Lekomania dotyka coraz więcej osób nie tylko w Polsce ale na całym świecie. Szacuje się, że tylko w USA uzależnionych od lekarstw może być nawet 2 miliony osób. W Polsce problem ten prawdopodobnie dotyka około 150 tysięcy osób. Najczęściej osoby uzależniają się od leków przeciwlękowych, nasennych oraz przeciwbólowych. Problem pojawia się w momencie, gdy pacjent zażywa te preparaty nawet bez realnych wskazań medycznych. Niebezpieczne jest także stosowanie leków bez nadzoru lekarza.
Ile leków bierzesz na stałe?
Uzależnienie, jak czytamy na zdrowie.radiozet.pl, oprócz leków nasennych, często wywołują również opioidowe leki przeciwbólowe, dopingujące, uspokajające, a nawet hormonalne. Tak jak większość osób uzależnionych również ci, którzy w nadmiarze zażywają leki niezbyt chętnie się do tego przyznają. Wielu z nich nie widzi problemu. Jest on wypierany.
Lekomania po pewnym czasie prowadzi do zmian w zachowaniu i poważnych objawów somatycznych. Jak rozpoznać postępujące uzależnienie od leków?
Polecamy
Przyczyny uzależnienia
Uzależnienie dotyczy przede wszystkim „populacji dorosłych, choć często początek przyjmowania środków występuje przed 20 rokiem życia, szczególnie wśród młodych osób z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi, napięciem, zaburzeniami somatyzacyjnymi, objawami psychotycznymi, a także osób nadużywających alkoholu, amfetaminy, kokainy i opiatów”. Świadczy to o tym, jak czytamy na gemini.pl, że lekomania często rozwija się wtórnie do pierwotnych problemów chorego, takich jak zaburzenia psychiczne lub choroby somatyczne. Ponadto występuje częściej u osób samotnych lub cierpiących na hipochondrię. Warto podkreślić również wpływ łatwej dostępności leków (np. w sklepach spożywczych, kioskach, na stacjach benzynowych) oraz wszechobecności i sugestywności kampanii reklamowych poszczególnych koncernów farmaceutycznych.
Objawy uzależnienia
Objawy są podobne jak w przypadku innych substancji, na zażywaniem których człowiek traci kontrolę
- Osoba uzależniona staje się podenerwowana, a nawet agresywna.
- Gdy nie ma leku w zasięgu ręki, pacjent odczuwa silny niepokój, rozdrażnienie i lęk.
- Przyjmowanie różnych leków naprzemiennie a nawet popijanie alkoholem, by spotęgować działanie danych substancji.
- Osoba uzależniona przestaje myśleć o relacjach z innymi, okłamuje bliskich.
- By zdobyć leki, sięga po różne środki, m.in. zapisuje się do kilku lekarzy jednocześnie, tłumaczy im, że czuje się coraz gorzej i faktycznie potrzebuje leków.
Takie postępowanie ma niekorzystny wpływ na organizm. Człowiek zażywający leki w nadmiarze może doprowadzić organizm do ruiny. Zobacz najczęstsze objawy lekomanii.

Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspiera zimą bezdomnych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?