Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły szczepienia dla dzieci od 12 roku życia. W szkołach będzie się można zaszczepić dopiero we wrześniu

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Od poniedziałku, 7 czerwca można zapisywać na szczepienia przeciwko Covid-19 dzieci w wieku 12-15 lat. Ich starsi koledzy, którzy mają ukończone 16 lat na szczepienie umawiać się mogą od połowy maja. Resort edukacji jeszcze w czerwcu zapowiada akcję promocyjną dotyczącą szczepionek, która odbędzie się w placówkach oświatowych w całym kraju. Na początku września natomiast preparat firmy Pfizer dzieci będą mogły przyjąć w swoich szkołach. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Od poniedziałku, 7 czerwca można zapisywać na szczepienia przeciwko Covid-19 dzieci w wieku 12-15 lat. Ich starsi koledzy, którzy mają ukończone 16 lat na szczepienie umawiać się mogą od połowy maja. Resort edukacji jeszcze w czerwcu zapowiada akcję promocyjną dotyczącą szczepionek, która odbędzie się w placówkach oświatowych w całym kraju. Na początku września natomiast preparat firmy Pfizer dzieci będą mogły przyjąć w swoich szkołach. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Grzegorz Olkowski
Od poniedziałku, 7 czerwca można zapisywać na szczepienia przeciwko Covid-19 dzieci w wieku 12-15 lat. Ich starsi koledzy, którzy mają ukończone 16 lat na szczepienie umawiać się mogą od połowy maja. Resort edukacji jeszcze w czerwcu zapowiada akcję promocyjną dotyczącą szczepionek, która odbędzie się w placówkach oświatowych w całym kraju. Na początku września natomiast preparat firmy Pfizer dzieci będą mogły przyjąć w swoich szkołach.

Zobacz wideo: Lekarze i NFZ będą dzwonić i zachęcać do szczepień.

Szczepienia dla osób w wieku 12-15 lat mają się odbywać na tych samych zasadach, co dla młodzieży w wieku 16-18 lat.

- Podczas szczepienia przeciw Covid-19 dzieci w wieku 12-15 lat będzie konieczna obecność rodzica lub opiekuna prawnego - tak samo, jak w przypadku dzieci starszych. To oni muszą wyrazić zgodę na szczepienie - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

Nastolatka na szczepienia można zarejestrować od poniedziałku, 7 czerwca. Można to zrobić przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989, kontaktując się z wybranym punktem szczepień, wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie, poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Jak podają Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Funduszu Zdrowia, żeby się zakwalifikować na szczepienie, trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz jest dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy osoba może być zaszczepiona tego dnia. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym, ten ostatni musi go podpisać.

Akcja informacyjna o szczepieniach w szkołach

W akcję szczepień nastolatków zostaną zaangażowani dyrektorzy szkół, nauczyciele i wychowawcy. Jeszcze w czerwcu dzięki ich pomocy resort edukacji chce przeprowadzić akcję informacyjną we wszystkich placówkach oświatowych. Między 6 a 10 września zbierane będą formularze medyczne w szkołach. Szczepienia w szkołach mają odbyć się 13-17 września.

- Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Odpowiednie służby medyczne będą w tej sprawie współpracowały z dyrektorami szkół i placówek - informuje MEiN.

We wrześniu dyrektorzy szkół zdecydują też, czy na terenie ich placówki powstanie punkt szczepień, czy też uczniowie, którzy zostaną zgłoszeni do szczepień, otrzymają swoje dawki w populacyjnych punktach szczepień.

– Wszystko zależy od tego, jak będzie przebiegał proces szczepień. Szczepienia w szkołach będą dobrowolne – zapowiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.

Trwa głosowanie...

Ceny warzyw i owców są zbyt wysokie?

Według ministra Dworczyka, rząd nie analizuje obecnie możliwości obowiązkowych szczepień uczniów.

– Nie ma dyskusji, by szczepienia były obowiązkowe dla którejkolwiek z grup wiekowych. Cały czas pracujemy na rzecz tego, by powiększała się świadomość w zakresie takim, że jedynie odporność populacyjna, zaszczepienie odpowiedniej populacji, pozwoli nam pokonać pandemię – przekonywał Dworczyk.

Michał Dworczyk poinformował też, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Wyraził nadzieję, że we wrześniu będą wyniki tych badań. Do tej pory w Polsce na szczepienia mogły zapisywać się osoby od 16. roku życia. W sumie w Polsce jest 2,58 mln uczniów w wieku 12-18 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska