Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Robert Makłowicz w Toruniu. Gęsina na św. Marcina 2018 ze...

Robert Makłowicz w Toruniu. Gęsina na św. Marcina 2018 ze słynnym kucharzem. Finał konkursu kulinarnego!

as

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Robert Makłowicz w Toruniu. Gęsina na św. Marcina 2018
1/38

Przejdź do
galerii zdjęć

©Jacek Smarz

W piątkowy wieczór odbył się finał konkursu „Zaskocz Roberta Makłowicza i podziel się autorskim przepisem kulinarnym na gęsinę!”. Siedem zwycięskich par wzięło udział w warsztatach kulinarnych, które poprowadził Makłowicz w Akademii Kulinarnej Studio A.
Na zorganizowany przez Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego oraz Polska Press Grupa Oddział Bydgoszcz konkurs wpłynęło wiele zgłoszeń. Robert Makłowicz wybrał 7 przepisów, które nawiązywały do długiej polskiej tradycji przyrządzania gęsiny.

Zaproponowałem przepis na „gęsine paputki” - mówił Wojciech Wichtowski, jeden z laureatów konkursu. Jest to mielone gęsie mięso z warzywami zapiekane w cieście. Podaję je w formie pasztecików do barszczu, który również jest na gęsim wywarze.

Zobacz też: Gotowanie z Robertem Małowiczem [WIDEO]
Okazuje się, że tradycja przyrządzania gęsiny jest w Polsce bardzo zróżnicowana.
Popularna w naszym regionie czarnina jest zupełnie nieznana w Krakowie. Za to na terenach dawnego zaboru austriackiego gęsinę podaje się z knedlami i czerwoną kapustą. Uczestnicy warsztatów mieli okazję przygotować cztery potrawy: łobonę kaszubską, pirenejską zupę na gęsinie, gęsie pipki oraz pieczone gęsie udka.

Zobacz też:


Myśmy niemal kompletnie zapomnieli o gęsinie – mówił Robert Makłowicz. – Szczęśliwie w ostatnich latach zaczyna ona wracać na stoły. Między innymi dzięki takim akcjom, jak „Gęsina na Świętego Marcina”, którą organizuje marszałek Całbecki. Być może kiedyś będzie w Toruniu czy innych polskich miastach tak, jak w Wiedniu czy w Pradze. Tam, na świętego Marcina, trzeba rezerwować stolik z rocznym wyprzedzeniem, żeby skosztować gęsich przysmaków.

A już w sobotę (o godz. 12:30, 14:00 i 15:30) na Kujawsko-Pomorskim Festiwalu Gęsiny w Przysieku możemy wziąć udział w otwartych pokazach kulinarnych w wykonaniu Roberta Makłowicza.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo