Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Równonoc wiosenna coraz bliżej. Na czym polega to zjawisko? Wiosna kalendarzowa, a wiosna astronomiczna. Kiedy przypada i co je odróżnia?

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Kiedy wypada równonoc wiosenna w 2021 roku i na czym polega to zjawisko? Czym różni się wiosna astronomiczna od wiosny kalendarzowej? Kiedy w 2021 roku jest zmiana czasu na letni? Sprawdźcie poniżej!
Kiedy wypada równonoc wiosenna w 2021 roku i na czym polega to zjawisko? Czym różni się wiosna astronomiczna od wiosny kalendarzowej? Kiedy w 2021 roku jest zmiana czasu na letni? Sprawdźcie poniżej! Aneta Zurek / Polska Press
Równonoc wiosenna to moment, na który z utęsknieniem czekaliśmy całą jesień i zimę. Oznacza bowiem, że oto wreszcie nadeszła astronomiczna wiosna. Równonoc wiosenna to inaczej przesilenie wiosenne. Kiedy wypada w 2021 roku i na czym polega to zjawisko? Czym różni się wiosna astronomiczna od wiosny kalendarzowej? Kiedy w 2021 roku jest zmiana czasu na letni? Sprawdźcie poniżej!

POLECAMY WIDEO: Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia. Dlaczego warto jeść śniadania?

Równonoc wiosenna 2021. Kiedy przypada astronomiczna wiosna?

W równonoc wiosenną rozpoczyna się astronomiczna wiosna. To wyjątkowy moment, w którym dzień i noc trwają równo po dwanaście godzin. Wiosenna równonoc na półkuli północnej w 2021 roku ma miejsce 20 marca. Wiosna astronomiczna rozpocznie się dokładnie o 10:37. Od tej pory dzień wydłużać się będzie względem nocy przez trzy miesiące.

Wiosna astronomiczna potrwa do przesilenia letniego (najdłuższego dnia w roku), które na „naszej” półkuli wypada 21 czerwca o 05:31.

Polecamy

Co ciekawe, sytuacja na półkuli południowej wygląda zupełnie inaczej. Od 21 marca przez pół roku Słońce będzie bowiem oświetlać mocniej półkulę północną, a słabiej półkulę południową. Później sytuacja będzie odwrotna. Tym samym na półkuli południowej równonoc wiosenna ma miejsce 22/23 września.

Wiosna kalendarzowa a wiosna astronomiczna. Czym się różni? Kiedy przypadają w 2021?

Wiosna kalendarzowa niezmiennie rozpoczyna się 21 marca. Nie przypada zatem tego samego dnia co wiosna astronomiczna. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Nasz kalendarz nie uwzględnia tzw. ruchu precesyjnego Ziemi (zmiana kierunku osi obrotu), więc faktyczne przyjście wiosny niekoniecznie pokrywa się z 21 marca. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2011 roku (wiosna astronomiczna rozpoczynała się o godz. 00:21). Do roku 2043 wiosna astronomiczna będzie przypadać wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku – 19 albo 20 marca. Pierwsza od dawna wiosna astronomiczna, a zarazem kalendarzowa przypadnie tego samego dnia dopiero w 2102 roku.

Polecamy

Zmiana czasu na letni 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana pory roku to także zmiana czasu z zimowego na letni. Ta w 2021 roku przypada w nocy z soboty na niedzielę, 27-28 marca z godziny 2:00 na 3:00. Z jednej strony śpimy o godzinę krócej, z drugiej wydaje się, że nasz dzień jest o godzinę dłuższy, a słońce zachodzi dużo później.

21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Wypadają wtedy następujące święta i szczególne wydarzenia:

  • Międzynarodowy Dzień Astrologii
  • Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
  • Międzynarodowy Dzień Lasów
  • Światowy Dzień Zespołu Downa
  • Światowy Dzień Poezji
  • Dzień Wagarowicza
Jeszcze przez 3 tygodnieObecne ograniczenia, mające zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, obowiązują do 28 marca. Przypominamy je.- Hotele mogą udostępniać połowę miejsc z tych, którymi dysponują - zachowując ścisłe zasady sanitarne. Restauracje hotelowe są zamknięte. - Wyłączona z użytkowania musi być również połowa miejsc w kinach, teatrach, operach i filharmoniach. Obowiązują tam maseczki. - Otwarte mogą być stoki narciarskie, boiska i korty na odkrytej przestrzeni, baseny, ale nie aquaparki i siłownie. - Restauracje mogą wydawać posiłki jedynie na wynos i dowóz. - Sauny, salony masażu, łaźnie i solaria mogą być otwarte - zgodnie ze ścisłymi zasadami sanitarnymi. - 11 marca wznawiają działalność uzdrowiska. - Obowiązkowe jest utrzymywanie dystansu w miejscach publicznych i noszenie maseczek, najlepiej chirurgicznych. Przyłbice, szaliki itp. to niewystarczająca ochrona. Zaleca się dezynfekowanie rąk.[/lista]

Takie będą obostrzenia na Wielkanoc 2021! Tego nie będzie mo...

Okazje

Sprawdź nowości w kosmetykach i produktach do makijażu

Materiały promocyjne partnera

Wybierz idealny dywan do swojego mieszkania

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska