Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwód. Kiedy adwokat z urzędu? [PRAWNIK RADZI]

mo
- Mam sprawę o rozwód z winy męża. Nie radzę sobie z tym. Mąż ma adwokata, a ja nie, bo mnie na niego nie stać. Co mogę zrobić? - pyta Czytelniczka. Na to pytanie odpowiada mecenas Aleksandra Chołub.

- Zgodnie z art. 117 kodeksu postępowania cywilnego strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części może domagać się ustanowienia adwokata z urzędu. Także osoba fizyczna, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata z urzędu, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Zobacz też:

Fundacja Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka otrzyma 19,5 miliona złotych na budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu.INFO Z POLSKI 31.08.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Fundacja ojca Rydzyka może zgarnąć prawie 20 mln zł!

Wniosek o ustanowienie adwokata składa się na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa się toczy. Osoba fizyczna dołącza do wniosku o ustanowienie adwokata oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata w sprawie uzna za potrzebny. Każdy wniosek rozpoznawany jest indywidualnie. Potrzeba udziału w sprawie profesjonalnego pełnomocnika może wynikać z faktu, iż dana osoba nie tylko nie jest w stanie bez uszczerbku koniecznego dla siebie i rodziny ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata, ale przede wszystkim potrzeba udziału profesjonalnego pełnomocnika w postępowaniu jest podyktowana: nieporadnością strony, złożonym pod względem faktycznym i prawnym charakterem sprawy czy też faktyczną niezdolnością strony do samodzielnego działania w sprawie.

Prawo do sądu i do korzystania z bezpłatnej pomocy adwokata przed sądem nie może być rozumiane jako bezwzględne prawo do każdorazowego żądania ustanowienia pełnomocnika z urzędu.

Jedną z przesłanek przyznania stronie adwokata z urzędu jest uznanie przez sąd, że udział adwokata jest w sprawie niezbędny. Zasadność przyznania pełnomocnika z urzędu każdorazowo podlega więc ocenie sądu.

Zobacz także:

Zakończyła się rozbudowa i przebudowa budynku Szkoły Podstawowej nr 27 w Kaszczorku. Całość kosztowała prawie milion złotych.Awaria elektrowni w Belgii? Czy Polsce grozi drugi Czarnobyl?;nfSprawdź, czy jesteś gotów na powrót do szkoły! QUIZ;nf Ile zarabiają kasjerzy w dyskontach i hipermarketach? [SPRAWDŹ];nf Zobacz też: "Nie odpuścimy minister Zalewskiej". Szef ZNP zapowiada protest przed MEN

SP 27 w Toruniu po remoncie. Zobacz zmiany! [ZDJĘCIA]

Po przyznaniu stronie prawa do adwokata z urzędu sąd zwraca się do właściwej okręgowej rady adwokackiej o wyznaczenie adwokata z imienia i nazwiska. Właściwa okręgowa rada adwokacka wyznacza adwokata niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie dwóch tygodni, zawiadamiając o tym sąd.

W zawiadomieniu właściwa okręgowa rada adwokacka wskazuje imię i nazwisko wyznaczonego adwokata oraz jego adres do doręczeń. Strona może we wniosku wskazać konkretnego adwokata, którego chce mieć jako pełnomoc-nika.

Właściwa okręgowa rada adwokacka w miarę możliwości i w porozumieniu ze wskazanym adwokatem wyznaczy adwokata wskazanego przez stronę.

Zobacz również:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska