Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont zabytkowej kamienicy przy Bydgoskiej 50-52 w Toruniu pod znakiem zapytania

Szymon Spandowski
Budowa kamienicy przy Bydgoskiej 50-52 rozpoczęła się w 1899 roku  według projektu berlińskich mistrzów secesji G. Erdmanna i  E. Spindlera
Budowa kamienicy przy Bydgoskiej 50-52 rozpoczęła się w 1899 roku według projektu berlińskich mistrzów secesji G. Erdmanna i E. Spindlera Sławomir Kowalski
Remont kamienicy przy Bydgoskiej 50-52 miał się zacząć, gdy obaj gospodarze budynku dostaną dofinansowania. Niestety, jeden go nie otrzymał.

To bardzo długa i coraz bardziej beznadziejna historia. W kwietniu minęło 10 lat, dokąd zaczęliśmy batalię o ratowanie jednego z najcenniejszych zabytków XIX-wiecznego Torunia - kamienicy przy ulicy Bydgoskiej 50-52. Jeszcze raz: to trwa już dziesięć lat!

Dekadę temu koszt remontu tej należącej do miasta nieruchomości był szacowany na kilka milionów złotych. Teraz urósł do 21 milionów złotych. W 2009 roku zabytek był w bardzo złym stanie, przez 10 lat jego kondycja uległa drastycznemu pogorszeniu.

- Gmina przygotowała projekt remontu i adaptacji obiektu - mówiła nam kilka tygodni temu Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Do realizacji zadania wyznaczono Toruńską Agendę Kulturalną oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Zabezpieczeniem inwestycji są środki w Wieloletnim Planie Finansowym Gminy, które łącznie wynoszą 21 milionów złotych. Jednocześnie wskazane instytucje starają się o dofinansowanie z środków europejskich.

**

Zobacz też: Garbaty Mostek znów wymaga naprawy**

MOPR miał przejąć na cele społeczne część nr 52, aplikując o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Bydgoską 50 miała natomiast zająć się Agenda, wykorzystując później nieruchomość na cele kulturalne.

Pracownicy TAK złożyli dwa wnioski o dofinansowanie. Jeden z nich dostał pozytywne noty. W sprawie drugiego w TAK niestety usłyszeli „nie”.

- Wniosek, którego ocena planowana była na koniec kwietnia, został rozpatrzony negatywnie, ale projekt wpisano na listę rezerwową - mówi Magdalena Stremplewska.

Świadomość obecności projektu na liście rezerwowej być może podziała krzepiąco na ludzi, jednak murów, które mogą nie przetrwać następnej zimy, raczej to nie podtrzyma na duchu. Szczególnie, że miasto miało ogłaszać przetargi na remont dopiero po uzyskaniu dofinansowania przez obu gospodarzy.

Zobacz również:

Ostatnie temperatury sprawiły, że w toruńskich fontannach znów można było zauważyć kąpiące się dzieci. Jednak kąpiel w fontannach to tylko z pozoru niewinna zabawa - woda nie jest tam dezynfekowana. Z pewnością bezpieczniej możemy się czuć na miejskich basenach.

Kąpiele w fontannach to realne zagrożenie! Jakie bakterie zn...

Według bardzo optymistycznych szacunków sprzed kilku miesięcy, remont kamienicy miał się zacząć pod koniec tego roku i potrwać 14 miesięcy. W tej chwili jest to pod dużym znakiem zapytania.

Administracją wykwaterowanego budynku zajmuje się Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Jak zapewnia magistrat, kamienica jest na bieżąco jest zabezpieczana przez Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska