Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renowacja Parku Miejskiego idzie pełną parą

Szymon Spandowski
Spod śniegu wyłania się nowe oblicze jednego z najstarszych publicznych parków w Polsce. Renowacja ma się zakończyć w przyszłym roku, wtedy będzie można zafundować sobie podróż do parkowej przeszłości.

Spod śniegu wyłania się nowe oblicze jednego z najstarszych publicznych parków w Polsce. Renowacja ma się zakończyć w przyszłym roku, wtedy będzie można zafundować sobie podróż do parkowej przeszłości.

<!** Image 3 align=none alt="Image 201395" sub="Jedna z głównych alei parkowych przed wojną. Na pierwszym planie widać m.in. policjanta, dalej prezentuje się pomnik wojsk balonowych, który podczas obecnej renowacji nie zostanie odbudowany [Fot.: z archiwum J. Tokarskiej]">Na całym świecie jest chyba tylko jedno miejsce, w którym cegielnia może być zielona. Dziś już co prawda nikt parku na Bydgoskim Przedmieściu cegielnią nie nazywa, jednak miano to, używane jeszcze przed wojną, wciąż jest w Toruniu pamiętane. Zielona cegielnia jest jedną z wielu rzeczy, która czyni Bydgoskie wyjątkowym, w odróżnieniu jednak od reszty mocno podupadłej dzielnicy, park doczekał się jednak gruntownej renowacji. Rozpoczęła się ona latem tego roku i mimo pierwotnego drobnego poślizgu, prowadzona jest zgodnie z planem. Wykonawca uporał się już z budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, zainstalował także monitoring.<!** reklama>

- Gotowe są także: boisko wielofunkcyjne, amfiteatr, i dwa, sąsiadujące ze sobą place zabaw, dla dzieci starszych i młodszych. Moim zdaniem są to najlepiej urządzone place zabaw w Toruniu - mówi Szczepan Burak, dyrektor magistrackiego Wydziału Środowiska i Zieleni.

Swoje toporne do tej pory oblicze zmieniła także fontanna, renowację przeszła także grota, która ma za sobą chrzest bojowy, w listopadzie, po wielu latach posuchy, znów popłynęła z niej woda. Dotarła do stawu, który również przy okazji został uporządkowany. Nie pływają w nim co prawda złote rybki, pluskające się tam np. przed wojną, ale lepsze to, niż nic.

<!** Image 4 align=none alt="Image 201395" sub="Renowacja parku pochłonie niemal pięć milionów złotych, zgodnie z planem powinna się zakończyć latem przyszłego roku [Fot.: Małgorzata Nadachewicz]">Co jeszcze powstanie

Jeśli zima pozwoli, rekultywacja zielonych płuc miasta będzie trwała bez przerwy. Odpowiedzialna za nie firma „Kamar” z Leszna, która wygrała przetarg na rewitalizację parku, zobowiązując się dokonać tego za niemal pięć milionów złotych, w przyszłym, do przyszłorocznego lata będzie się musiała m.in. uporać z przygotowaniem toru saneczkowego, budową pomieszczeń gospodarczych, renowacją pozostałych alejek oraz przygotowaniem wejść do parku.

O tym, jak będzie wyglądał park po przebudowie, wiele razy już pisaliśmy. A jaki był kiedyś? Można się było o tym przekonać, chociażby oglądając przedwojenny film nakręcony przez Bogusława Magierę bądź przeglądając stare toruńskie widokówki. Te dawne obrazy bardzo różnią się od obecnych, nie pokazują jednak wszystkiego. Szczegóły dotyczące niemal 200-letniego parku są dziś znane w zasadzie wyłącznie historykom. To jednak ma szansę niebawem ulec zmianie, dzięki opracowanej przez historyków właśnie, i przygotowywanej do druku książce.

<!** Image 5 align=none alt="Image 201395" sub="Firma odpowiedzialna za te zadanie uporała się już między innymi z budową parkowego amfiteatru [Fot.: Małgorzata Nadachewicz]">Park, jakiego nie znamy

„Praca opiera się na analizie ponad stu jednostek archiwalnych, nie licząc dokumentacji technicznej i zbiorów kartograficznych, oraz zawiera ponad 150 ilustracji (map, planów, projektów, widokówek etc.). Autorzy analizują rozwój przestrzenny Etablissement Cegielnia i Lasku Cegielnia oraz placu Schillera. Opowiadają burzliwe dzieje pomnika S. Moniuszki i tłumaczą, dlaczego w Toruniu nie powstał planowany pomnik F. Chopina. Piszą także o Pawilonie Tilka i pomniku konnym Fryderyka Wielkiego, wskazując na dokładne lokalizacje obu obiektów. Odsłaniają również kuluary tworzenia parku kuracyjnego i pijalni wody mineralnej w Ziegelei Wäldchen” - czytamy w nadesłanej notce informacyjnej. Poza tym, wiedząc jakich zdjęć poszukiwali do swojej publikacji autorzy tego dzieła: Katarzyna Pękacka-Falkowska i Bartosz Drzewiecki, nie mamy wątpliwości, że będzie to niezwykle interesująca publikacja pokazująca park, jakiego w zasadzie nie znamy.


Warto wiedzieć

Fakty o parku na Bydgoskim

Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu powstał w 1817 roku, jako jeden z pierwszych parków publicznych na terenie Polski.

Zajmuje powierzchnię 25 hektarów.

Swoją dawną nazwę zawdzięcza działającym wcześniej na tym terenie cegielniom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska