Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy bez przełomu

Marcin Dutkowski
Ponad 8 700 grudziądzan jest obecnie bez pracy. Od dwóch lat liczba ta utrzymuje się na podobnym poziomie i raczej szybko się to nie zmieni.

Ponad 8 700 grudziądzan jest obecnie bez pracy. Od dwóch lat liczba ta utrzymuje się na podobnym poziomie i raczej szybko się to nie zmieni.

- Wysłałam już setki CV, byłam na dziesiątkach spotkań i co? Dalej nie mam pracy - pisze w mailu do redakcji bezrobotna pani Grażyna, która samotnie wychowuje 18-letnią, uczącą się córkę. - Ostatnio byłam na jednym z „castingów”. Na jedno stanowisko było około 90 chętnych, a wiem, że bywa więcej. Jestem osobą 40-letnią i mam świadomość, że nie mam żadnych szans na znalezienie pracy.

Na sytuację panującą na grudziądzkim rynku pracy narzekają nie tylko bezrobotni, ale też pracodawcy.

- Takie czasy, że trudno znaleźć pracownika - przyznaje jeden z właścicieli sklepów (nazwisko do wiadomości redakcji). - Nie mogę zaproponować więcej niż najniższą krajową, bo inaczej interes przestałby mi się opłacać. Tymczasem wielu osobom nie opłaca się podjąć pracy za takie pieniądze, bo mniej więcej tyle samo są w stanie wyciągnąć z opieki społecznej.

<!** reklama>Grudziądz od zawsze wyróżniał się na mapie Polski problemem bezrobocia. Przez bardzo długi czas utrzymywało się ono na poziomie ponad 30 proc. Przełomowe okazały się lata 2006-2007, kiedy udało się systematycznie zmniejszyć liczbę osób poszukujących pracy do około 20 proc. We wrześniu 2008 roku osiągnięto najlepszy jak dotąd wynik - 17,1 proc. Ale już od 2009 roku nigdy nie udało się zejść poniżej 20 proc.

Co ciekawe, podczas kampanii wyborczej w 2010 roku zabiegający o reelekcję prezydent Robert Malinowski zapowiedział, że jego celem jest zmniejszenie bezrobocia o połowę. Jak dotąd, to się nie udało.

- Na koniec stycznia 2012 roku stopa bezrobocia w Grudziądzu wynosiła 23,3 proc. - informuje Rafał Andrzejczak z Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu.

Bez pracy pozostaje obecnie 8 709 osób (w tym 1576 do 25. roku życia i 2123 powyżej 50. roku życia).

Co robią władze samorządowe, aby przyciągnąć do Grudziądza inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy?

- Miasto oferuje uzbrojone tereny inwestycyjne, obsługuje firmy za pośrednictwem e-urzędu, poręcza kredyty inwestycyjne, oferuje ulgi podatkowe dla nowych i rozwijających się firm na zasadzie de minimis oraz w ramach pomocy regionalnej, a także rozumiejąc, że w każdej firmie mogą pojawić się przejściowe kłopoty, umożliwia przedsiębiorcom, na ich uzasadniony wniosek, umorzenia i rozłożenia na raty zaległości podatkowych - odpowiada Magdalena Jaworska-Nizioł, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska