Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont tężni w Ciechocinku szykuje się potężny! Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Tak prezentowały się ciechocińskie tężnie w latach międzywojennych
Tak prezentowały się ciechocińskie tężnie w latach międzywojennych Narodowe Archiwum Cyfrowe
Urząd Marszałkowski ma zamiar wpompować ponad 21 milionów złotych w rewitalizację ciechocińskich tężni. Dzięki temu gruntowną modernizację przejdzie tężnia nr 3, natomiast tężnia nr 1 doczeka się nowej tarniny, którą być może będzie trzeba sprowadzać z zagranicy.

Konsorcjum płockich firm, które wygrało przetarg na rewitalizację ciechocińskich tężni, będzie się musiało potężnie napatyczkować. Takiej masy tarniny zebranej w jednym miejscu, nie ma nigdzie na świecie. Roboty powinny się rozpocząć już w połowie marca, w środę w Urzędzie Marszałkowskim wszystkie strony zaangażowane w to przedsięwzięcie podpisały umowę.

- Z pewnością jest to najbardziej ambitne zadanie, jakie nam przyjdzie realizować odkąd właścicielem spółki Uzdrowisko Ciechocinek została samorząd województwa kujawsko-pomorskiego - mówi jej prezes Marcin Zajączkowski. - Mamy poczucie, że wypełniamy obowiązek, jaki nałożyły na nas poprzednie pokolenia. Przypomnę, że za cztery lata będziemy obchodzili 200. rocznicę wbicia pierwszego pala tężni nr 1.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, zakres inwestycji obejmuje odtworzenie zniszczonych elementów konstrukcyjnych (w przypadku tężni nr 1 będzie to odnowienie całej konstrukcji), w tym wymianę drewnianych pali oraz naprawę fundamentów. Wyremontowane zostaną pomosty górne i dolne, konstrukcje nośne i zbiorniki solankowe. Tężnie pokryje nowa tarnina. Renowację przejdzie zabytkowy wiatrak tężni nr 3 (obecnie nieczynny, przed laty służący do tłoczenia solanki z wykorzystaniem siły wiatru). Obiekty zostaną dobrze oświetlone, jak w przypadku cennych zabytków.

Ciechocinek to miasto, które od lat należy do miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów i kuracjuszy. Mamy dla Was unikalne zdjęcia jednej z największe pereł polskich uzdrowisk. Obejrzyjcie stare fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobaczcie jak bardzo zmienił się Ciechocinek!

Tak kiedyś wyglądał Ciechocinek! Niesamowite zdjęcia uzdrowi...

Gruntowny remont przejdzie także budynek przepompowni solanki. Wykonawcy położą nowy dach i odnowią elewację. Wewnątrz pojawią się nowe posadzki i okładziny ścienne odporne na działanie solanki. Zakres prac obejmuje również wymianę elementów instalacji elektrycznej i remont trzech pomp solankowych.

Największym wyzwaniem dla odpowiedzialnego za wykonanie tego zadania konsorcjum płockich przedsiębiorstw pod przewodem Firmy Remontowo-Budowlanej Lipowski, może się okazać tarnina. Bardzo istotna, dzięki tarninowym cierniom wypełnienie nie zmienia się w zbitą masę. To zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu tężnia spełnia swoją rolę, zaś faszyna nie gnije. Zresztą konserwuje ją spływająca z góry solanka. Kiedyś Polska mogła tarninę eksportować, dziś być może będzie ją trzeba sprowadzać z zagranicy. Sytuacja na rynku nie ułatwia moda na mikrotężnie, jaka ogarnęła kraj.

- Jesteśmy w trakcie rozmów odnośnie zakupu tego materiału - mówi Grzegorz Lipowski, prezes Firmy Remontowo-Budowlanej Lipowski. - Będziemy się starali kupować ją w Polsce.

Remont będzie trwał do końca przyszłego roku, kuracjusze z tego powodu nie będą jednak bardzo stratni. Cały czas dostępna będzie dla nich tężnia nr 2 oraz częściowo tężnia nr 1. Przy okazji tego przedsięwzięcia być może zmieni się również sposób utrzymania zabytkowych obiektów, z których korzystają wszyscy kuracjusze.

- Ciechocińskie tężnie są unikatowym na skalę europejską zabytkiem techniki, tworzącym niepowtarzalny mikroklimat, który przyciąga turystów i kuracjuszy z całego świata - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Ich stan wymaga natychmiastowej interwencji. Rewitalizacja przywróci tężniom ich funkcję i pozwoli na lepsze wyeksponowanie historycznych elementów architektonicznych. Pracujemy nad procedurami i mechanizmem finansowym, który w przyszłości pozwoli zapewnić środki na bieżące prace naprawcze i coroczne odnawianie niszczejących elementów tężni, by uniknąć sytuacji, jaką mamy obecnie: przejęliśmy tężnie, które od blisko czterdziestu lat nie były w ogóle remontowane.

Wartość całej inwestycji to 21,6 miliona złotych. Realizacja zadania możliwa jest dzięki 15 milionom złotych dofinansowania ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestorem jest spółka Uzdrowisko Ciechocinek.

  • Zespół ciechocińskich tężni jest największą tego typu budowlą w Europie.
  • Ich podstawa składa się z około siedmiu tysięcy wbitych w ziemię dębowych pali, na których opiera się wypełniona faszyną konstrukcja sosnowo-świerkowa.
  • Solanka pompowana jest z głębokości ponad 400 metrów do umieszczonych na górze korytek, następnie spływa po tarninie parując.
  • Pierwsze dwie tężnie zostały zbudowane w latach 1824 - 1828, trzecia powstała w roku 1859. Wszystkie trzy tworzą kompleks o długości ponad 1700 metrów.
  • W 2017 roku zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym został wpisany na listę Pomników Historii.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska