Nabór dzieci na rok szkolny 2020/2021 będzie elektroniczny. To oznacza, że odbędzie się za pośrednictwem specjalnego systemu komputerowego działającego w internecie. Dotyczy to wszystkich placówek z wyłączeniem specjalnych. Jak informuje miasto, szczegółowe informacje dotyczące samego systemu oraz oferty toruńskich przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i oferty klas pierwszych podstawówek podane zostaną do 20 lutego.
Polecamy
Najłatwiej w obwodzie
Cztery dni później, czyli 24 lutego rozpocznie się rekrutacja. W przypadku szkół podstawowych sprawa jest dość prosta. Te muszą przyjąć wszystkich kandydatów zamieszkałych w ich wyznaczonym obwodzie. Planowana liczba oddziałów wynika z danych demograficznych dla poszczególnych części miasta. Jeśli w danej placówce pozostaną jeszcze wolne miejsca - a może się tak stać, bo niektórzy rodzice wybierają szkoły niepubliczne bądź artystyczne - to dyrektor ma prawo przyjąć dzieci spoza rejonu. Te jednak muszą spełnić kilka warunków.
Podstawowym z nich jest zamieszkiwanie w Toruniu i tu odprowadzanie podatków . Kolejny to lokalizacja szkoły blisko miejsca zamieszkania dziecka bądź miejsca pracy jego rodziców. Jeśli do placówki, o miejsce w której ubiega się kandydat, uczęszcza już jego starsze rodzeństwo, doliczane są dodatkowe punkty przy naborze.
Trzeba podkreślić, że komisja rekrutacyjna nie uwierzy rodzicom na słowo. Wraz z wnioskiem o przyjęcie dziecka muszą oni dostarczyć m.in. kopię pierwszej strony zeznania podatkowego oraz zaświadczenie o zatrudnieniu.
Punkty za pracę
W przypadku przedszkoli jest trochę inaczej. Tu absolutną podstawę przy naborze stanowią tzw. kryteria ustawowe ustanowione przez państwo, a dopiero potem warunki postawione rodzicom przez gminę. Według tych pierwszych promowane są dzieci z rodzin wielodzietnych, maluchy samotnych bądź niepełnosprawnych rodziców oraz te z pieczy zastępczej.
Nowy szpital na Bielanach z lotu ptaka. Kiedy otwarcie?
W 2017 roku władze Torunia w specjalnej uchwale określiły dodatkowe warunki dla rodziców dzieci ubiegających się o miejsca w publicznych przedszkolach. To przede wszystkim meldunek na terenie miasta. Liczyć się będzie także zatrudnienie rodziców lub pobierana przez nich nauka w trybie dziennym. Pod uwagę brana będzie też m.in. bliskość przedszkola od miejsca zamieszkania dziecka lub miejsca pracy rodziców oraz deklaracja, że maluch będzie korzystał z oferty placówki przez co najmniej osiem godzin dziennie. I w tym przypadku - pod rygorem odpowiedzialności karnej - rodzice będą musieli potwierdzić, że spełniają stawiane im warunki.
Ważne terminy
Wnioski o przyjęcie do szkół i przedszkoli przyjmowane będą do 13 marca. 3 kwietnia ogłoszone zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do placówek.
Warto już teraz wiedzieć, że w przypadku nieprzyjęcia dziecka do przedszkola czy klasy pierwszej szkoły podstawowej, rodzic ma prawo skorzystać z procedury odwoławczej. Do 22 kwietnia powinien wystąpić z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danej placówki.
Inwestycje czekające nadal na realizację w Toruniu

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?