POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Rozkopią, by nadać klimat

Rozkopią, by nadać klimat

Maciej Mroczyński

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Rozkopią, by nadać klimat
W przyszłym roku rozpocznie się modernizacja staromiejskich dróg. Za przykładem Krakowa i Torunia Włocławek chce pokryć je brukową kostką, która doda blasku włocławskiej starówce.
Rozkopią, by nadać klimat

W przyszłym roku rozpocznie się modernizacja staromiejskich dróg. Za przykładem Krakowa i Torunia Włocławek chce pokryć je brukową kostką, która doda blasku włocławskiej starówce.


Bruk ma pojawić się na ulicach Tumskiej, Zamczej, Matebudy, Wiślanej, Bednarskiej, Łęgskiej, Starym Rynku wraz z Maślaną, Szpichlernej, Browarnej, Towarowej i Bechiego.


Większość nawierzchni tych ulic od dawna prosi się o gruntowny remont. Małe uliczki starówki nie są najbardziej uczęszczanymi trasami, dlatego przy podziale środków na remonty najczęściej przegrywały z innymi rejonami miasta. W dodatku prace na drogach w strefie konserwatorskiej, gdzie trzeba dbać o zachowanie starego wyglądu, są znacznie dłuższe, a co za tym idzie, wymagają większych nakładów.


W ratuszu powstała już wstępna koncepcja dotycząca wyglądu zmodernizowanych ulic, a jeszcze w tym roku mają zostać ogłoszone przetargi na wykonanie dokumentacji.


- Asfalt nie pasuje do staromiejskich dróg - mówi Arkadiusz Horonziak, zastępca prezydenta Włocławka. - Natomiast brukowa kostka zachowa dawny klimat tych miejsc i przysporzy im dodatkowego uroku. Taka jest ogólnopolska tendencja. Starówki Torunia, Krakowa i stołecznego Krakowskiego Przedmieścia są dowodem, że na takim rozwiązaniu zyskuje estetyka miasta. Przykład toruńskiej Szerokiej pokazuje, że przy remontach można również sięgnąć po unijne pieniądze.


Zdaniem Miejskiego Zarządu Dróg dla kierowców nie ma większej różnicy pomiędzy asfaltem, a brukową kostką. - Chyba że nawierzchnia jest śliska, a samochody poruszają się z dużą prędkością - mówi Waldemar Konopczyński z MZD. - Wówczas przyczepność do jezdni jest znacznie mniejsza. Poza tym, szybko jadące pojazdy powodują duży hałas.


Jednak w tych rejonach miasta, gdzie ma zostać położony bruk, nie ma dużego ruchu i obowiązują ograniczenia prędkości.


Do prac zostaną użyte nowoczesne materiały, które jednak będą przywracać zabytkowy klimat dawnych uliczek. Obecnie jest ogromny wybór surowców, dzięki czemu można dobrać nawet odcień szarego koloru, najbardziej pasujący do otoczenia.


Na liście modernizowanych ulic nie ma Kilińskiego, która, chociaż znajduje się poza starym miastem, to jednak leży w strefie konserwatorskiej. Nawierzchnia mocno ucierpiała za sprawą ciężkiego sprzętu używanego do budowy Wzorcowni. Ratusz zapewnia jednak, że ulica Kilińskiego zostanie wyremontowana. - W ramach umowy z miastem, inwestor, firma Budizol, zobowiązał się do położenia kanalizacji na tej ulicy, a następnie odbudowania nawierzchni - zapewnia Monika Budzeniusz, rzeczniczka prasowa prezydenta Włocławka.


Prace nad położeniem kanalizacji mają się rozpocząć wiosną.


Bruk jest cenny


Kierowcy na bruk narzekają, ale z punktu widzenia historii miasta, takie nawierzchnie są bardzo cenne, warte zachowania i pielęgnacji. Być może kiedyś dojdzie nawet do tego, że asfalt, który pokrywa bruk na wielu ulicach w centrum, będzie zdejmowany.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo