Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont tężni w Ciechocinku. Zobaczcie jak się zmieniają! Mamy zdjęcia

tob
Tak wygląda remont tężni w Ciechocinku
Tak wygląda remont tężni w Ciechocinku Andrzej Goiński dla UMWKP
Tężnie solankowe w Ciechocinku przechodzą gruntowny remont. Tego typu prace muszą się odbywać regularnie co kilka-kilkanaście lat. Remont obejmuje odtworzenie uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, odnowienie pomostów spacerowych i instalacji doprowadzające solankę, a także wymianę tarniny. Ta ostatnia przyjeżdża tym razem do Ciechocinka z Bieszczad i Ukrainy.

Inwestycja obejmuje nie tylko remont dwóch z trzech drewnianych, pokrytych tarniną konstrukcji remont obsługującej cały kompleks przepompowni solanki, ale także zagospodarowanie terenu wokół (ścieżki, oświetlenie, zieleń).

Remont tężni w Ciechocinku

- Mamy deklarację ze strony wykonawcy, że tężnia przy deptaku zostanie częściowo udostępniona spacerowiczom w ciągu kilku dni. Mam nadzieję, że tak się stanie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Ciechocinek to miasto, które od lat należy do miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów i kuracjuszy. Mamy dla Was unikalne zdjęcia jednej z największe pereł polskich uzdrowisk. Obejrzyjcie stare fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobaczcie jak bardzo zmienił się Ciechocinek!

Tak kiedyś wyglądał Ciechocinek! Niesamowite zdjęcia uzdrowi...

Budżet inwestycji, która rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku i zakończy w grudniu, wynosi 22 miliony złotych. Ogromną część stanowią w nim środki pomocowe Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020.

  • Tężnie solankowe – będące początkowo urządzeniami do przemysłowej eksploatacji podziemnych złóż soli – można spotkać w wielu miasteczkach Europy. Te w Ciechocinku są jednak wyjątkowe - stanowią największy tego typu kompleks na Starym Kontynencie.
  • Pierwsze dwie wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy Stanisława Staszica, który był jednym z twórców koncepcji przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Trzecią - w roku 1859.
Odkryty basen termalno-solankowy znajduje się w zachodniej części Ciechocinka, przy ul. Aleja Pojednania i powstał w latach 1930 – 1932. Zaprojektowali go architekt Romuald Gutt i inżynier Aleksander Szniolis. Pływalnia miała około 100 m długości i blisko 40 m szerokości. Głębokość w najgłębszym miejscu wynosiła 3,5 m natomiast w najpłytszym 15 cm. Otwarcie basenu 4 czerwca 1932 roku było najważniejszym wydarzeniem w dziejach kurortu, ponieważ przyjechał na nie sam Ignacy Mościcki, prezydent II RP sprawujący urząd w latach 1926–1939. W tamtym czasie basen był największą tego typu budowlą w Europie. Zasolenie wody w kąpielisku było zbliżone do poziomu zasolenia Morza Śródziemnego. Był to ogromny atut lokalnej pływalni.Ciechociński basen solankowy stanowił jedną z większych atrakcji kurortu do 2001 roku. Osiemnaście lat temu, 15 września w związku ze złym stanem technicznym oraz zbyt dużymi kosztami remontu, który miałby usprawnić basen – obiekt zamknięto. Miejsce, w którym kiedyś funkcjonował basen solankowy, od kilkunastu lat popada w coraz to większą ruinę. Tynk odpada, pozostałości ścian budynku zostały „naznaczone” działalnością wandali, a popękany beton w niecce basenowej umożliwił rozrost trawy i krzewów.Właściciel nieczynnego kąpieliska zmieniał się kilkakrotnie, a wraz z nim pojawiały się nowe koncepcje rewitalizacji nieczynnego basenu. Ostatecznie nie znalazł się żaden śmiałek, który odmieniłby losy porzuconej pływalni. Do realizacji „wspaniale brzmiących” projektów nigdy nie doszło.

Szok! Oto basen w Ciechocinku. Tak niszczeje największa atra...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska