Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinne dramaty z rozwodem w tle. Najbardziej cierpią dzieci

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Lista spraw rozwodowych na wokandzie
Lista spraw rozwodowych na wokandzie Tymon Markowski
Rodzice 5-letniej Agnieszki rozwodzą się. Sąd orzekł, że na czas trwania procesu ma mieszkać z matką. Ale ojciec dziewczynki nie oddaje...

Robi wszystko, by Agnieszka nie miała kontaktu z mamą. Łącznie z przechowywaniem jej w obcych domach. Tak, by zmylić trop.

- Matce wyznacza absurdalne warunki spotkania z córką: np. w Gdańsku czy Warszawie, obowiązkowo bez świadków. Dodatkowo stara się udowodnić, że moja klientka jest chora psychicznie. Skutecznie udaje mu się krzywdzić matkę, ale z cierpienia dziecka już sprawy sobie nie zdaje - relacjonuje adwokat, reprezentujący toruniankę.

Kobiecie nie pozostaje nic innego, jak zwrócić się do sądu rodzinnego o egzekwowanie od ojca postanowienia tymczasowego. I czekać na możliwość odebrania Agnieszki w asyście kuratora. Podobnych spraw w Toruniu jest coraz więcej. Częściej grają jednak dziećmi kobiety, bo to im zazwyczaj sądy powierzają opiekę nad potomstwem.
Klasyką gatunku jest numer „na chorobę”.

- Ojciec przychodzi po dziecko w ustalonym sądownie terminie (w Toruniu najczęściej to co drugi weekend w miesiącu) i całuje klamkę. Matka nawet nie otwiera drzwi, twierdząc że dziecko jest chore. Inny częsty wykręt to udawanie się z dzieckiem w podróż - wylicza mecenas Adam Tusch.

Kobiety potrafią grać jeszcze okrutniej, np. oskarżając byłego męża o molestowanie dziecka. Zanim ten oczyści się z zarzutów, syn czy córka mogą zdążyć zapomnieć, jak wygląda tata.
Co na to wszystko prawo? Po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 2011 roku, sąd może ukarać rodzica utrudniającego drugiej stronie kontakty z dzieckiem karą finansową.

- W praktyce wygląda to tak, że np. ojciec musi przynajmniej trzykrotnie wezwać policję, gdy nie może się spotkać z dzieckiem. Ta mu, co prawda, nie pomoże, ale funkcjonariusze powinni sporządzić notatki z interwencji, które przydadzą się w sądzie. Potem jest wniosek do sądu, czekanie na rozprawę itd. Przez przewlekłość tych procedur ojcowie po pół roku nie widzą własnych dzieci. Matki cieszą się, że „ukarały” eksmęża, na dramat dziecka już nie patrząc- kończy mecenas Tusch.

Liczba rozwodów w Polsce systematycznie rośnie - co roku rozstaje się 70 tysięcy par. W Toruniu orzeka się rocznie 400-500 rozwodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska