Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont kamienicy przy ulicy Mickiewicza 20. Wszystko ma wrócić na swoje miejsce

Szymon Spandowski
Fragment oficyny przy Mickiewicza 20 rozebrano na początku sierpnia
Fragment oficyny przy Mickiewicza 20 rozebrano na początku sierpnia Sławomir Kowalski
Fragment oficyny kamienicy przy ulicy Mickiewicza 20, który trzeba było rozebrać, zostanie zrekonstruowany. Materiał rozbiórkowy, po sprawdzeniu, ma zostać wykorzystany ponownie.

W tym roku, po dłuższej przerwie, został wznowiony remont zabytkowej willi przy ulicy Mickiewicza 20 w Toruniu. Kilka tygodni temu perła Bydgoskiego Przedmieścia niestety przeszła również zawał. Jak już pisaliśmy, zawalił się fragment ściany oficyny. Na szczęście nikomu nic się nie stało, jednak część budynku została rozebrana.

- Prace rozbiórkowe zostały wykonane zgodnie z wydaną decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego - mówi Sławomir Szczerbiński z Biura Miejskiego Konserwatora. - Materiał rozbiórkowy zostanie przebrany do ponownego użycia. Rozebrana część oficyny zostanie zrekonstruowana.

Zobacz także: Pożar pustostanu w Toruniu. Z ogniem walczy 5 zastępów straży pożarnej [ZDJĘCIA]

Po wypadku rozmawialiśmy z właścicielem willi, który ma nadzieję, że mimo trudności jeszcze w tym roku dom uda się przykryć nową dachówką.

Willa pochodzi z 1912 roku. Wybudował ją dla siebie toruński budowniczy Friedrich Kleintje. Wystrój wnętrz mieli zaprojektować wiedeńscy architekci z biura Fellner & Helmer, czyli znani w całej ówczesnej Europie specjaliści od teatrów, mający na koncie również teatr w Toruniu.

Polecamy: Używane autobusy dla MZK od Mobilisa już w Toruniu [ZDJĘCIA] Osiem pojazdów z drugiej ręki zasili tabor komunikacji miejskiej

Kleintje stworzył jedną z najpiękniejszych pereł toruńskiej secesji. Na działce obok bliźniaczy budynek miał postawić przedsiębiorca FranzZährer, dziś kojarzony głównie z pięknym szyldem odkrytym i odsłoniętym podczas remontu kamienicy przy ulicy Ducha Świętego 3, gdzie znajdowała się siedziba firmy Zährera. Tuż przed wybuchem I wojny światowej przedsiębiorca zajmujący się handlem żelazem oraz budową domów zbankrutował i nie udało mu się tego dokonać.

W 1920 roku Kleintje sprzedał dom Leonowi i Bolesławowi Kuczyńskim, właścicielom znanej toruńskiej firmy produkującej garderobę. Kuczyńscy kupili również działkę Zährera, zamieniając ją w ogród.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

POLECAMY: Wszystko na temat WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2018 w Toruniu

W 1938 roku na parterze ulokował się wicekonsulat Królestwa Belgii, jedna z trzech placówek dyplomatycznych działających w międzywojennym Toruniu. Willa ma w swoich dziejach również epizod filmowy, związany z „Wronami” Doroty Kędzierzawskiej.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska