Renowacja trawnika – od czego zacząć odnawianie trawy?

Materiał informacyjny Husqvarna
Zadbany trawnik o soczyście zielonej barwie to marzenie każdego właściciela ogrodu. Jednak nie zawsze udaje się utrzymać murawę w dobrej kondycji. Niewłaściwa pielęgnacja i zaniedbania są powodem pojawienia się różnych problemów. Sprawdź, jak przywrócić ładny wygląd trawnika i jak dbać o zregenerowaną murawę.

Dlaczego trawnik wymaga regeneracji?,/h2>

Pielęgnacja trawnika może się wydawać prosta i niewymagająca. Tymczasem utrzymanie ładnego wyglądu i dobrego stanu murawy wiąże się z wykonywaniem szeregu prac pielęgnacyjnych. Jeżeli zaniedbamy trawnik, wówczas mogą pojawić się różnego rodzaju żółte plamy, ubytki i inne problemy, takie jak chwasty, szkodniki i choroby. Wówczas, aby nie dopuścić do dalszego niszczenia trawy, trzeba zacząć działać i spróbować przywrócić trawnikowi zdrowy wygląd.

Renowacja trawnika wiosną

Zła kondycja i wygląd trawnika wiosną oznacza, że nie zadbaliśmy o właściwą pielęgnację po zimie. Zbita gleba oraz pozostawiona na trawniku gruba warstwa filcu, obumarłych części roślin i mchu sprawiają, że system korzeniowy ma ograniczony dostęp do wody, składników odżywczych i powietrza. W efekcie trawa nie rośnie i w wielu miejscach pojawiają się suche plamy.

Konieczne jest wykonanie aeracji i wertykulacji, które odgrywają bardzo ważną rolę. Pierwszy z zabiegów polega na napowietrzaniu gleby poprzez nakłuwanie podłoża na głębokość 8-10 cm za pomocą specjalnych wideł, butów z kolcami, walców z kolcami lub aeratora. Dzięki temu tlen dociera do głębszych warstw gleby, co sprzyja rozwojowi trawy.

Natomiast podczas wertykulacji nacina się pionowo darń i zbity system korzeniowy trawy na głębokość 0,5-1,5 cm. W ten sposób usuwamy filc, obumarłe części roślin i mech, przez co murawa ma lepszy dostęp do wody, tlenu i światła. Zabieg najwygodniej jest przeprowadzić wykorzystując wertykulator.

Szeroką gamę wertykulatorów znajdziesz na:
https://www.husqvarna.com/pl/produkty/wertykulatory/

Usuń chwasty i mech

Powszechnym problemem utrudniającym utrzymanie trawnika w dobrej formie są chwasty i mech, które stanowią dużą konkurencję dla trawy i ją wypierają. Walka z niepożądanymi roślinami jest trudna i czasochłonna. Najprostszym sposobem na pozbycie się chwastów i mchu jest usunięcie ich ręcznie. Można także zastosować herbicydy chwastobójcze i preparaty niszczące mech. Trzeba też podkreślić, że prawidłowa pielęgnacja trawnika, w tym regularne koszenie, ogranicza pojawianie się niechcianych roślin.

Zwalcz choroby i szkodniki

Za pogorszenie wyglądu i kondycji trawnika mogą być odpowiedzialne szkodniki i choroby. Te ostatnie pojawiają się zwykle, gdy trawa jest źle pielęgnowana. Udeptany śnieg, pozostawione na zimę liście na trawniku oraz przenawożenie to przykładowe przyczyny chorób, które atakują murawę. Aby pozbyć się problemu, należy przeprowadzić prawidłowe nawożenie, wykonać zabiegi pielęgnacyjne (np. wertykulacja, koszenie) oraz zastosować preparaty przeznaczone do walki z chorobami grzybowymi.

 wertykulacja trawnika

Dużym problemem są także szkodniki, np. pędraki, które żerują pod ziemią i niszczą system korzeniowy. Po stwierdzeniu ich obecności, należy się ich jak najszybciej pozbyć poprzez wykopanie i ręczne usunięcie lub zastosowanie odpowiednich preparatów.

Dosiewka trawy

Po zlikwidowaniu występujących problemów, na trawniku często pozostają puste miejsca i ubytki, które wyglądają nieestetycznie. W takich przestrzeniach mogą się szybko rozwinąć chwasty lub mech. Konieczna jest zatem dosiewka. W tym celu najlepiej wybrać specjalną mieszankę traw, przeznaczoną do regeneracji trawników. Dzięki temu murawa szybko zyska jednolity wygląd.

Zadbaj o prawidłową pielęgnację odnowionego trawnika – podlewanie, nawożenie, koszenie

Odnowiony trawnik wymaga odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji, aby problemy nie pojawiły się ponownie. Podstawowe zabiegi to: podlewanie, nawożenie i koszenie.

Podlewając trawnik, musimy pamiętać o prostej zasadzie – lepiej rzadziej i więcej, niż często i mało. Najkorzystniej jest podlewać trawę intensywnie co kilka dni wczesnym rankiem. Woda wnika głęboko w warstwy gleby, co sprzyja rozbudowie systemu korzeniowego i uodpornieniu na niedobory wilgoci. Natomiast codzienne delikatne zraszanie trawnika powoduje, że woda gromadzi się w wierzchniej warstwie, przez co trawa słabo się ukorzenia i źle znosi suszę.

Dla zdrowego wzrostu i ładnego wyglądu trawnik wymaga nawożenia 3-4 razy w ciągu sezonu. Wiosną (przełom marca i kwietnia) stosujemy nawozy bogate w azot, wspomagający wzrost. Wczesnym latem (maj i czerwiec, najpóźniej połowa lipca) zasilamy trawę mieszankami uniwersalnymi. Natomiast nawożenie jesienne (od połowy sierpnia do początku października) to stosowanie preparatów z obniżoną dawką azotu i dużą zawartością fosforu i potasu, które mają dobry wpływ na zimowanie trawnika.

Kluczowym zabiegiem mającym wpływ na stan trawnika jest koszenie. Regularnie ścinana trawa szybko się krzewi. Przy tym trzeba pamiętać, że jednorazowo możemy ściąć maksymalnie ⅓ wysokości źdźbła. Aby utrzymać ładny wygląd i odpowiednią długość trawnika (3-4 cm), musimy go często kosić. W praktyce oznacza to duże nakłady pracy i czasu. Przeszkodą może być także niesprzyjająca pogoda, przez co trawa nie zostanie skoszona na czas. Rozwiązaniem problemu są inteligentne roboty koszące.

pielęgnacja trawnika robotem koszącym Husqvarna

Roboty koszące – kompleksowa pielęgnacja trawnika bez wysiłku

Najnowocześniejszym sposobem na pielęgnację trawnika jest robot koszący Husqvarna. Korzyści wynikające z użytkowania kosiarki automatycznej są wszechstronne.

Po pierwsze, roboty koszące Automower® pielęgnują trawnik jak żadna inna kosiarka, gwarantując najlepsze efekty w postaci równo skoszonego trawnika i poprawy jego kondycji. Codziennie, bez względu na porę i pogodę (także w czasie deszczu) ostrymi, obrotowymi nożami precyzyjnie ścinają niewielką część źdźbła. Pokos zostaje na trawniku, co eliminuje problem z jego utylizacją, a po pewnym czasie rozkłada się i dostarcza nowo wzrastającej trwanie cennych składników pokarmowych. Mulczowanie (pozostawianie rozdrobnionej trawy) ogranicza także parowanie wody z gleby.

Ponadto Automower® porusza się po trawniku w schemacie losowym, przez co nie zostawia nieskoszonych fragmentów i śladów po kołach. Co więcej, roboty koszące wyposażone są w szereg inteligentnych funkcji, które wpływają na doskonałe efekty koszenia, np. czujnik pogodowy, koszenie po spirali, nawigacja GPS (wybrane modele).

Dowiedz się więcej o wpływie robotów koszących na kondycję trawnika: Jak kosiarka automatyczna AUTOMOWER® dba o kondycję trawy?

Korzyścią dla właściciela ogrodu jest wolny czas, który może spożytkować w dowolny sposób. Posiadanie robota Husqvarna oznacza koniec uciążliwego i czasochłonnego koszenia. Kosiarki Automower® samodzielnie pracują na każdym terenie, bez względu na powierzchnię, ukształtowanie i liczbę przeszkód. Koszą na wzniesieniach o nachyleniu do 70% (najlepsze modele), pokonują wąskie przejścia i docierają w każdy zakamarek ogrodu. Automatycznie się także ładują. Innowacją jest możliwość obsługi robota za pomocą smartfona oraz integracja urządzenia z systemami Smart Home (np. Google Home, Fibaro).

zarządzanie kosiarką automatyczną

Zaletą robotów Automower® jest także cicha praca (około 60 dB), przez co nie zakłócają spokoju w okolicy. Elektryczny napęd oznacza brak spalin. Przy tym kosiarki automatyczne Husqvarna cechują się niskim zużyciem energii. Warto podkreślić zaawansowane bezpieczeństwo użytkowania dzięki licznym systemom i czujnikom (w tym zabezpieczenia antykradzieżowe) oraz długoletnią trwałość nawet przez 15 lat.

Polecane modele robotów koszących

Godnym polecenia robotem do koszenia trawników o małej powierzchni (do 600 m²) z kilkoma przeszkodami i wzniesieniami o nachyleniu do 40% jest model Automower® 305. Kompaktowa kosiarka posiada liczne innowacyjne funkcje:
• Koszenie po spirali gwarantuje równomiernie skoszony trawnik, nawet w miejscach porośniętych wyższą trawą.
• Czujnik pogody optymalizuje czas pracy pod kątem tempa wzrostu murawy i warunków pogodowych, np. skracając koszenie podczas upałów.
• Czujnik mrozu automatycznie przerywa harmonogram działania w przypadku wystąpienia zbyt niskich temperatur.
• Robota można kontrolować za pomocą aplikacji i łączności Bluetooth.
• Można go myć wodą z węża ogrodowego.

Warto podkreślić również atrakcyjny stosunek ceny do jakości.

robot koszący Automower 305

Automower® 440 to robot do obsługi rozległych trawników o powierzchni 4000 m² i nachyleniu do 45%. Jest w pełni przystosowany do pracy w trudnym terenie oraz wyposażony w inteligentne funkcje, np. koszenie po spirali, czujnik pogody. Dzięki Automower® [email protected] może być obsługiwany za pomocą smartfona (łączność Bluetooth do 30 m). Wyróżnia się także bardzo cichą pracą i solidną konstrukcją.

kosiarka automatyczna Automower 440

Husqvarna oferuje Sieć Autoryzowanych Dilerów, którzy pomogą w doborze odpowiedniego robota koszącego do konkretnego ogrodu oraz zamontują całą instalację. Ponadto zapewniają dostęp do serwisu oraz oryginalnych części i akcesoriów.

Dodaj ogłoszenie