Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzemiosło wciąż jest siłą na rynku

Anita Etter
Mimo trudnych czasów członkowie Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości wciąż dają sobie radę na rynku zdominowanym przez markety i tanie wyroby ze Wschodu.

Mimo trudnych czasów członkowie Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości wciąż dają sobie radę na rynku zdominowanym przez markety i tanie wyroby ze Wschodu.

<!** Image 2 align=right alt="Image 82280" sub="Rzemieślników dekorował starszy cechu Mirosław Pietkiewicz / Fot. Anita Etter">W piątek wielu z nich otrzymało odznaczenia.

Co roku w kwietniu polskie rzemiosło ma swoje święto. Uroczystości Dnia Rzemiosła nawiązują do powstania rzemieślników warszawskich pod wodzą szewca Jana Kilińskiego przeciw carskiemu zaborcy w 1794 roku. Tradycje grudziądzkiego rzemiosła sięgają o wiele dalej. Pierwsze cechy piekarnicze i rzeźnickie powstały tu w 1355 roku.

- Nasze miasto sprzyja obecnie rzemiosłu - mówił podczas uroczystości Mirosław Pietkiewicz, starszy cechu. - W wielu krajach małe firmy cieszą się dużym uznaniem władz. Cieszę się, że też w Grudziądzu małe i średnie firmy będą mogły się rozwijać w mieście, powstającej strefie ekonomicznej i że będą miały tam ulgi.

Na uroczystość do Cechu Rzemiosł Różnych przybyli parlamentarzyści Marzenna Drab i Janusz Dzięcioł oraz Mariola Sokołowska, wiceprezydent Grudziądza. Wszyscy podkreślali znaczenie rzemiosła w Grudziądzu, które łączy w sobie wielowiekowe tradycje, fachowość, a przede wszystkim daje pracę. Obecnie w Grudziądzu działa 250 zakładów rzemieślniczych.

<!** reklama>- W moim zakładzie w Mniszku wychowałem już piętnastu blacharzy samochodowych - mówi Janusz Banaś, który za swój wkład w rozwój rzemiosła otrzymał Srebrną Odznakę Mistrza. - Teraz niestety młodzież nie garnie się do rzemiosła jak kiedyś. Chętnie przyjmę uczniów.

Honorową Odznakę Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości otrzymali: Roman Aniołkowski (rzeźnictwo), Grażyna Bebko (fryzjerstwo), Leszek Cegłowski (motoryzacja), Grzegorz Gronau (branża szewska), Bogdan Jarząb (piekarstwo), Bernard Kaniecki (instalatorstwo sanitarne).

Z kolei Krzysztof Grochowski (kamieniarstwo), Stanisław Janik (elektryka), Roman Kobus (introligatorstwo), Leon Lazurek (motoryzacja), Marek Makowski (cukiernictwo), Roman Nehring (elektryka), Józef Neuman (motoryzacja), Barbara Reschke (czapnictwo), Zdzisław Szajerka (kowalstwo), Stanisław Szłapka (murarstwo), Ewa Szturmowska (fryzjerstwo) i Janusz Urbański (elektryka) otrzymali Honorowe Odznaki Związku Rzemiosła Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska