Wśród wszystkich ogólnomiejskich propozycji w Budżecie Obywatelskim na rok 2020 to właśnie remont Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu otrzymał najwięcej, bo aż 4396 głosów. Miasto poszukuje wykonawcy tej inwestycji. Zapowiada się kompleksowa przemiana. Zakres prac ma objąć remont 36 kojców wewnętrznych w budynku głównym w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt oraz kociarni. Jak czytamy w opisie przedmiotu zamówienia, wykonawca zobowiązuje się do wymiany pokrycia dachowego i rynien, murów ogniowych, okapów, kołnierzy i gzymsów.
Polecamy
Co więcej, w przeszklonej części schroniska mają zostać wykonane roboty ogólnobudowlane. Rozebrane zostaną stare ściany. W zakres remontu wchodzi też naprawa tynków i malowanie. Wymienione zostaną również okna. Poza tym wykonawca zmodernizuje instalację elektryczną. Koszty realizacji zadania po jego weryfikacji oszacowano na 190 tys. złotych. Remont ma się zakończyć do 30 listopada 2020 roku.
- To jest remont już istniejących boksów. W tej chwili nie ma potrzeby budowy kolejnych kojców dla psów, bo liczba psiaków w schronisku w ostatnim czasie się zmniejszyła. W rekordowych momentach mieliśmy nawet 440 psów. W tej chwili jest ich 170 - mówi Agnieszka Szarecka, kierowniczka Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu. - Staramy się dążyć do tego, aby w jednym boksie mieszkała mieszana para, pies i suczka, choć psów w schronisku jest więcej - wyjaśnia Agnieszka Szarecka. Młode i małe suczki mają dużo większe wzięcie adopcyjne.
Polecamy
Poważniejszy problem jest natomiast z liczbą kotów przyjmowanych do schroniska.
- Z roku na rok jest ich coraz więcej. Obecnie mamy blisko 140 kotów - mówi Agnieszka Szarecka. Dodaje, że kiedyś proporcje między liczbą kotów a psów żyjących w schronisku były inne. Niestety, z roku na rok bezdomnych mruczków przybywa. - Jeżeli w przyszłości będą plany powiększenia schroniska i budowy nowych miejsc, to raczej z myślą o kotach - mówi kierowniczka.
Obecnie Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu przyda się przede wszystkim sucha i mokra karma dla kotów dorosłych oraz sucha i mokra karma dla kociąt, np. Smilla Kitten czy Animonda Carny Kitten.
- Ale najbardziej potrzebujemy domów dla tych kotów. To jest najważniejsze. Psiaki w schronisku radzą sobie stosunkowo dobrze. Pierwszy moment jest dla nich najbardziej stresujący, ale potem szybciej się aklimatyzują. Koty natomiast są dużo subtelniejsze. Schronisko to dla nich ogromny stres. Częściej przez to chorują - wyjaśnia kierowniczka. Kociaki czekają więc na nowe domy.
Warto wspomnieć, że niebawem rusza nie tylko remont boksów w schronisku. Zmiany szykują się także w Psim Parku przy ul. Przybyszewskiego.
- Chcemy ubogacić infrastrukturę. Wykonawca jest już wyłoniony. Mam nadzieję, że w tym tygodniu ruszą prace - mówi Agnieszka Szarecka.
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?