Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roszady w sieci szkół - lokalizację mogą zmienić dwie placówki

Justyna Wojciechowska-Narloch
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna od lat mieści się w kamienicy przy ul. Prostej
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna od lat mieści się w kamienicy przy ul. Prostej Grzegorz Olkowski
Z dużym prawdopodobieństwem przenosiny czekają Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Ośrodek dla Dzieci i Młodzieży Autystycznej „Tęcza”. Urzędnicy zapewniają, że obie sprawy są wciąż otwarte.

Atmosfera niepokoju w środowiskach związanych z oświatą trwa od ponad tygodnia. Wówczas to odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym posiedzenie zespołu ds. sieci placówek oświatowych. To ciało, które opiniuje i wstępnie zatwierdza proponowane przez magistrackich urzędników zmiany.
[break]
Są wśród nich propozycje dotyczące ewentualnych przenosin dwóch ważnych placówek zajmujących się diagnostyką i wsparciem dla uczniów z deficytami. Pierwsza z nich to Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, której główna siedziba od lat znajduje się przy ul. Prostej, a filia - w obiekcie SP 23 przy ul. Osikowej.
- Jednym z pomysłów jest ulokowanie poradni w gmachu III LO na Skarpie. Zaznaczam jednak, że w tej kwestii nic nie jest jeszcze przesądzone - mówi Janusz Pleskot, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia. - Chcemy w sposób optymalny wykorzystać budynki, którymi dysponujemy. Obiekt przy ul. Prostej już jakiś czas temu stracił swoje oświatowe przeznaczenie. Opuścił go Zespół Szkół Odzieżowych. Po przenosinach poradni będzie go można inaczej zagospodarować.
Dyrektor Pleskot zapewnia, że przy ewentualnej zmianie lokalizacji pod uwagę brana będzie również dostępność poradni dla uczniów i ich rodziców. Chodzi o dogodny dojazd i miejsca parkingowe. Na starówce z tym bywa trudno.

Zupełnie inne motywy kierują urzędnikami w sprawie Ośrodka „Tęcza”. Obecnie placówka niosąca pomoc dzieciom z autyzmem zajmuje jedno ze skrzydeł Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Żwirki i Wigury w Toruniu. Według przeprowadzonych przez miasto szacunków, ta właśnie podstawówka ma być najbardziej oblegana przez sześciolatki, które we wrześniu obowiązkowo pójdą do klas pierwszych. Przenosiny „Tęczy” w inne miejsce spowodowałyby to, że szkoła zyska dodatkowe pomieszczenia.
- Naszą intencją jest poprawa warunków, a nie ich pogorszenie. Chodzi tu zarówno o interes uczniów podstawówki, jaki i małych podopiecznych Ośrodka „Tęcza” - dodaje Janusz Pleskot.
W ubiegłym tygodniu, między innymi podczas spotkania Komisji Oświaty Rady Miasta Torunia omawiano także sprawę likwidacji Zespołu Szkół nr 22 przy ul. Fałata (dawna odzieżówka). Uczniowie tej placówki z klas technikum i zasadniczej szkoły zawodowej trafić mieliby do Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Grunwaldzkiej. Natomiast gimnazjaliści z „dwudziestej drugiej” najprawdopodobniej znaleźliby się w Gimnazjum nr 21 przy ul. Morcinka.
Sprawą, która jednak budzi najwięcej emocji jest propozycja likwidacji Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza (piszemy o tym także poniżej).
Wszystkie zaproponowane zmiany w sieci szkół i placówek oświatowych muszą najpierw zaakceptować radni. Stanie się to najpewniej na sesji 13 lutego.

WARTO WIEDZIEĆ
W zgodzie z przepisami i procedurą:

Żeby zaproponowane przez urzędników zmiany w sieci szkół i placówek oświatowych mogły wejść w życie od września, muszą zostać przegłosowane przez radnych do końca lutego.
Najbliższą sesję Rady Miasta Torunia zaplanowano na 13 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska