Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont toruńskich dworców coraz bliżej! Miasto ogłosiło przetarg

Szymon Spandowski
Na remont, od bardzo dawna, czeka między innymi Dworzec Wschodni
Na remont, od bardzo dawna, czeka między innymi Dworzec Wschodni Jacek Smarz
Projekt pozwoli określić m.in. szczegóły remontu dworców Toruń Miasto i Toruń Wschodni i mostu kolejowego. Oferty można składać w toruńskim magistracie do 21 maja. Na opracowanie projektu zwycięzca przetargu będzie miał 52 tygodnie od podpisania umowy.

Za przebudowę linii kolejowej między dworcem Toruń Główny i Toruń Wschodni bierze się trójprzymierze złożone z firm PKP, PKP Polskie Linie Kolejowe, oraz Gminy Miasta Toruń.

PLK odpowiada za modernizację szlaku, budowę drugiego toru pod placem Pokoju Toruńskiego, przebudowę peronów stacji Toruń Miasto wraz z przedłużeniem przejścia podziemnego do ul. Sowińskiego, modernizację stacji Toruń Wschodni wraz z peronami i istniejącym przejściem podziemnym - podczas niedawnych konsultacji jakie w tej sprawie zorganizowały Polskie Koleje Państwowe, była mowa o rozbudowie również tego przejścia. PLK ma się także zająć modernizacją mostu kolejowego.

Zobacz także:

W Toruniu trwa wielka majówka. W mieście odbywa się wiele imprez. Jedną z nich jest Jarmark Średniowieczny, który odbywa się na Przedzamczu. W ruinach Zamku Krzyżackiego trwa Majówka Rycerska. Zobacz też:Wandale w akcji. Pomalowane ogrodzenia cmentarzyKuchenne rewolucje w regionieNowosciTorun

Jarmark Średniowieczny i Majówka Rycerska w Toruniu

Firma PKP SA będzie odpowiadała za remont dworców Toruń Miasto i Toruń Wschodni. Zgodnie z przetargowymi wytycznymi, projektanci mają dostosować oba obiekty do współczesnych wymagań, pamiętając jednak, że są to budowle historyczne, które powinny znów stać się wizytówkami Torunia.

Na wyremontowanym Dworcu Miejskim obsługa pasażerów ma się odbywać w tym samym miejscu co teraz. Zleceniodawcy chcą tam zachować funkcję sprzedaży biletów, które obecnie nie są tam sprzedawane. Na parterze znajdą się tu również ogólnodostępne toalety i pomieszczenia na wynajem. Piętro również ma być wykorzystywane komercyjnie, być może jako hotel.

Na Dworcu Wschodnim obsługa pasażerów także ma się odbywać tam gdzie dziś. Wnętrza budynku mają zostać dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy wspomnianych konsultacji wspominali, że na dworcu bardzo by się przydał jakiś sklep, w którym można by było uzupełnić zapasy na drogę. Po remoncie miejsca dla niego raczej nie zabraknie, na Wschodnim część pomieszczeń będzie wykorzystywana komercyjnie.

Poza wskazówkami dotyczącymi wyglądu oraz funkcji obu dworców, projektanci będą musieli uwzględnić wytyczne dotyczące funkcjonowania stacji podczas remontów, czyli zadbać o dworce tymczasowe.

Wszystkie zmiany na kolejowej mapie Torunia będą możliwe dzięki drugiej edycji programu BiT-City. Gmina, jako trzeci filar tego przedsięwzięcia, zajmie się przebudową ul. Sowińskiego od placu Pokoju Toruńskiego do mostu kolejowego, budową węzła przesiadkowego przed Dworcem Wschodnim, co będzie połączone ze zmianą układu drogowego skrzyżowania ul. Żółkiewskiego i Skłodowskiej-Curie, a także drogi pieszo-rowerowej prowadzącej przez most kolejowy.

Zobacz również:

Najstarszy sklep sieci Lidl w Toruniu - przy ul. Lubickiej 55 - ogrodzono i zamknięto. Trwają prace remontowo-budowlane. Jakie? W internecie informacji brak, ale "Nowości" pozyskały je od urzędników.Na stronie internetowej sieci Lidl sklep przy ul. Lubickiej 55 teoretycznie działa normalnie. Nie znajdziemy tutaj informacji o żadnych pracach remontowych i terminie ich zakończenia. Tymczasem sklep od pewnego czasu jest ogrodzony i widać gołym okiem, że na poważnie zabrano się w nim za modernizację.CZYTAJ DALEJ >>>>>Zobacz także: Chryja pod Radiem Maryja 2: sąd po stronie feministek. Uchylił decyzję wojewody, blokującą "Na drugi koniec Tęczy z ojcem Tadeuszem"

Co się dzieje z Lidlem przy ul. Lubickiej? Klienci zaniepokojeni

Miasto również zajmie się przebudową Garbatego Mostka. Przymiarki do tego trwają już od dawna. Powstała nawet koncepcja zakładająca odtworzenie pięknych balustrad i łuków zdemontowanych w latach 60.

- Jest to dowód troski władz Torunia z początku XX wieku o wygodę i estetykę budowanych wtedy obiektów - mówiła kilka lat temu Mirosława Romaniszyn, miejski konserwator zabytków.

Obok zabytkowego mostu miała powstać nowa kładka dostępna dla rowerzystów oraz osób, które mają problemy z poruszaniem się. Wygląda jednak na to, że nic z tego nie będzie. Według umieszczonych w zamówieniu wytycznych, nowa kładka ma być wyposażona w windy i pochylnie, możliwe jest jej zadaszenie. Mimo tego ma sprawiać wrażenie lekkości i nawiązywać wyglądem do istniejącej...

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska