Polecamy: Tak z drona wygląda teren pod dawnym Polchemie
Ta ulica to Szubińska będąca częścią Podgórza. Znajduje się na południowo-zachodnim krańcu tego osiedla i całego Torunia.
Ulica Szubińska w Toruniu: zmiany zaczęły się przed laty
Przed laty przy Szubińskiej stały domki jednorodzinne. Było też gospodarstwo rolne. Ulica zaczęła się zmieniać w latach 80. XX wieku. Wzdłuż niej wyrosła szeregowa zabudowa mieszkaniowa. powstała też siedziba firmy Veyna.
Na przełomie XX i XXI wieku zmieniać zaczął się pas zieleni między ulicami Szubińską a Gniewkowską, którą biegnie droga krajowa nr 15. Powstał tu kościół pod wezwaniem bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Tutejsza parafia wkrótce będzie świętować 25-lecie. Powstała na mocy dekretu ordynariusza diecezji toruńskiej biskupa Andrzeja Suskiego wydanego 31 sierpnia 1999 roku. Utworzono ją z części parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Małej Nieszawce oraz parafii pw. świętych Piotra i Pawła na Podgórzu. Proboszczem nowej parafii został ks. Ryszard Domin, sprawujący tę funkcję do dziś.
Kościół parafialny przy Szubińskiej swoim wyglądem nawiązuje do wyglądu ołtarza z lotniska w Toruniu, przy którym papież Jan Paweł II 7 czerwca 1999 roku odprawił nabożeństwo czerwcowe i beatyfikował ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Konsekrowany został w 20. rocznicę tego wydarzenia.
Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<
Przed laty torunianom z Szubińskiej dokuczało sąsiedztwo Pomorskich Zakładów Drobiarsko-Jajczarskich "Poldrob". Powstały w 1951 roku. Szczególnie uciążliwe dla ludzi z Szubińskiej sąsiedztwo "Poldrobu" było, gdy od jego strony wiał wiatr. W styczniu 2008 roku w zakładach, które w latach 90. przejęła firma "Drosed", wybuchł wielki pożar. Straty były ogromne, produkcji nie wznowiono. Zakład zlikwidowano.
Na południowo-zachodnim krańcu Torunia: atutem jest pobliski las
Jak dziś żyje się przy Szubińskiej?
- Kto się tu przeprowadzi, nie chce się stąd wyprowadzić - mówi pani Krystyna, mieszkająca w szeregowcu przy Szubińskiej. - Świetnie się tu żyje. Owszem, jest hałas z ulicy Gniewkowskiej i ten powodowany przez przejeżdżające w pobliżu pociągi, ale do tego można się przyzwyczaić. Nie ma tu sklepu, ale można bez problemu samochodem lub autobusem MZK podjechać na zakupy, dwa przystanki. Atutem jest za to pobliski las. Wieczorem można tu spotkać wiele spacerujących osób.
Dodajmy, że Szubińską kursują autobusy MZK linii nr 10, 29 i 131. Mają pętlę na końcu ulicy, przy przejściu przez tory kolejowe,
Co do zabudowy przy Szubińskiej, to zachodzą w niej zmiany. Pod numerem 16g dawny budynek handlowy przerabiany jest na mieszkalny.
Inwestycje przy ulicy Szubińskiej: jest biurowiec, będzie przetarg
Z kolei pod numerem 13, we wspomnianym pasie między Szubińską a Gniewkowską, obok kościoła, kończy się budowa biurowca. Wznosi go spółka Polna 66, na terenie, który za około milion złotych kupiła od miasta.
Biurowiec ma być gotowy w październiku obecnego roku. Wiadomo już, że swoje siedziby będą w nim miały zajmująca się projektowaniem i dostawą wind osobowych, towarowych i schodów ruchomych spółka Dźwig Polska oraz firma Green Capital, działająca na rynku energii odnawialnej. Do wynajęcia w biurowcu są jeszcze dwa lokale.
Obiekt przy Szubińskiej 13 opisywany jest jako "charakteryzujący się nowoczesną i wtapiającą się w otoczenie architekturą". Ma dwie kondygnacje. Jego powierzchnia użytkowa to ponad 1300 metrów kwadratowych.
Placem budowy ma się wkrótce stać grunt pod adresem Szubińska 23. Ma 0,32 hektara powierzchni. Miasto wystawiło go na przetarg - będzie do kupienia w licytacji zaplanowanej na 17 września. Cena wywoławcza nieruchomości to 1,2 miliona złotych. Niezabudowany obecnie teren przy Szubińskiej 23 jest przeznaczony pod usługi. Dopuszczalna funkcja to także budownictwo mieszkaniowe, ale integralnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tak stanowi zapis w planie zagospodarowania przestrzennego.
Czytaj więcej artykułów tego autora >>> TUTAJ <<<<
I na koniec kontrowersja - teren między ulicami Szubińską a Gniewkowską przez Urząd Miasta Torunia przedstawiany jest jako ten, na którym w latach 70. istniał plac ćwiczeń wojskowych.
- To jakieś nieporozumienie. Przy Szubińskiej nie było takiego placu. Tereny wojskowe rozciągały się na południe od znajdującej się w pobliżu ulicy Poznańskiej - słyszymy od osób przed laty mieszkających przy Szubińskiej.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?