Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinne świętowanie z najbliższymi poprzedziły jarmarki wielkanocne i misteria Męki Pańskiej

Małgorzata Chojnicka
Nikt nie potrafił przejść obojętnie obok stołu, na którym królowały wielkanocne smakołyki, przygotowane przez gospodynie
Nikt nie potrafił przejść obojętnie obok stołu, na którym królowały wielkanocne smakołyki, przygotowane przez gospodynie
W okresie przedświątecznym zorganizowano wiele imprez, przybliżających nas do Wielkanocy - najstarszego i najważniejszego święta chrześcijan. Związane są z nim różne zwyczaje i obrzędy.

Święta wymagają solidnych przygotowań, które ułatwiają jarmarki wielkanocne. Można na nich kupić wykonane ręcznie ozdoby i kulinarne specjały. Jeden z nich odbył się w Skępem i cieszył się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego. Wielkanoc to radość z odradzającego się życia, którą można wyrazić na wiele sposobów. Jest wdzięcznym tematem do rękodzielniczych popisów. Trudno było oderwać wzrok od misternie wykonanych pisanek i stroików. Wyjątkowe wrażenie robiły te, ozdobione metodą decoupage czy misternie ułożonymi wstążkami. Nie zabrakło też wyrobów z papierowej wikliny. Z kolei dla podniebienia gospodynie przygotowały domowe pasztety i szynki, jajka faszerowane na różne sposoby, dostojne baby i pięknie zdobione mazurki. Na ludową nutę zagrał i zatańczył zespół folklorystyczny Kasztelanka z Sierpca.

Każde święta mają swoje tradycyjne specjały, które tworzą ich wyjątkowy klimat. Na Wielkanoc jeszcze trzeba pokarmy poświęcić. Na ziemi dobrzyńskiej kosze ze święconym były bardzo okazałe. Nie mogło w nich zabraknąć baranka pieczonego z ciasta lub wyrabianego z masła, symbolizującego Chrystusa oraz malowanych jajek jako symbolu narodzenia miłości. Warto wiedzieć, że jednokolorowe to malowanki lub kraszanki, a różnobarwne - pisanki. Do tej pory popularnym barwnikiem jest wywar z łupin cebuli. Chleb to symbol ciała Chrystusa, chrzan jego męki, kiełbasa kończącego się postu, a sól chroni od zepsucia. Teraz jest tak samo.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Lipnie wystawili misterium Męki Pańskiej pod hasłem „Miłosierdzie Boże w świetle krzyża”. Był to wzruszający montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez katechetkę Elżbietę Nejman przy wsparciu Janusza Zajączkowskiego. Młodzież włożyła wiele trudu, by efekt końcowy spełnił oczekiwania.

Zobacz galerię: jarmark wielkanocny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska