Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozstrzelanych upamiętni także pomnik

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Za rok na Barbarce zostanie odsłonięty pomnik. Upamiętni pomordowanych w tym miejscu przez hitlerowców 70 lat wcześniej.

Za rok na Barbarce zostanie odsłonięty pomnik. Upamiętni pomordowanych w tym miejscu przez hitlerowców 70 lat wcześniej.

<!** Image 2 align=right alt="Image 93785" sub="Na razie pomordowanych na toruńskiej Barbarce upamiętnia między innymi mosiężna tablica / Fot. Jacek Smarz">Barbarka to miejsce pamięci narodowej. Znajduje się tu cmentarz z grobami pomordowanych przez hitlerowców. Są także dwa głazy z tablicami pamiątkowymi. Teraz zostanie tu ustawiony również pomnik.

- Jego odsłonięcie zaplanowano na 1 września przyszłego roku, w 70. rocznicę tych tragicznych wydarzeń na Barbarce - wyjaśnia Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. - To miejsce najbardziej dramatycznej kaźni w historii miasta. Zginęły tu setki, a może nawet tysiąc torunian.

Pomysł budowy pomnika na Barbarce pojawił się dwa lata temu. Inicjatywa wyszła od Miejskiego Komitetu Pamięci Walk i Męczeństwa.

- Miejsce, w którym stanie pomnik nie zostało dokładnie wskazane. Liczymy, że będzie ustalone w trakcie konkursu na koncepcję obelisku. Artysta, który go wygra wskaże jednocześnie lokalizację - mówi Szczepan Burak.

<!** reklama>MKPWiM wystosował do władz Torunia prośbę o poparcie inicjatywy budowy pomnika. Urząd Miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji obelisku i zagospodarowania okalającego go terenu, a także uporządkowania istniejącego już na Barbarce miejsca pamięci.

W skład Sądu Konkursowego wejdą m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta, Rady Miasta Torunia, Stowarzyszenia Architektów Polskich i Wydziału Sztuk Pięknych. Nagrodą dla zwycięzcy będzie również możliwość realizacji projektu. Prace związane z budową pomnika rozpoczną się na przełomie wiosny i lata. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 600 tysięcy złotych.

Mord i ekshumacja

  • Na Barbarce od października do końca grudnia 1939 roku hitlerowcy dokonali masowych egzekucji. Rozstrzelali ponad 600 Polaków z Torunia i okolicy, głównie nauczycieli, duchownych, lekarzy, urzędników, harcerzy.
  • W 1944 roku Niemcy zorganizowali ekshumację i spalenie zwłok z masowych mogił, w celu zatarcia śladów egzekucji.
  • Ekshumacja była prowadzona przez Żydówki zakwaterowane w prowizorycznym obozie na Barbarce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska