Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąsiadka uprzejmie donosi

Justyna Wojciechowska-Narloch
Kilka tysięcy złotych kary zapłacić mogą prawni opiekunowie dziecka, którzy nie zadbają, by od września realizowało ono obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.

Kilka tysięcy złotych kary zapłacić mogą prawni opiekunowie dziecka, którzy nie zadbają, by od września realizowało ono obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.

<!** Image 2 align=none alt="Image 172874" sub="Zajęcia teatralne dla 4- i 5-latków w przedszkolu Bim Bam Bino / Fot. Adam Zakrzewski">32-letnia Iwona, samotna matka czwórki dzieci, o obowiązkowym przedszkolu dla 5-latków dowiedziała się przez przypadek. Sprawa wyszła na jaw podczas rutynowej wizyty pracownika socjalnego w jej mieszkaniu. Pani z opieki społecznej zapytała po prostu, jaką placówkę wybrała dla 5-letniego Adriana.

- Wstyd się przyznać, ale naprawdę nie wiedziałam, że syn ma obowiązkowo chodzić do przedszkola albo do zerówki w podstawówce - przyznaje matka chłopca. - Tak z tym wszystkim namieszali, że człowiek po prostu się gubi. Byłam pewna, że Adrianek musi pójść obowiązkowo do pierwszej klasy w przyszłym roku. O przygotowaniu przedszkolnym nic nie wiedziałam.

<!** reklama>Niestety, przypadek pani Iwony to wcale nie wyjątek. Wanda Antonowicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 31 na toruńskim Rubinkowie, potwierdza, że część rodziców nie ma świadomości ciążących na nich obowiązków.

- To dla nas duży problem, bo musimy takich dzieci szukać. Z magistratu dostajemy listę uczniów czy przedszkolaków zameldowanych w naszym rejonie i jeśli się nie zgłoszą - po prostu chodzimy po domach, a w najtrudniejszych sytuacjach prosimy o pomoc policję czy sąd rodzinny - tłumaczy Wanda Antonowicz. - Na nasze szczęście, ludzie nie są wobec takich spraw obojętni. Nierzadko dostajemy sygnały od sąsiadów, którzy informują nas, że w okolicy jest małe dziecko, które nie chodzi do szkoły czy przedszkola.

Rodzicielskie zaniedbania aż tak bardzo nie dziwią, bo wdrażana właśnie reforma edukacji przyniosła ze sobą wiele zamieszania. Dzieci urodzone w 2005 roku mogą pójść do szkoły jako 6-latki bądź 7-latki. Wybór należy do ich prawnych opiekunów. Obniżenie wieku szkolnego stanie się faktem w roku szkolnym 2012/2013. Z tego właśnie powodu dzisiejsze 5-latki (urodzone w roku 2006) obowiązkowo muszą przejść roczne przygotowanie przedszkolne.

- Bywa, że musimy dyscyplinować rodziców, którym zdarza się zapomnieć o realizacji obowiązku szkolnego czy przedszkolnego - przyznaje Barbara Strzyżewska, dyrektor Zespołu Szkół nr 16 w Toruniu. - Zwykle wezwanie na poważną rozmowę i informacja o karze za niedopełnienie obowiązku szkolnego wystarczą, by sytuacja wróciła na właściwe tory.

Rodzice rzadko ponoszą finansowe konsekwencje swoich zaniedbań, bo urzędnicy przyjmują ich tłumaczenia i rezygnują z wymierzenia dotkliwej kary, która wynieść może 5 tys. zł i więcej.

- Tak chyba być nie powinno. Mam przykład z własnego podwórka. Mieliśmy w szkole dziewczynkę, której rodzice w ogóle nie przejmowali się, czy chodzi do szkoły czy nie. Rodzina przeniosła się do Anglii i tam zaczęła legalną pracę. Dziewczynka, której my nie umieliśmy zdyscyplinować, ukończyła angielską szkołę. A to dzięki temu, że brytyjscy urzędnicy natychmiast zareagowali, gdy nie uczęszczała na zajęcia. Rodzice zapłacili taką karę, że sami pilnowali realizacji obowiązku szkolnego - kwituje Wanda Antonowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska