Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Sejm jednogłośnie przyjął ustawy o akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Sejm jednogłośnie przyjął ustawy o akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Fot. Adam Jankowski
Sejm jednogłośnie wyraził zgodę na przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii. Reprezentanci poszczególnych partii już wcześniej wyrażali poparcie dla ratyfikacji przez prezydenta RP akcesji tych dwóch państw.

W głosowaniu nad projektem ustawy dotyczącym ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO posłowie byli jednogłośni. Za zagłosowało 442 posłów, czyli wszyscy biorący udział w głosowaniu.

W drugim głosowaniu, ws. przystąpienia do NATO Finlandii, za było 440 posłów. Jeden poseł - Robert Winnicki (Konfederacja) był przeciw, a drugi poseł Konfederacji - Grzegorz Braun wstrzymał się od głosu. Na Twitterze Winnicki przekazał, że głos przeciwko przystąpieniu Finlandii do NATO oddał przez pomyłkę.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby Szwecja i Finlandia przystąpiły do NATO?

Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W Polsce taka zgoda na ratyfikację w formie ustawy uchwalana jest w Sejmie zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu, a potem do prezydenta. Po jej podpisaniu przez prezydenta i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu.

Dotąd cztery kraje ratyfikowały akcesję Szwecji i Finlandii do NATO - jako pierwsze: Dania, Norwegia, Islandia i Kanada. We wtorek ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Członkowie komisji już wcześniej wyrazili pozytywne zdanie na temat akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

W środę sejmowe komisje spraw zagranicznych i obrony narodowej pozytywnie zaopiniowały przedstawione przez wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka projekty ustaw.

Dyskusja podczas posiedzenia połączonych komisji przebiegła "ponad podziałami" i wszyscy jej uczestnicy pozytywnie zaopiniowali projekty.

Wszyscy obecni na sali posłowie poparli ustawy. Teraz trafią one do Senatu, a jeżeli zostaną one przyjęte, będą czekały na podpis prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Przyjęcie nowych członków do NATO jest regulowane przez artykuł 10. Traktatu Północnoatlantyckiego - podpisanego 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie dokumentu stanowiącego podstawę Sojuszu. Traktat został przyjęty przez 12 państw założycielskich NATO. Z czasem ratyfikowało go 18 kolejnych krajów, które przystąpiły tym samym do Sojuszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska