Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejmik województwa przyjął budżet na przyszły rok. "Nowości" z medalem za zasługi dla regionu

Tomasz Wersocki/Szymon Spandowski
Medal wraz ze stosownymi dokumentami wręczyli nam Ryszard Bober, przewodniczący Sejmiku oraz marszałek Piotr Całbecki. Między nimi przedstawiciele redakcji „Nowości” oraz naszego wydawnictwa.
Medal wraz ze stosownymi dokumentami wręczyli nam Ryszard Bober, przewodniczący Sejmiku oraz marszałek Piotr Całbecki. Między nimi przedstawiciele redakcji „Nowości” oraz naszego wydawnictwa. Grzegorz Olkowski
Na 40. sesji sejmiku radni pochylili się przede wszystkim nad zapisami dotyczącymi przyszłorocznego budżetu województwa. „Nowościom” z kolei został wręczony Medal Honorowy za zasługi dla regionu kujawsko-pomorskiego.

- Dziś jesteśmy gospodarzami dla bardzo ważnych gości. Od 50 lat „Nowości” są związane z całym regionem, biorą udział w jego tworzeniu - powiedział marszałek Piotr Całbecki na początku poniedziałkowej sesji sejmiku, podczas której nasza świętująca półwiecze istnienia gazeta została odznaczona Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Laur jest szczególny choćby dlatego, że nasz region jest wyjątkową na mapie kraju oazą prasy, konkurencja na rynku jest zatem spora.

Na dzisiejszej (18.12) sesji sejmiku województwa przedstawiciele Dziennika Toruńskiego "Nowości" odebrali przyznany gazecie Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zobacz wideo: Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla "Nowości"NowosciTorun

Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskie...

- Wyróżnienie cieszy nas tym bardziej, że dostaliśmy je od władzy, a media są od tego, aby patrzeć władzy na ręce - odpowiedział, dziękując, redaktor naczelny „Nowości” Artur Szczepański. - W naszym kraju jest to teraz potrzebne jak nigdy.

- Myślę, że dlatego przetrwaliśmy te 50 lat i dlatego jesteśmy w takiej formie, że mamy siłę być dziennikiem niezależnym, mieć swoją linię - wtórował mu jego zastępca Mariusz Załuski.

Budżet plus

W uchwalonym przez radnych sejmiku budżecie województwa kujawsko-pomorskiego na 2018 rok dochody wyniosą 952 mln złotych, a wydatki 986 mln złotych. Za jego przyjęciem głosowało 26 radnych, a 6 było przeciw.

- Najważniejszy jest fakt, że 39 procent wydatków z budżetu przeznaczone zostanie na działania inwestycyjne, między innymi na remonty, modernizacje oraz inwestycje drogowe. Natomiast dotacje na przewozy kolejowe wyniosą prawie 94 mln zł - mówił Paweł Adamczyk, skarbnik województwa kujawsko-pomorskiego.

Zobacz także: Dębowa Góra do rozbiórki

Marszałek Piotr Całbecki żartował, że do budżetu 2018 r. przylgnęło już miano „budżet plus”, ze względu na rozmiar planowanych w nim inwestycji.

- Oprócz 39 procent z budżetu, które zostaną wydane w 2018 roku na inwestycje, trzeba doliczyć także przedsięwzięcia realizowane przez spółkę Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Jest to drugi budżet inwestycyjny, którego nie widać w tym przyjmowanym podczas sesji. Nacisk w przyszłorocznym budżecie został położony głównie na inwestycje i wynika z ogromnej puli środków unijnych, które w 2018 r. zaczęły napływać szerokim strumieniem do budżetu województwa - tłumaczył Piotr Całbecki.

Może wyborczy?

Jednak nie dla wszystkich radnych przyszłoroczny budżet ma tylko pozytywne strony. Radni Prawa i Sprawiedliwości wyrażają się o nim dość jasno - nie chodzi o rozwój, a o zapewnienie zwycięstwa wyborczego marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu.

Przeczytaj również: Motornicza przed sądem

- Większość inwestycji jest planowana w Toruniu, a sam budżet jest nadmuchany. Wydatki inwestycyjne w ciągu trzech ostatnich lat wzrastają co rok o sto milionów. Skokowy wzrost wydatków jest niekorzystny dla rynku, który nie jest w stanie ich skonsumować. Co więcej, województwo bierze również najwyższy kredyt od lat, w wysokości 53 milionów złotych, a wolne środki dramatycznie spadają - podkreślał Michał Krzemkowski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Na 40 sesji sejmiku radni zdecydowali także m.in. o przeznaczeniu w 2018 roku pieniędzy na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej oraz na czwarty krąg Opery Nova oraz na stworzenie regionalnego systemu elektronicznego udostępniania dokumentacji medycznej.

NowosciTorun

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska