Rekrutacja 2021. Oto najpopularniejsze szkoły średnie w Toruniu

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Nauka w prestiżowym liceum to marzenie wielu ósmoklasistów Fot. Krzysztof Kapica
Już za kilka dni rozpocznie się nabór do szkół średnich w Toruniu. Na ósmoklasistów czekają licea ogólnokształcące, technika i szkoły branżowe pierwszego stopnia, czyli zreformowani następcy zawodówek. W każdej z tych kategorii są liderzy - placówki najbardziej oblegane przez kandydatów. Sprawdzamy, co w poprzednich latach najchętniej wybierali absolwenci podstawówek z Torunia i okolic.

Zobacz wideo: Nastolatkowie też będą szczepieni przeciwko COVID-19?

Egzaminy ósmoklasisty. Kiedy wyniki?

Opublikowany zimą harmonogram naboru uwzględnia wszelkie zmiany, które wymusiła trwająca od wielu miesięcy pandemia koronawirusa. Egzaminy w ósmych klasach szkół podstawowych nie odbędą się jak zwykle w kwietniu, tylko dopiero pomiędzy 25 a 27 maja. Wyniki swoich testów młodzi ludzie poznają 2 lipca. Do 8 lipca komisje egzaminacyjne będą miały czas na przekazanie do szkół zaświadczeń z wynikami egzaminów. A bez nich nie można sfinalizować naboru do klas pierwszych szkół średnich na rok szkolny 2021/2022.

Polecamy

Ważne terminy przy rekrutacji

  • Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r.,
  • Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
  • Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
  • Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
  • W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
  • W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
  • Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).

Egzamin ósmoklasisty 2021 będzie łatwiejszy? Uczniowie szuka...

Najpopularniejsze szkoły średnie w Toruniu. Jakie progi punktowe?

W ubiegłym roku największy bój rozegrał się o pierwsze klasy w kilku topowych toruńskich ogólniakach. I można przypuszczać, że w tym roku będzie tak samo. Do najbardziej obleganych szkół należało I LO na starówce. Żeby w ogóle myśleć o miejscu w niektórych pierwszych klasach w tym liceum trzeba było zgromadzić co najmniej 160 punktów na 200 możliwych do zdobycia. Teraz „jedynka” przygotowała 160 miejsc w pięciu pierwszych klasach.

Wielu kandydatów – ze względu na konkurencję - nie dostało się też do X LO przy Pl. św. Katarzyny. To jedyny w mieście ogólniak, który prowadzi klasy dwujęzyczne. W tym roku przyjmie 224 kandydatów do siedmiu pierwszych klas. Trzy z nich to oddziały dwujęzyczne.

Polecamy

Prawie 200 pierwszoklasistów od września uczyć się będzie w innym renomowanym i wielokrotnie wyróżnianym toruńskim liceum. Mowa o IV LO z ul. Warszawskiej. Szkoła przygotowała kilka oddziałów, w tym klasy uniwersyteckie.

Na kandydatów czeka też popularne V LO przy ul. Sienkiewicza. W ubiegłym roku należało ono do grupy tych najbardziej obleganych w mieście.

Ranking liceów Toruń 2019. Najlepsze toruńskie szkoły liceal...

W szkołach branżowych mniejsze wymagania

Wśród techników do najpopularniejszych należą samochodówka, gastronomik oraz Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych z ul. św. Józefa.

Jeśli chodzi o szkoły branżowe pierwszego stopnia, tu konkurencja jest znacznie mniejsza, bo i wymagania rekrutacyjne są niewysokie. Absolwenci podstawówek najczęściej decydują się na zawody związane z motoryzacją w Zespole Szkół Samochodowych oraz z gastronomią w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

O przyjęciu kandydata do szkoły decydują przeliczone na punkty wyniki uzyskane z egzaminu klas ósmych, oceny ze świadectwa oraz dodatkowe osiągnięcia (tytuł finalisty lub laureata konkursu przedmiotowego lub turnieju, osiągnięcia w ramach działalności społecznej - np. udokumentowana działalność ucznia jako wolontariusza). Dodatkowe punkty można zdobyć za świadectwo z wyróżnieniem.

Wszystkie uzyskane punkty to ogólny wynik uzyskany przez ucznia. Przypomnijmy, że maksymalna liczba punktów, którą może osiągnąć kandydat to 200.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie