POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Rewitalizacją w biedę

Rewitalizacją w biedę

Maciej Mroczyński

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Prawie połowa rodzin zamieszkałych na włocławskim śródmieściu i na starym mieście korzysta z pomocy społecznej.

Prawie połowa rodzin zamieszkałych na włocławskim śródmieściu i na starym mieście korzysta z pomocy społecznej.


Ponad 46 proc. rodzin ze starego miasta, czyli obszaru ograniczonego ulicami Gdańską, placem Kopernika, Tumską, Łęgską i Towarową korzysta ze społecznego wsparcia.


Niewiele lepiej jest w śródmieściu. W prostokącie ograniczonym ulicami: Ogniową, Chmielną, Wroną, Okrzei, Węglową, Kapitulną, Wysoką, Szpitalną i rzeką Wisłą ponad 35 proc. rodzin jest beneficjentami MOPR.


- Jest to efekt tego, że od kilkudziesięciu lat w tym rejonie miasta lokalizowano osoby najniżej usytuowane - uważa Arkadiusz Horonziak, zastępca prezydenta Włocławka.


Śródmieście Włocławka od dawna cieszy się złą sławą. Zagrożenie przestępczością jest tu największe niezmiennie od lat. W ubiegłym roku w tej dzielnicy miasta odnotowano prawie trzy razy więcej przestępstw kryminalnych niż na osiedlu Zazamcze i aż szesnaście razy więcej niż na Zawiślu. Według informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Włocławka, w 2007 roku w śródmieściu doszło do 1144 przestępstw. W żadnej innej dzielnicy nie dochodzi to tylu pobić, bójek, kradzieży, wymuszeń i włamań co tu.


- Jednym ze sposobów na poprawę tej sytuacji jest budowa „Centrum Kultury Browar B”, w którym młodzież będzie mogła spędzić wolny czas - mówi prezydent Horonziak. - Planujemy również zorganizowanie świetlicy środowiskowej w budynku na ulicy Gdańskiej oraz wprowadzenie tak zwanych streetwalkerów. Zdajemy sobie sprawę, że nie da się wyeliminować negatywnych zjawisk, ale chcemy znacznie ograniczyć ich liczbę.


Streetwalkerzy, czyli pedagodzy uliczni, będą działać w terenie. Ich zadaniem będzie przede wszystkim propagowanie wśród młodzieży pożytecznych form zagospodarowania czasu wolnego, alternatywnych dla wystawania w bramach i chuligańskich wybryków.


W walce z biedą Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie chce sięgnąć po środki unijne. - Czekamy na zatwierdzenie przez Radę Miasta programu rewitalizacji - mówi Maria Ignatowska, dyrektor MOPR. - Wówczas będziemy mogli startować w konkursach o unijne granty.


Im pomaga MOPR


  • Aż 81,3 proc. mieszkańców ul. Bednarskiej jest objętych pomocą społeczną.
  • Z pomocy korzystają mieszkańcy m.in. ulic: Browarna (62,5 proc.), Zapiecek (56,8), Kowalska (52, 2), Węglowa (51,7) i Szpichlerna (50), Maślana (47,5), Niecała (45,8), Cyganka (45,2), Stary Rynek (44,1), Żabia (43,8), Piekarska (43,3), Skorupki (42,9), Tumska (42,9), Szpitalna (41,7), Łęgska (40,9).

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo