Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice dzieci do lat 8 nadal mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. Wskazują na to przepisy!

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Polska Press
Od 1 września rząd przywrócił wstrzymany zasiłek opiekuńczy, ale ma on przysługiwać tylko wtedy, jeśli placówka edukacyjna lub opiekuńcza zostanie zamknięta z powodu koronawirusa. Tymczasem niektórzy prawnicy twierdzą, iż rodzice mogą korzystać z niego również wtedy, kiedy nie chcą puścić dziecka do takiej placówki.

Od marca do 26 lipca rodzice dzieci do lat ośmiu mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z pandemią. Ze świadczenia można było skorzystać w związku z zamknięciem placówek opieki z powodu koronawirusa oraz gdy zostały one otwarte, ale nie mogły zapewnić opieki wszystkim dzieciom, a także gdy rodzice zdecydowali się zostać z dzieckiem w domu.
Po 26 lipca zasiłek nie był już wypłacany. Można było z niego skorzystać na zasadach ogólnych, jakie obowiązują np. w sytuacji, gdy dziecko zachoruje. Z kolei od 1 września zasiłek przywrócono, ale już na nowych zasadach.

Polecamy

Jak informowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) oraz ZUS świadczenie ma przysługiwać w przypadku zamknięcia lub czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek zapewniających opiekę nad dziećmi w związku z COVID-19. Jeśli rodzice zdecydują, że nie poślą dziecka do żłobka lub przedszkola, nie będą mogli liczyć na dodatkowy zasiłek.
To jednak w ocenie Katarzyny Przyborowskiej - radcy prawnego, która zajmuje się ubezpieczeniami społecznymi nie jest prawdą. Uważa ona, że treść nowego rozporządzenia niczym nie różni się od przepisów, które wcześniej regulowały dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Jak mówiła Katarzyna Przyborowska w rozmowie z „ Dziennikiem Gazetą Prawną” świadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 1–1d ustawy z 2 marca 2020 r., przysługuje w przypadkach wymienionych w tych przepisach. Chodzi o zamknięcie placówek w związku z pandemią lub ograniczenie funkcjonowania placówki. (np. część zajęć odbywa się zdalnie).
Te uzasadnienia są zgodne z informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ZUS, ale jak mówi prawniczka, zasiłek należy się także rodzicom, którzy nie chcą posłać dziecka do placówki opiekuńczej lub wychowawczej. Oni też mogą liczyć na świadczenie.

- Problem polega na tym, że zgodnie z art. 4 ust. 1d ustawy, na który wskazuje nowe rozporządzenie, to dodatkowe świadczenie przysługuje także w przypadku otwarcia tych placówek w czasie trwania epidemii koronawirusa. Ani przepisy ustawy, ani rozporządzenia w tym zakresie się nie zmieniły. Mogła co najwyżej zmienić się ich wykładnia, co byłoby jednak niedopuszczalne i wprowadzałoby dużą niepewność co do prawa. W mojej ocenie więc rodzice, którzy nie chcą jeszcze posyłać dziecka do placówki z obawy przed koronawirusem, mają prawo ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - tłumaczy Katarzyna Przyborowska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest innego zdania.

Polecamy

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, otwarcia tych placówek, gdy brak jest możliwości zapewnienia przez te placówki opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19 (np. gdy lekcje odbywają się w trybie hybrydowym, tj. część dzieci uczy się w szkole, a część w domu) albo braku możliwości sprawowania opieki przez nianię (link do strony zewnętrznej) lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna (link do strony zewnętrznej) z powodu COVID-19 - informuje Krystyna Michałek rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału ZUS.

Potwierdza też, że ZUS ma takie same stanowisko jak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W związku z tym rodzice, którzy nie poślą dziecka do placówki nie otrzymają dodatkowego świadczenia.
Jednak w ocenie Katarzyny Przyborowskiej przepisy wskazują jasno na to, że rodzice mogą korzystać ze świadczenia, nawet gdy placówki są otwarte i po prostu chcą zostać z dzieckiem w domu.

Tylko, czy rodzice zaryzykują i wystąpią o świadczenie, którego ZUS może odmówić? Zawsze jednak mają prawo powołać się na wyżej wymienione przepisy, odwołać od decyzji ZUS i wystąpić na drogę sądową. ą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska