Gimnastyka

Oto program wydarzeń podczas letnich igrzysk olimpijskich w Pekinie we wtorek i w środę z udziałem reprezentantów Polski.

Wszystkie godziny według czasu warszawskiego.

Wtorek

Lekkoatletyka: 3:00 kwalifikacje oszczepu kobiet (B. Madejczyk, U. Piwnicka), pierwsza runda 1500 m kobiet (S. Ejdys, A. Jakubczak-Pawelec, L. Chojecka), pierwsza runda 200 m kobiet (M. Jeschke), 13:00 druga runda 200 m kobiet (ew. M. Jeschke), druga runda 110 m ppł mężczyzn (A. Noga), finał dysku mężczyzn (P. Małachowski), półfinały 200 m mężczyzn (M. Jędrusiński), finał 100 m ppł kobiet (ew. A. Kollasch).

Tenis stołowy: 4:00 runda wstępna gry pojedynczej mężczyzn (L. Błaszczyk), 7:00 i 11:00 pierwsza runda gry pojedynczej mężczyzn.

Triathlon: 4:00 finał mężczyzn (M. Jaskółka), Żeglarstwo: 7:00 finał Laser mężczyźni (ew. M. Grabowski), Star (wyścig 7) (M. Kusznierewicz, D. Życki), finał Laser Radial kobiety (ew. K. Szotyńska), 9:00 Star (wyścig 8) (M. Kusznierewicz, D. Życki).

Kajakarstwo: 9:30 eliminacje K1 500 m mężczyzn (M. Twardowski), 10:10 eliminacje C1 500 m mężczyzn (P. Baraszkiewicz), 10:40 eliminacje K1 500 m kobiet (M. Chojnacka lub D. Kuczkowska), 11:40 eliminacje C2 500 m mężczyzn (D. Jędraszko, R. Rynkiewicz), 11:00 eliminacje K2 500 m kobiet (A. Konieczna, B. Mikołajczyk).

<!** reklama>Podnoszenie ciężarów: 13:00 waga plus 105 kg mężczyzn (G. Kleszcz).

Boks: 13:00 ćwierćfinały 48 kg (Ł. Maszczyk).

Środa

Zapasy - styl wolny mężczyzn: 3:30 74 kg - eliminacje (K. Brzozowski), 6:10 1/8 finału, 7:30 ćwierćfinały, 8:10 półfinały, 10:30 ćwierćfinały-repesaże, 11:10 półfinały-repesaże, 11:50 o brązowe medale i 11:30 finały.

Tenis stołowy: 4:00 druga runda gry pojedynczej mężczyzn (ew. L. Błaszczyk), 10:00 trzecia runda gry pojedynczej kobiet (ew. L. Qian, X. Jie), 13:00 druga runda gry pojedynczej mężczyzn.

Siatkówka mężczyzn: 6:00 ćwierćfinał Polska - Włochy.

Piłka ręczna mężczyzn: 8:15 ćwierćfinał Polska - Islandia.

Kajakarstwo: 9:50 półfinały C1 1000 m mężczyzn (ew. M. Grzybowski), 10:10 półfinały K4 500 m kobiet (polska osada), 10:20 półfinały K2 1000 m mężczyzn (ew. A. Seroczyński, M. Kujawski), 10:30 półfinały C2 1000 m mężczyzn (ew. P. Baraszkiewicz, W. Tyszyński), 10:40 półfinały K4 1000 m mężczyzn (polska osada).

Żeglarstwo: 7:00 finał RS:X mężczyźni (ew. P. Miarczyński), Star (wyścig 9) (M. Kusznierewicz, D. Życki), finał RS:X kobiety (ew. Z. Klepacka), 9:00 Star (wyścig 10) (M. Kusznierewicz, D. Życki).

Lekkoatletyka: 13:00 pierwsza runda 800 m mężczyzn (P. Czapiewski, M. Lewandowski), finał młot kobiet (K. Skolimowska, A. Włodarczyk), półfinały 110 m ppł mężczyzn (ew. A. Noga), półfinały 200 m kobiet (ew. M. Jeschke), finał 200 m mężczyzn (ew. M. Jędrusiński), finał 400 m ppł kobiet (ew. A. Jesień), 14.40 kwalifikacje tyczka mężczyzn (P. Czerwiński).

Boks: 13:00 ćwierćfinały 51 kg (ew. R. Kaczor).

Fakty

Od zdobycia trzeciego złotego i siódmego medalu rozpoczęli „białoczerwoni” ostatni tydzień Igrzysk XXIX Olimpiady w Pekinie.

Gimnastyka

Hymnu narodowego kibice wysłuchali za sprawą gimnastyka Leszka Blanika, który triumfował w skoku. To drugi medal olimpijski zawodnika z klubu AZS AWFiS Gdańsk. Pierwszy, brązowy wywalczył przed ośmioma laty w Sydney.

Leszek Blanik triumfując w Pekinie zdobył 62. złoty medal w historii startów polskich sportowców w letnich igrzyskach olimpijskich.

Podnoszenie ciężarów

Nie powiodło się w poniedziałek Marcinowi Dołędze w wadze kategorii 105 kg w podnoszeniu ciężarów. Polak uzyskał 420 kg tyle samo co Rosjanin Dmitrij Łapikow i walkę o medal przegrał minimalnie wyższą wagą ciała.

Bieg na 200 m

Czwarte miejsce, z czasem 20,58, w drugiej rundzie nie dało Marcinowi Jędrusińskiemu AZS Poznań awansu do półfinału biegu na 200 m podczas olimpijskich zawodów lekkoatletycznych w Pekinie.

Żeglarstwo

Ze zmiennym szczęściem żeglowali w poniedziałek Polacy na olimpijskim akwenie w Qingdao. Mateuszowi Kusznierewiczowi i Dominikowi Życkiemu nie udało się obronić pozycji liderów w klasie Star. Prowadzący po niedzielnych regatach Polacy w piątym wyścigu zajęli dziesiąte miejsce, a szósty ukończyli na dziewiątym. Dopiero trzeci poniedziałkowy start był dla nich udany, zajęli trzecie miejsce i w klasyfikacji generalnej zajmują czwarte miejsce. Mają dziesięć punktów straty do prowadzących Szwedów Fredrika Loofa i Andersa Ekstroema.

Bardzo dobrze żeglowała natomiast w klasie RS:X Zofia Klepacka. Gdy w Qingdao zaczęło silniej wiać, Polka uzyskuje coraz lepsze wyniki. Po wygraniu ósmego wyścig i zajęciu trzeciego miejsca w dziewiątym zajmuje szóstą lokatę. „W takich warunkach jestem najszybsza na świecie. Wiem o tym i jechałam dziś po swoje. W drugim wyścigu także doskonale mi się żeglowało - powiedziała Zofia Klepacka.

Ósmy wyścig w męskiej klasie RS:X wygrał Przemysław Miarczyński. Niestety w dziewiątym był dopiero 15. i właśnie takie miejsce zajmuje w klasyfikacji generalnej. Liderem regat jest Tom Ashley z Nowej Zelandii.

Katarzyna Szotyńska awansowała z dziewiątego miejsca do wtorkowego wyścigu finałowego w klasie Laser Radial. Polka ma 97 pkt i nie ma już szans na medal. Prowadzi Amerykanka Anna Tunnicliffe - 33 pkt.

W wyścigu finałowym w klasie Laser zabraknie Macieja Grabowskiego. Polak pogrzebał szanse w dwóch pierwszych poniedziałkowych wyścigach - w siódmym był 32., a w ósmym 21. W dziewiątym zajął czwarte miejsce, co dało mu łączny wynik 132 pkt i 16. miejsce w klasyfikacji końcowej regat olimpijskich.

Kajakarstwo

W poniedziałek rozpoczęli rywalizację kajakarze. Z pięciu polskich osad startujących trzy uzyskały w poniedziałek bezpośredni awans do finału, a dwie wystąpią półfinałach. Jako pierwsze do olimpijskiego finału zakwalifikowały się Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz), Aneta Konieczna (Posnania Poznań), Edyta Dzieniszewska (Sparta Augustów) i Dorota Kuczkowska (Spójnia Warszawa) w rywalizacji K4 na 500 metrów, zajmując drugie miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym. Zwyciężyły Węgierki, a tuż za Polkami finiszowały Australijki.

W konkurencji tej startowało dziesięć ekip, po pięć w każdej serii, a po trzy najlepsze zapewniły sobie prawo walki o medale. Pozostała czwórka wystąpi w półfinale, gdzie odpadnie jedna załoga. Tak nieliczna obsada jest skutkiem bardzo restrykcyjnych zasad kwalifikacyjnych do igrzysk.

Adam Seroczyński (Posnania Poznań) i Mariusz Kujawski (Zawisza Bydgoszcz, wychowanek Włókniarza Chełmża) w konkurencji K2, zajęli drugie miejsce w wyścigu na 1000 metrów ustępując tylko osadzie węgierskiej.

W ostatniej rywalizacji poniedziałkowych eliminacji - K4 na 1000 m wystartowali Marek Twardowski (Sparta Augustów), Tomasz Mendelski (OKS Olsztyn), Paweł Baumann (Zawisza Bydgoszcz) i Adam Wysocki (Sparta Augustów), którzy do mety dotarli na trzecim miejscu, ostatnim premiowanym awansem do finału. Wyprzedzili ich Słowacy i Włosi. Marcin Grzybowski (Posnania Poznań) dzieki trzeciej lokacie w konkuirencji C1 na 1000 m zapewnil sobie awans do półfinału. półfinale.

Nieco poniżej oczekiwań wypadli w eliminacjach C2 na 1000 m kanadyjkarze Wojciech Tyszyński (Victoria Sztum) i Paweł Baraszkiewicz (Posnania Poznań), którzy dość wolno rozpoczęli rywalizację i w końcówce nie zdołali odrobić straty do rywali. Zajęli piąte miejsce, tuż za Chińczykami i czeka ich walka w półfinale.

Skok o tyczce

Zawiodły oczekiwania kibiców tyczkarki. Monika Pyrek (MKL Szczecin) zajęła piąte, a Anna Rogowska (SKLA Sopot) dziesiąte. Pyrek w drugiej próbie uzyskała 4,70, a wcześniej w pierwszych pokonała poprzeczkę na wysokości 4,45, 4,55 i 4,65. Trzykrotnie nie udało się jej zaliczyć 4,75. Anna Rogowska zaliczyła, w pierwszej próbie, jedynie 4,45. Potem trzykrotnie strąciła poprzeczkę na 4,55. Złoty medal zdobyła Rosjanka Jelena Isinbajewa, poprawiając wynikiem 5,05 własny rekord świata.

Bieg na 400 m przez płotki

Marek Plawgo (Warszawianka) z czasem 48,52 zajął szóste miejsce w finałowym biegu na 400 m przez płotki. Anna Jesień pobiegnie w finale biegu na 400 m ppł. Zawodniczka AZS AWF Warszawa w półfinale uzyskując czas 54,36 zajęła trzecie miejsce w swojej serii. Był to czwarty rezultat półfinałów.