Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rytmy z Zielonej Wyspy

Anna Krzesińska
W Dzień św. Patryka będzie można posłuchać grupy Shamrock, a przy okazji potańczyć w rytm jigów prosto z Zielonej Wyspy.

W Dzień św. Patryka będzie można posłuchać grupy Shamrock, a przy okazji potańczyć w rytm jigów prosto z Zielonej Wyspy.

<!** Image 2 align=none alt="Image 168123" sub="Shamrock to uznany w całej Europie zespół folkowy od początku związany z muzyką celtycką. Powstał w 1995 roku / Fot. Archiwum">Shamrock to uznany w całej Europie zespół folkowy od początku związany z muzyką celtycką. Powstał w 1995 roku, po wyprawie do Irlandii, w trakcie której późniejsi założyciele zespołu, urzeczeni otaczającym ich pięknem Zielonej Wyspy, postanowili jej cząstkę zabrać ze sobą. Najlepszym nośnikiem emocji była dla nich muzyka, dlatego założyli tę grupę...

<!** reklama>- Jej nazwa oznacza trójlistną koniczynkę - symbol Irlandii, zaś utwory znajdujące się w repertuarze grupy to zarówno jigi i reele, do których przywykło ucho znawcy gatunku, jak i zaaranżowane na „shamrockowy” sposób energiczne i dynamiczne utwory, zaczerpnięte z tradycji muzycznej zarówno irlandzkiej, jak i polskiej, a także nieco bardziej współczesne stylistycznie - mówi Łukasz Wudarski z Centrum Kultury „Dwór Artusa”.

W trakcie kilku z tras koncertowych grupa Shamrock rozgrzewała publiczność przed takimi znanymi grupami jak Brainstorm czy Ottawan. Podczas pobytu w Irlandii i Szkocji muzycy brali udział w festiwalu w mieście Sligo, gdzie występowali w sesjach muzycznych w pubach irlandzkich. Zespół kilkakrotnie występował w telewizji, a także uczestniczył nagraniach radiowych.

Największą rozgłos grupa zyskała w 2003 roku dzięki nominacji do nagrody „Fryderyk” w kategorii album roku etno/folk za płytę „Celtic”.

Shamrock wydał płyty: „Szkocja”, „Opowieść” i wspomnianą „Celtic”. Nagrania grupy pojawiły się także na kilku składankach. Zespół występuje w składzie: Ewa Bogdan (skrzypce), Anna Azarewicz (śpiew), Bernard Bogdan (gitara basowa), Tomasz Kierejsza (gitara), Jerzy Puza (akordeon) i Adam Tyczkowski (perkusja).

Gdzie, kiedy, za ile

Koncert połączony z irlandzką imprezą odbędzie się 17 marca w kafeterii „Struna Światła” w Dworze Artusa. Początek o godz. 19, ale kafeteria będzie czynna już od godz. 18. Cena biletu normalnego - 30 zł, ulgowego - 25 zł (w cenie degustacja trunku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska