Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezonans magnetyczny przyjechał do ICNT [wideo, zdjęcia]

Artur Olewiński
To dopiero początek wydatków na inwestycję, która pochłonie ponad 70 mln zł. Ponad połowę tej sumy stanowi koszt supernowoczesnego wyposażenia. Jego najdroższa część została właśnie... zaciągnięta do budynku.

To dopiero początek wydatków na inwestycję, która pochłonie ponad 70 mln zł. Ponad połowę tej sumy stanowi koszt supernowoczesnego wyposażenia. Jego najdroższa część została właśnie... zaciągnięta do budynku.

Operacja przetransportowania magnesu rezonansu magnetycznego do wnętrza Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania UMK wymagała kikugodzinnych przygotowań. Największym przeciwnikiem dla 10-osobowej ekipy robotników była waga i rozmiary kolosa. Magnes waży 12 ton i mierzy ok. 2,5 na 2,5 m. Z tego powodu dźwig musiał przenieść delikatną aparaturę z ciężarówki na specjalnie przygotowany tor, wyłożony wzmacnianymi płytami. Następnie pracownicy rozpoczęli wciąganie ładunku do wnętrza budynku.<!** reklama>

- Pomieszczenie, w którym stanie urządzenie, nie mogło być wykończone aż do momentu wprowadzenia magnesu - wyjaśnia Adam Gałązka, kierownik projektu z firmy GE Medical Systems, która dostarczyła aparaturę. - Dopiero teraz będzie można odtworzyć ściany dzielące pomieszczenie od korytarza i klatki Faradaya oraz wykonać pozostałe instalacje.

Po przetransportowaniu magnesu rozpoczęto jego podłączanie do zasilania i systemu chłodzenia. Urządzenie wypełnione jest ciekłym helem o temperaturze minus 264 stopnie Celsjusza.

Od momentu rozpoczęcia prac montaż aparatury powinien potrwać około trzech tygodni. Conajmniej drugie tyle potrwa szkolenie z obsługi magnesu. Wyobrażenie o tym, jak skomplikowany jest to sprzęt, może dać ilość wchodzącej w skład całego systemu aparatury. Są to w sumie 24 potężne skrzynie, wypełnione po brzegi specjalistycznymi urządzeniami.

- Cechą charakterystyczną tego rezonansu jest przede wszystkim wyposażenie, służące do badania mózgu - wyjaśnia Adam Gałązka. - To także pierwszy w Polsce tak nowoczesny model sprzedany przez GE publicznej instytucji.

Rezonans będzie sercem jednego z czterech głównych projektów badawczych, realizowanych przez naukowców ICNT. W zakresie prac nad neuroprzekaźnictwem mózgowym badania podejmie także rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn.

Montaż rezonansu to jednak nie koniec wielkich zakupów na UMK. Wykonawca całego centrum, firma Skanska, zgłosił niedawno obiekt do odbioru, a to oznacza zielone światło dla wprowadzania się naukowców, a wraz z nimi kolejnych niezwykle kosztownych urządzeń.

- Jesteśmy na końcowym etapie robót - mówi Izabela Wiśniewska, inżynier projektu. - Teraz przyjdzie czas na instalację kolejnych, nie mniej kosztownych urządzeń. Całkowity koszt aparatury badawczej dla potrzeb ICNT wyniesie 40 milionów złotych, czyli ponad 10 milionów więcej niż sam budynek.


Czym zajmą się w ICNT?

Centrum ma pomóc w lepszej współpracy pomiędzy nauką a gospodarką.

ICNT ma przekazywać innowacyjne rozwiązania firmom, podnosząc w ten sposób ich konkurencyjność na rynku.

Zobacz galerię: Rezonans magnetyczny przyjechał do ICNT [wideo, zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska