Rzut podkową, przeciąganie liny czy gra w kości?

Rzut podkową, przeciąganie liny czy gra w kości?

Anna Krzesińska

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Celem czterech inscenizacji, organizowanych w ruinach zamku krzyżackiego, jest upamiętnienie 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem oraz przybliżenie historii zakonu krzyżackiego.

Celem czterech inscenizacji, organizowanych w ruinach zamku krzyżackiego, jest upamiętnienie 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem oraz przybliżenie historii zakonu krzyżackiego.


- Uczestnicy imprez, poprzez zabawę, dowiedzą się wielu nieznanych i interesujących rzeczy na temat historii i życia braci rycerzy. Przekonają się, między innymi, w jaki sposób odbywały się średniowieczne turnieje rycerskie na zamkach oraz jakie konkurencje wtedy dominowały. Ponadto widzowie dowiedzą się o zasadach panujących w sypialniach zamkowych, czyli dormitoriach, a także będą świadkami zamachu na wielkiego mistrza Vernera von Orselna. Kulminacyjnym momentem całego cyklu imprez będzie bitwa o zamek toruński. Sześćset lat temu w 1410 roku po bitwie grunwaldzkiej Krzyżacy próbowali odzyskać utracone na rzecz Jagiełły tereny - opowiada pomysłodawca inscenizacji i autor scenariuszy Piotr Pietrucki.


Pierwszą inscenizacją będą „Średniowieczne potyczki, gry i zabawy rycerskie”, czyli turniej z czynnym udziałem publiczności. Ideą tej inscenizacji jest ukazanie rozrywek braci zakonnych.


Planowane są między innymi pojedynki rycerskie. Rozpoczną się one o godzinie 12, a zakończą się o godz. 16.


- Ponadto każdy, kto przybędzie w tych dniach na zamek i zechce wziąć udział w średniowiecznych konkurencjach, otrzyma kilka monet - krzyżackich brakteatów z połowy XIII wieku, którymi zapłaci za poszczególne gry, zabawy oraz dyscypliny turniejowe rycerzom-opiekunom - wyjaśnia Piotr Pietrucki.


Dzięki tym monetom będzie można wziąć udział w różnych konkurencjach (rozgrywanych w godzinach 11-17.30). Będą to: strzelanie z łuku, rzut oszczepem, rzut podkową, rzut sakwą do beczki oraz workiem z piachem, toczenie beczki, gra w kości, przeciąganie liny, rzut wałkiem w knechta. Dla zwycięzców (pierwsze trzy miejsca) w poszczególnych konkurencjach przewidziane są nagrody rzeczowe w postaci certyfikatów z monetą, monet z opisem oraz certyfikatów.


W ruinach zamku krzyżackiego wystąpi także zespół tańca irlandzkiego Galahad, który wykona stare, zapomniane już dzisiaj tańce historyczne. Początek występu o godzinie 13.30. W czasie inscenizacji pojawią się również goście zamku krzyżackiego, czyli wędrowni kupcy, którzy zaprezentują swe produkty i usługi - m.in.: wyroby cukiernicze, jadło, kwas chlebowy. Uczestnicy imprezy będą mogli również przejechać się konno oraz wziąć udział w warsztatach z masy solnej.


Organizatorem wszystkich inscenizacji jest Centrum Kultury Zamek Krzyżacki.

WARTO WIEDZIEĆ


Pierwsze widowisko odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia w godzinach 10-18. Wstęp wolny. Istnieje możliwość zapisów przed imprezą na poszczególne konkurencje pod numerem 56 621-03-35 lub w kasie zamku.


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo