Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[RODZINA 500 PLUS] Kto się cieszy w Toruniu z "500 plus"?

Małgorzata Oberlan
- Pracownicy MOPR dostali premie - mówi Jarosław Bochenek, dyrektor ośrodka (z prawej). Z lewej: prezydent Michał Zaleski
- Pracownicy MOPR dostali premie - mówi Jarosław Bochenek, dyrektor ośrodka (z prawej). Z lewej: prezydent Michał Zaleski Grzegorz Olkowski
Miasto podsumowało trzy miesiące rządowego programu. Torunianie złożyli ogółem 11 842 wnioski (niektóre rodziny nawet po trzy). Znakomitą ich większość, bo ponad 91 procent, już rozpatrzono. Na swoje pierwsze wypłaty czeka kilkaset rodzin. Ekstrapremie za ciężką pracę otrzymali pracownicy MOPR.

- Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie pracowali ciężko, nierzadko do godziny 22, także w dni wolne. Ale są efekty - mówi Piotr Stolarczyk, zastępca dyrektora MOPR ds. świadczeń rodzinnych.

Przez pierwsze trzy miesiące funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus” w Toruniu przyjęto 11 842 wnioski. Do 1 lipca świadczenia wypłacono 9867 rodzinom. W połowie czerwca resort pracy i polityki społecznej ogłosił, że Toruń jest liderem programu wśród miast wojewódzkich.

- Pracownicy otrzymali w nagrodę wyższe premie - mówi Jarosław Bochenek, dyrektor MOPR w Toruniu.

Ponad 21 mln zł na kontach

Na konta 9867 rodzin torunian trafiło już dokładnie 21 046 650 złotych.

- Na realizację czeka jeszcze około tysiąca wniosków. Zatem na swoją pierwszą wypłatę świadczenia - kilkaset rodzin, biorąc pod uwagę, że część rodzin składała po dwa-trzy wnioski. Kolejny termin wypłaty to 12 lipca - informuje Agnieszka Skiba, inspektor Działu Świadczeń Rodzinnych MOPR.

Na realizację czeka jeszcze w Toruniu około tysiąca wniosków. Kolejny termin wypłaty to 12 lipca. - insp. Agnieszka Skiba, MOPR

Jeśli torunianom zdarzały się błędy, to głównie we wnioskach składanych drogą elektroniczną.

- Składający formularze w wersji papierowej mieli możliwość skorzystania z pomocy naszych pracowników - zauważa dyrektor Jarosław Bochenek.

PRZECZYTAJ:Na pierwsze dziecko [KOMENTARZ]

W formie papierowej wpłynęło w Toruniu 63,5 proc. wniosków. Drogą elektroniczną - 35,5 proc. Warto też wspomnieć, że 55,6 proc. wszystkich wniosków stanowiły te z kategorii „także na pierwsze lub jedyne dziecko” (6584). Natomiast pozostałe były wnioskami o pieniądze tylko na drugie i kolejne dziecko (5258).

Rekordowa wypłata w Toruniu trafiła do rodziny z dziewięciorgiem dzieci. W kraju natomiast nie brakowało wypłat dla familii z kilkanaściorgiem pociech. Takie rodziny co miesiąc inkasują teraz po 5-6 tysięcy złotych, co diametralnie odmienia ich życie.

Co dalej z programem?

Do programu „Rodzina 500 plus” przystąpić można w dowolnym momencie. Ale tylko osoby, które wnioskowały do 1 lipca włącznie, otrzymają spłatę świadczenia licząc od 1 kwietnia.

Po 1 lipca świadczenia przyznawane będą od miesiąca złożenia wniosku. Jeśli wniosek płynie do 10 dnia danego miesiąca, to rozpatrzenie i wypłata pieniędzy nastąpi do końca tego miesiąca. Jeśli po 10. dniu - do końca następnego miesiąca.

MOPR w Toruniu szacuje, że co miesiąc wypłacać będzie zasiłki na łączną kwotę około 8 milionów zł.

Sprawy dotyczące świadczeń wychowawczych załatwiać można po 1 lipca w sześciu punktach: siedzibie MOPR przy ul. Batorego 38/40 oraz punktach informacyjnych Urzędu Miasta (PIUM-y) przy Wałach gen. Sikorskiego, ul. Grudziądzkiej, ul. Dziewulskiego, ul. Poznańskiej i w Centrum Handlowym Plaza.

- Ten ostatni punkt czynny jest od wtorku do soboty, również popołudniami - podkreśla dyrektor Jarosław Bochenek.

Pieniądze wydajemy na...

Na co wydajemy pieniądze? Dotąd brak miarodajnych badań pokazujących, na co Polacy wydali już świadczenia z programu „Rodzina 500 plus”. Badano tylko deklaracje rodziców, którzy odpowiadali ankieterom na pytanie o to, jak planują spożytkować rządowe wsparcie. Według opinii ekonomistów pierwsze wypłaty „500 plus” przede wszystkim zasilają branżę spożywczą, odzieżową, obuwniczą i elektroniczną.

Pojawiły się też informacje o rzekomym popycie na używane samochody w związku z „500 plus”. Trudno jednak tylko ze zwiększonej liczby rejestracji w wydziałach komunikacji wyciągać twarde wnioski.

Na razie wiadomo, na co świadczenia bezapelacyjnie wydawać nie wolno: na używki i hazard. Sygnały o marnotrawieniu rządowej pomocy są sprawdzane w całym kraju przez pracowników socjalnych.

Zakup alkoholu? Na to pieniędzy nie ma

W województwie kujawsko-pomorskim do 22 czerwca zgłoszono 20 przypadków marnotrawienia 500 plus. W 11 przypadkach gminy zamieniły pieniądze na pomoc rzeczową. Gminy, w których gotówkę trzeba było zamienić na pomoc materialną, to Ciechocinek, Golub-Dobrzyń , Rypin, Włocławek i Wąbrzeźno. Sygnałów o marnotrawieniu jest więcej, między innymi w Bobrownikach, Tłuchowie, Aleksandrowie. Wpłynęło ich 20. Każdy jest sprawdzany.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska