Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rudacka - przebudowa bez końca. Ulica częściowo bez chodnika i pobocza

Adrian Stelmaszyk
Tak wygląda odcinek  ulicy rudackiej za pętlą i poza obecną edycją Programu Budowy Dróg Lokalnych
Tak wygląda odcinek ulicy rudackiej za pętlą i poza obecną edycją Programu Budowy Dróg Lokalnych Grzegorz Olkowski
Prawie cała ulica Rudacka została przebudowana. Prawie, ponieważ za pętlą autobusową nadal jest to droga bez pobocza i chodnika.

Skontaktowała się z nami Czytelniczka w sprawie ulicy Rudackiej. Dokładnie chodzi o odcinek za pętlą autobusową. Do pętli jest chodnik, ścieżki, etc, a z pętlą nie. Nieopodal znajduje się zakład pracy chronionej, więc ruch pieszy jest spory. Czytelniczka zwraca uwagę na fakt, że za pętlą jest wąska droga, bez pobocza czy chodnika. Drzewa dochodzą do samej jezdni, co powoduje, że większe samochody czy autobusy mają problem z mijaniem się. Do tego zdarza się, że kierowcy znacznie przekraczają prędkość. Czytelniczka zaznacza, że taki stan rzeczy stanowi duże zagrożenie dla uczestników ruchu - szczególnie pieszych i rowerzystów. Czy są jakieś plany przebudowy/rozbudowy tego odcinka drogi? Czy jezdnia może w ogóle być tam poszerzona, a obok może być chodnik?

Zobacz także: Magda Gessler w Pałacu Romantycznym w Turznie

Sprawę przekazaliśmy do Miejskiego Zarządu Dróg, skąd otrzymaliśmy taką odpowiedź:

Drogi lokalne są budowane zgodnie z przyjętym przez Radę Miasta Torunia programem pn.: „Program Budowy Dróg Lokalnych”. Wpisując drogi do Programu pod uwagę brane są następujące czynniki: ilość i przedmiot wniosków o budowę lub przebudowę, znaczenie rozpatrywanej ulicy w układzie istniejących dróg, czy jest i kiedy została sporządzona dokumentacja projektowa zadania, uzbrojenie terenu w media, zakres obsługi nieruchomości przez ulicę, aktualny stan techniczny drogi i przejezdność.

Odcinek ulicy Rudackiej to tereny na których nie występuje zabudowa ani jednorodzinna, ani wielorodzinna. Droga, poza wskazanym zakładem pracy stanowi dojazd do terenów ogródków działkowych, gdzie wzmożony ruch występuje od maja do września. Dla wspomnianego odcinka nie ma również opracowanej dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Dlatego w programie, który został przyjęty na lata 2017-2019 nie ma tej ulicy uwzględnionej. Nie oznacza to, że mieszkańcy nie mogą wnioskować o uwzględnienie tej ulicy w programie na kolejne lata.

Zobacz również: Protest rodziców osób niepełnosprawnych w Toruniu

Głosów z lewego brzegu dotarło do nas więcej. Kolejne zgłoszenie dotyczyło przystanku MZK przy ulicy Podgórskiej. Tuż obok, w rejonie ul. Gerwazego, wyrosło spore osiedle, tym czasem przystanek nadal jest pozbawiony wiaty i rozkładu jazdy.

- Miejski Zarząd Dróg przyjmuje sygnał i przeanalizuje go. Docelowe miejsce ustawienia wiaty zostanie sprawdzone pod kątem terenowo-prawnym - zapewnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka toruńskich drogowców. - Jeśli lokalizacja będzie w pasie drogowym, w obszarze którego wolno nam działać i nie będzie innych przeciwskazań wynikających z ustawy Prawo o ruchu drogowym to wiata zostanie ustawiona.

Zobacz również:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska