Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił wyrok ws. fundacji Lux Veritatis. Wyrok jest prawomocny

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Zapadł wyrok uchylający orzeczenie Sądu Rejonowego dla Warszawy Woli w sprawie żądania udzielenia informacji publicznej przez fundację Lux Veritatis
Zapadł wyrok uchylający orzeczenie Sądu Rejonowego dla Warszawy Woli w sprawie żądania udzielenia informacji publicznej przez fundację Lux Veritatis Polskapress
Warszawski sąd uznał, że Lidia Kochanowicz-Mańk nie jest winna nieudzielenia informacji sieci obywatelskiej Watchdog Polska.

Zobacz wideo: Policja ostrzega przed oszustami "na wnuczka"

od 16 lat

Wyrok został uchylony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Zmiany orzeczenia wydanego przeciwko Lidii Kochanowicz-Mańk 24 marca 2022 roku przez Sądu Rejonowy dla Warszawy Woli domagała się prokuratura. Przypomnijmy, że zaskarżonym przez śledczych rozstrzygnięciem kobietę należącą do zarządu fundacji Lux Veritatis skazano na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu i 3 tys. zł grzywny. za nieudostępnienie informacji publicznej, o którą wnioskowała sieć obywatelska Watchdog Polska.

Watchdog Polska kontra Lux Veritatis. Jest wyrok

Sąd wskazał na brak w tej sprawie skargi ze strony uprawnionego oskarżyciela - w rozstrzygnięciu przesądził, że stowarzyszeniu Watchdog nie przysługiwał status oskarżyciela subsydiarnego.

- Sąd Okręgowy w Warszawie podzielił argumentację przedstawioną przez oskarżyciela publicznego w apelacji wywiedzionej na korzyść oskarżonej - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa prokuratury okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Przypomnijmy, że sieć Watchdog domagała się od organizacji Lux Veritatis informacji o wydatkowaniu pieniędzy pochodzących ze środków publicznych. W procesie występowali również ojcowie Jan Król i Tadeusz Rydzyk, też zasiadający w zarządzie fundacji, których jednak sąd uznał ich za niewinnych już wydając wyrok w pierwszej instancji. Od początku procesu wszyscy członkowie zarządu twierdzili, że za udostępnienie informacji odpowiada Lidia Kochanowicz-Mańk.

- Prokuratura Okręgowa w Warszawie od początku stała na stanowisku, że proces był niedopuszczalny, zaś postępowanie powinno zostać umorzone przed jego rozpoczęciem - podkreśliła rzeczniczka prasowa warszawskiej prokuratury okręgowej.

W marcu wolski sąd rejonowy za nieudostępnienie informacji publicznej skazał jedna osobę z trzyosobowego zarządu fundacji Lux Veritatis na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu na rok oraz 3 tys. zł grzywny. Dwóch pozostałych uniewinnił.

Sprawa dotyczyła wniosku, który do fundacji Lux Veritatis złożyła Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Stowarzyszenie pytało o przedsięwzięcia finansowane ze środków publicznych - chodziło o dotacje i poczynione z nich wydatki. Odpowiedzi ostatecznie udzielono, ale - jak podkreślał Watchdog - była ona spóźniona i odpowiadała jedynie na pierwszą część pytania - informuje PAP.

"Prokuratura najpierw odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie, a potem dwukrotnie je umorzyła. Stowarzyszenie złożyło więc do sądu subsydiarny akt oskarżenia przeciw zarządowi fundacji Lux Veritatis. Watchdog wniósł o wymierzenie im kary roku pozbawienia wolności oraz orzeczenie 15-letniego zakazu zajmowania stanowisk w podmiotach korzystających ze środków publicznych" - czytamy w depeszy PAP.

W opinii prokuratury sąd dokonał wadliwej oceny zgromadzonego materiału dowodowego przez co niesłusznie skazał oskarżoną.

Lidia Kochanowicz-Mańk podczas procesu przekonywała, że po raz pierwszy miała styczność z wnioskiem o informację publiczną. Sama też przedstawiła opinie prawne, które mówiły o braku obowiązku Fundacji Lux Veritatis udzielenia informacji Watchdog.

Jak informowały media, Kochanowicz-Mańk przyznała, że odpowiedź dotyczyła jednego z dwóch punktów, o które wnioskowało stowarzyszenie, natomiast – jak tłumaczyła – powodowane było to m.in. obawą, czy odpowiedź w pełnym zakresie nie naruszyłaby czyjegoś prawa do prywatności.

"Sąd orzekł, że nie możemy być pokrzywdzonym, gdyż brak informacji nie może nas skrzywdzić. Może być tylko szkodliwy dla dobra publicznego. A skoro nie możemy być pokrzywdzonym, to nie możemy być tzw. subsydiarnym oskarżycielem" - czytamy w komentarzu Katarzyny Batko-Tołuć, dyrektorki programowej Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska do wyroku sądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska