Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont auli uniwersyteckiej powoli zmierza ku końcowi

Tomasz Bielicki
Uniwersytecką aulę wypełniają obecnie rusztowania - w głównej sali i w foyer rozpoczął się już montaż podwieszanych sufitów
Uniwersytecką aulę wypełniają obecnie rusztowania - w głównej sali i w foyer rozpoczął się już montaż podwieszanych sufitów Grzegorz Olkowski
Po okresie demontażu tego, co stare, akademicka aula powoli zaczyna nabierać zupełnie nowego wyglądu. Jakich można spodziewać się w niej zmian?

Układ pomieszczeń w środku budynku już się zmienił. Choć tylko w części niedostępnej podczas imprez dla widzów. Wyburzono kilka ścian i postawiono nowe ścianki działowe. Co z resztą?
[break]
- Wybudowano całkowicie nową szatnię. Aktualnie trwają prace przy nowym elemencie w foyer, którym będzie stoisko Centrum Informacji UMK. W razie potrzeby będzie w nim także można prowadzić np. sprzedaż płyt artystów, którzy będą u nas gościć - informuje Maurycy Męczekalski, szef Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki, który codziennie osobiście przygląda się postępowi prac. - Bufet? Tylko mobilny. Będziemy go montować w razie potrzeby - dodaje Maurycy Męczekalski.

Koncert i kabarety

Aula wypełniona jest obecnie rusztowaniami, ponieważ w głównej sali i w foyer rozpoczął się już montaż podwieszanych sufitów. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni na ściany trafią pierwsze panele. Montaż widowni jest zatem tylko kwestią czasu. Kolorystyka foteli została już wybrana.
- Szaro-grafitowe obicie z drewnianymi bokami. Po remoncie liczba miejsc nie ulegnie zmianie. Nadal będzie ich około 900 - mówi Maurycy Męczekalski.
Zgodnie z planem, wszystkie prace powinny zakończyć się do 15 sierpnia. We wrześniu planowane są już pierwsze artystyczne imprezy - występy kabaretów i koncerty. Już w lutym ujawniliśmy w „Nowościach”, że jedną z gwiazd, które mają zainaugurować koncertową jesień w odmienionej auli UMK ma być Edyta Bartosiewicz. O kolejnych napiszemy wkrótce. Do tej pory w auli UMK odbywało się średnio 100 różnego typu imprez rocznie. Połowa z nich była organizowanych przez osoby z zewnątrz, na czym uczelnia zarabiała.
Remont auli UMK to element programu „Kopernik 550”, w ramach którego kampus na Bielanach ma być odnowiony do 2023 roku, kiedy to przypadać będzie 550. rocznica urodzin patrona uczelni - Mikołaja Kopernika. Przypomnijmy, że sam budynek auli powstał w latach 1969-1972. Jej budowa również była związana z rocznicą kopernikańską, przypadającą w 1973 roku 500. rocznicą urodzin astronoma. Autorem projektu auli UMK był Marek Różański. Wnętrze auli zaprojektował Lech Kłosiewicz.

Czekając na Jordanki

Prace remontowe, które ruszyły w połowie października, prowadzi toruńska firma Bud-Eko R.S. Szymańscy. Modernizuje uniwersytecką aula za prawie 10 mln zł. Remont nie obejmuje elewacji. Dopóki na Jordankach nie powstanie wielofunkcyjna sala, aula UMK będzie jedynym miejscem w Toruniu z tak wielką widownią.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska