Ścieki będą zgodne z normami

Redakcja
Fot. nadesłana
Fot. nadesłana
Do końca 2015 roku Wąbrzeźno ma czas na dostosowanie oczyszczalni ścieków do obowiązujących w Unii Europejskiej norm. Projekt modernizacji został oddany w sierpniu 2013 roku, umowę podpisano w lipcu tego roku. Prace już trwają.

Jak już pisaliśmy na naszych łamach, od lipca trwają prace przy przebudowie i rozbudowie części biologicznej oczyszczalni ścieków, należącej do Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Wąbrzeźnie.
– Głównym wykonawcą robót jest brodnicka firma Sanmel. Całe zadanie podzielone jest na trzy etapy, związane z zapewnieniem ciągłości procesu technologicznego pracującej cały czas oczyszczalni – informuje Rafał Robionek, specjalista ds. oczyszczalni. – W obecnej chwili wykonywane są roboty budowlano-konstrukcyjne związane z przebudowywanym reaktorem biologicznym 2B.
Jak dodaje Rafał Robionek, powstają żelbetowe ściany pierwszego z projektowanych dwóch bliźniaczych zbiorników o objętość 2512 m3 każdy. Powstający reaktor biologiczny podzielony będzie na cztery komory – zachodzić w nich będą wszystkie procesy biologiczne, redukujące zanieczyszczenia w dopływających ściekach do poziomu określonego przez dyrektywę unijną w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych. Prace żelbetowe wykonawca planuje zakończyć do końca września.

Sterowanie automatyczne

– W październiku wykonywane będą prace montażowe urządzeń i rurociągów technologicznych w tym zbiorniku. Drugim zbiornikiem, który powstanie będzie osadnik wtórny. Następować w nim będzie sedymentacja oczyszczonych wcześniej ścieków i ciągły odpływ do Strugi Wąbrzeskiej – wyjaśnia specjalista ds. oczyszczalni. – Oprócz tych trzech zbiorników, powstaną nowe przepompownie osadu, zbiornik osadu nadmiernego, stacja dozowania PIX-u – środka chemicznego wspomagającego strącanie fosforu, komora pomiarowa ścieków oczyszczonych oraz sieci technologiczne. Do wszystkich powstających i modernizowanych obiektów doprowadzone będą nowe przewody zasilające i sterownicze.
W reaktorach biologicznych i komorze pomiarowej zamontowana będzie aparatura kontrolno-pomiarowa, która na bieżąco monitorować będzie parametry technologiczne. Całością procesu będzie można sterować z nowego panelu operatorskiego, znajdującego się w budynku administracyjnym.

Podzielą się kosztami

– Przed modernizacją procesy te zachodziły w zaadaptowanych komorach byłych otwartych basenach fermentacyjnych oraz zbiornikach osadu czynnego – mówi Rafał Robionek. – Utrzymanie odpowiednich parametrów ścieków na odpływie było bardzo trudne oraz energochłonne.
Przypomnijmy, że całkowity koszt inwestycji wraz z projektem i nadzorem inwestorskim wynosić będzie 5 529 998,81 tys. zł netto. Koszt ten będzie pokryty z dofinansowania, które spółka uzyskała na ten cel w wysokości 3 800 738,68 zł ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z pożyczki w wysokości około 1 730 000 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja ma być zakończona do 31 października 2015 roku.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie