Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącą reprywatyzacji oraz ustawę medialną. USA reaguje: Jesteśmy głęboko zaniepokojeni

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącą reprywatyzacji. USA reaguje: Apelujemy, by prezydent Duda nie podpisywał ustawy
Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącą reprywatyzacji. USA reaguje: Apelujemy, by prezydent Duda nie podpisywał ustawy fot. Ting Shen/Xinhua News/East News
"Te ustawy idą wbrew tym zasadom i wartościom, które wyznają nowoczesne, demokratyczne narody" – przekazał w nocy z środy na czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken odnosząc się do dwóch uchwalonych przez Sejm w środę ustaw - ustawy medialnej oraz nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącą reprywatyzacji.

Sejm podczas wieczornych głosowań w środę uchwalił nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego, która ogranicza reprywatyzację.

Podczas głosowań została przyjęta poprawka, która poszerza katalog przyczyn, których wystąpienie wyłącza możliwość stwierdzenia nieważności decyzji. Odrzucone zostały natomiast dwie pozostałe poprawki. Zakładały one umożliwienie dokończenia trwających jeszcze postępowań wszczętych po 30 latach od decyzji administracyjnej oraz wydłużenie vacatio legis ustawy z 30 dni do trzech miesięcy. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Posłowie przyjęli także ustawę medialne. Do tych dwóch spraw odniósł się w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

„Nasze wspólne wartości są naszym wzajemnym bezpieczeństwem" - zaznaczył Blinken we wpisie na Twitterze.

W opublikowanym komunikacie sekretarz stanu wyraził głębokie zaniepokojenie uchwaleniem przez Sejm ustawy, która ogranicza możliwość „uzyskiwania przez ocalałych z Holokaustu i ich rodzin, a także innych żydowskich i nieżydowskich właścicieli mienia, zwrotu za mienie niesłusznie skonfiskowane w czasach komunizmu w Polsce”.

Blinken zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by albo nie podpisywał ustawy albo skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.
„Całościowe prawo rozwiązujące roszczenia do zabranego mienia jest potrzebne, by zapewnić jakąś sprawiedliwość ofiarom. Takie prawo przyniosłoby korzyść wielu polskim obywatelom, a także ludziom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Polski w czasie i po II wojnie światowej i którzy potem zostali obywatelami innych państw" - czytamy w oświadczeniu.

Od razu zareagowała także strona izraelska. "Państwo Izrael nie pójdzie na kompromis w pamięci o Holokauście. Potępiam uchwaloną dziś ustawę polskiego Sejmu, która godzi w pamięć o Holokauście i prawa jego ofiar" - napisał w mediach społecznościowych Yair Lapid, szef izraelskiego MSZ.

Reakcja na ustawę medialną

Antony Blinken w oświadczeniu odniósł się także do przyjęcia ustawy medialnej zwanej potocznie ustawą „lex TVN”. "Polska przez dekady pielęgnowała wolne i prężne media. Ten projekt ustawy znacząco osłabiłby środowisko medialne, które Polacy tak długo budowali" - ocenił.

"Wolne i niezależne media, sprawiają, że nasze demokracje są silniejsze, a Sojusz Północnoatlantycki mocniejszy oraz mają podstawowe znaczenie dla naszych dwustronnych relacji. Wielkie amerykańskie inwestycje handlowe związują nasz dobrobyt i wspierają nasze zbiorowe bezpieczeństwo" - podkreślił.

Sekretarz stanu zaznaczył również, że „ten projekt ustawy zagraża wolności mediów i może podważyć silny klimat inwestycyjny w Polsce”. Dodał, że "Polska jest ważnym sojusznikiem NATO, który rozumie, że Sojusz Północnoatlantycki opiera się na wzajemnych zobowiązaniach do dzielonych przez nas wartości”.

„Te ustawy idą wbrew tym zasadom i wartościom, które wyznają nowoczesne, demokratyczne narody" – zakończył.

Co jest w nowelizacji?

Pod koniec czerwca uchwalona została nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego. Było to konieczne w związku z dostosowaniem prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. TK orzekł, że przepis KPA, który pozwala orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji - jest niekonstytucyjny.

Zgodnie z nowelizacją nie stwierdzałoby się nieważności takiej decyzji, jeśli "od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne". W takiej sytuacji można byłoby jednak orzec, iż decyzję wydano z naruszeniem prawa.

Nowe prawo zakłada jednocześnie m.in. że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Nowelizację poparło 309 posłów, nikt nie był przeciw, a 120 osób wstrzymało się od głosu.

Przepis przejściowy zawarty w nowelizacji mówi, że przed dniem wejścia w życie zmiany stosowałoby się przepisy w nowym brzmieniu. Natomiast postępowania wszczęte po upływie 30 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji i niezakończone przed dniem wejścia w życie zmiany zostałyby umorzone z mocy prawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącą reprywatyzacji oraz ustawę medialną. USA reaguje: Jesteśmy głęboko zaniepokojeni - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska