Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się rejestracja na powszechne szczepienia przeciw COVID-19. W Toruniu nie obyło się bez kłopotów

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
W piątek 15 stycznia w całym kraju rozpoczęła się rejestracja pacjentów na powszechne szczepienie przeciw COVID-19. Nie bez kłopotów. Przed wieloma przychodniami tworzyły się kolejki chętnych. Stali w nich seniorzy w wieku 80+, bo to dla nich przeznaczono pierwszą transzę szczepionek, a są to na ogół osoby niekorzystające z internetu. Jak było w Toruniu?

- Wszystkie miejsca rozdysponowaliśmy w trzy godziny, przy czym te przeznaczone dla osób niebędących naszymi pacjentami zajęte zostały już w nocy drogą internetową - mówi Ewa Majchrzak, menedżerka toruńskiej Przychodni „Nasz Lekarz” przy ul. Batorego. - Bardzo nam było przykro odprawiać z kwitkiem starszych ludzi (a była wśród nich między innymi 93-letnia pani), którzy często nie bez trudu do nas dotarli. Stworzyliśmy listę rezerwową. Zdajemy sobie jednak sprawę, jak trudne może być dla seniora szybkie stawienie się, gdy zwolni się miejsce w kolejce. Niestety, przydział szczepionek to zaledwie 30 dawek tygodniowo. Poza tym terminarz rejestracji, który przygotowano centralnie, obejmuje tylko pierwszy kwartał. Na kwiecień jeszcze nie możemy rejestrować. Do końca marca wszystkie miejsca mamy zajęte. A przecież za tydzień zjawią się w naszej rejestracji osoby 70+.
„Nasz Lekarz”, jak mówi pani menedżer, byłby w stanie szczepić… kilkadziesiąt razy więcej osób.

Zobacz wideo: Droższe napoje przez podatek cukrowy

Dysponujemy liczną kadrą medyczną. Do udziału w Narodowym Programie Szczepień solidnie się przygotowaliśmy, nie tylko organizacyjnie. Kupiliśmy specjalną lodówkę utrzymująca temperaturę minus 80 stopni, bo nie poinformowano nas, że szczepionki otrzymamy z centrali rozmrożone. Uruchomiliśmy własną infolinię na temat szczepień, żeby pacjenci nie mieli kłopotu z dodzwonieniem się. Byliśmy przygotowani na znacznie więcej szczepień, bo długo nie wiedzieliśmy, że to będzie tylko 30 dawek tygodniowo - mówi Ewa Majchrzak.

Również w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Bielanach, który jest jednym z 19 punktów powszechnych szczepień antykowidowych w Toruniu, zainteresowanie rejestracją było w piątek ogromne. I tu pierwsze 30 dawek zostało szybko rozdysponowane.

Polecamy

- Telefon był stale zajęty - mówi rzecznik prasowy lecznicy dr Janusz Mielcarek. - Niestety, miejsc dla seniorów w styczniu mamy niewiele, ponieważ jako szpital węzłowy wciąż szczepimy pracowników służby zdrowia. Pozostało jeszcze około 4 tysięcy osób z grupy zerowej. A od przyszłego tygodnia, popołudniami, będziemy podawać drugą dawkę zaszczepionym medykom.

Niedrożne kanały

W piątek nie można było zapisać się na szczepienie w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przy ul. Uniwersyteckiej. Nie działała tu rejestracja centralna.

Okazje

Książka w prezencie? Świetny pomysł

- Rejestrację na szczepienia rozpoczniemy 18 stycznia – informuje dyrektor MPS Lidia Jaskulska-Grzechowiak.
Od poniedziałku MPS będzie szczepić pensjonariuszy i pracowników czterech domów pomocy społecznej.
Jak się okazuje, problem, na jaki natrafiła przychodnia przy Uniwersyteckiej, dotyczył też innych placówek opieki zdrowotnej w kraju. Na rządowej stronie Centrum e-Zdrowia pojawił się komunikat na ten temat. „Pracujemy nad udrożnieniem wszystkich kanałów rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19. Od rozpoczęcia procesu zgłoszeń i rejestracji obserwujemy olbrzymi ruch we wszystkich kanałach dostępowych. Jako Centrum e-Zdrowia, wraz z Partnerami systemu, dokładamy wszelkich starań, aby umożliwić obsługę wszystkich zainteresowanych” - czytamy w tym dość ogólnikowym komunikacie.

Po północy

Od 15 stycznia również wszyscy w wieku 18-69 lat mogą zgłosić chęć poddania się szczepieniom. Nie jest to równoznaczne z rejestracją. Po co zatem się zgłaszać? Po to, by, gdy rozpoczną się szczepienia naszej grupy wiekowej, mieć już e-skierowanie i oczekiwać tylko na uzgodnienie terminu szczepienia.

Polecamy

I tu nie obyło się bez zgrzytu. Przyjmowanie zgłoszeń internetowo za pośrednictwem specjalnego formularza rozpoczęło się z półgodzinnym opóźnieniem. Ci, którzy chcieli zgłosić się tuż po północy, zobaczyli na ekranach komunikat o przerwie technicznej. Gdy już system się odblokował, nie mogli się doczekać mejli umożliwiających potwierdzenie zapisów. Po kilku godzinach wszystko działało już sprawnie.

- Zajęło mi to naprawdę chwilę - mówi młoda torunianka, która w piątek po dziewiątej zapisała się na szczepienie za pośrednictwem formularza na rządowej stronie www.gov.pl/szczepimysie - Nie mam Profilu Zaufanego, ale nie był potrzebny. Kilka minut po wypełnieniu i wysłaniu formularza dostałam mejl, w którym proszono o potwierdzenie zgłoszenia. Potwierdziłam. Teraz czekam na e-skierowanie.

Polecamy

Jak to zrobić ?

Przypominamy: od 15 stycznia na szczepienia przeciw COVID-19 rejestrować się mogą osoby, które skończyły 80 lat, a od 22 stycznia w wieku 70-80 lat. Można to uczynić na kilka sposobów.

  1. Dzwonimy na całodobową, bezpłatną infolinię 989. Seniora może w tym wyręczyć ktoś z rodziny. Do zapisu wystarczą numer PESEL i numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji wybiera się dogodny termin i miejsce szczepienia. Potwierdzenie umówienia wizyty na szczepienie nadejdzie SMS-owo.
  2. Kto chce zaszczepić się w konkretnej przychodni, powinien skontaktować się bezpośrednio z nią. Gdyby nie było tam dogodnego terminu, dzwonimy na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą znaleźć inny punkt szczepień.
  3. Kto ma elektroniczny Profil Zaufany, może zarejestrować się poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w najbliższych punktach szczepień. Jeśli żaden nie będzie odpowiedni, skorzystajmy z dostępnej wyszukiwarki wskazując dogodną datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji przyjdzie SMS-owe potwierdzenie. Przypomnienie o szczepieniu nadejdzie dzień przed zaplanowanym terminem.
  4. Pacjenci, którzy mają problem z dotarciem do punktu szczepień, mogą skorzystać z mobilnego zespołu szczepiącego. O tym, które punkty szczepień w okolicy dysponują zespołami wyjazdowymi, dowiemy się, dzwoniąc na infolinię 989.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska