Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejmowa komisja regulaminowa zajmie się protestem osób niepełnosprawnych. Jakub Hartwich: - Ludzie pomogą zapłacić za protest

mo
W piątek, 13 lipca, zbierze się sejmowa komisja regulaminowa, by wyjaśniać okoliczności 40-dniowego protestu w Sejmu osób niepełnosprawnych. Jakub Hartwich, Iwona Hartwich, Aneta Rzepka i posłanka Joanna Scheuring-Wielgus chcą tam być.
W piątek, 13 lipca, zbierze się sejmowa komisja regulaminowa, by wyjaśniać okoliczności 40-dniowego protestu w Sejmu osób niepełnosprawnych. Jakub Hartwich, Iwona Hartwich, Aneta Rzepka i posłanka Joanna Scheuring-Wielgus chcą tam być. Sławomir Kowalski
W piątek, 13 lipca, zbierze się sejmowa komisja regulaminowa, by wyjaśniać okoliczności 40-dniowego protestu w Sejmu osób niepełnosprawnych. Jakub Hartwich, Iwona Hartwich, Aneta Rzepka i posłanka Joanna Scheuring-Wielgus chcą tam być.

Zaproszenia jednak nie dostali. Posłanka Joanna Schuring-Wielgus zgłosiła formalnie chęć uczestniczenia w posiedzeniu komisji swoich asystentów: niepełnosprawnego Jakuba Hartwicha z Torunia, jego matki Iwony oraz Anety Rzepki, również matki niepełnosprawnego dziecka. Jak podkreślili dziś na zwołanej w Toruniu konferencji, nie wyobrażają sobie, by o proteście mówić bez udziału osób, które brały w nim udział. A jeśli nie zostaną wpuszczeni na obrady komisji? - To świat znów zobaczy smutny obrazek - nie kryła posłanka, mając na myśli przekaz medialny tej odmowy.

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych zebrać ma się jutro o godz. 16.00. Temat jej obrad określono następująco: „Dokonanie oceny i wyjaśnienie okoliczności przebiegu 40 dniowego protestu osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich w Sejmie RP w dniach 18.04.2018 - 27.05.2018.”. Nie jest tajemnicą, że komisja rozmawiać może też o kosztach protestu. Jak wspomina posłanka Scheuring-Wielgus, już na jego starcie usłyszała, że faktura zostanie wystawiona albo Nowoczesnej, do której wówczas należała, albo jej samej.

- Jeśli przyjdzie taka faktura, to po prostu trzeba będzie ją zapłacić - stwierdziła dziś krótko.

CZYTAJ TEŻ:
Ile zarabia policjant? STAWKI
Toruński areszt śledczy od środka. Tak wyglądają cele
W jakich sklepach płacą najwięcej? ZAROBKI

Niepełnosprawny Jakub Hartwich jest przekonany, że w takiej sytuacji pomogą ludzie dobrej woli, którzy np. zorganizują zbiórkę.

- Są różne możliwości rozwiązania takiej sytuacji - nie krył. - Przy tej okazji widać jednak, że poprzednia władza traktowała nas humanitarnie. Podczas poprzedniego protestu w Sejmie nawet nie było mowy o wystawianiu rachunku.

Zorganizowana dziś w biurze posłanki konferencja była też okazją do zaproszenia wszystkich zainteresowanych udziałem w Obywatelskim Zgromadzeniu Narodowym - Życzenia dla Polski. Takie wydarzenie odbędzie jutro, w godzinach 11.30-13.00 obok kościoła św. Anny w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 68).

- To oddolna, obywatelska inicjatywa - zapewnia posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

O TYM SIĘ MÓWI:

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2018. Sprawdzamy jak egzamin gimnazjalny 2018 wypadł w Toruniu. Prawie 50 proc. punktów różni najlepsze i najsłabsze toruńskie gimnazja. Spawa rozbija się o predyspozycje uczniów i środowisko, w którym działa szkoła. Dane podajemy w kolejności : (ŚREDNIA, JĘZYK POLSKI, HISTORIA I WOS, MATEMATYKA, PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE, JĘZYK ANGIELSKI (PP) ORAZ JĘZYK ANGIELSKI (PR)

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2018. Najlepsze gimnazja w Tor...

Wydarzenie odbywać się będzie prawie równolegle do obchodów 550-lecia polskiego parlamentaryzmu na Zamku Królewskim. Posłanka nie chce brać w nim udziału. - Chcę być z obywatelami - podkreśla.

Gośćmi specjalnymi zgromadzenia przy kościele św. Anny będą m.in. Iwona i Jakub Hartwich, Marta Lempart (Strajk Kobiet), Paweł Kasprzak (Obywatele RP), muzyk Zbigniew Hołdys, prof. Monika Płatek i Jarosław Kurski, naczelny Gazety Wyborczej. Przed każdym z nich stanie krzesło. Zainteresowani będą mieli okazję na nich usiąść i przez 60 sekund coś powiedzieć. Na białych lub czerwonych kartkach będą mieli też okazję zostawić swoje życzenia dla Polski.

Wierzę, że te życzenia dotyczyć będą też naprawy systemu pomocy osobom niepełnosprawnym. Protest w Sejmie był po to, by pokazać, jak się naprawdę żyje osobom niepełnosprawnym w Polsce - podkreślał dziś Jakub Hartwich.

Polecamy: Toruń kiedyś i dziś PRZESUŃ SUWAK I ZOBACZ RÓŻNICĘ

Jak bardzo zmienił się Toruń na przestrzeni ostatnich dekad? Jeśli też zadajecie sobie to pytanie, to mamy dla Was fotograficzną niespodziankę. Takiej galerii jeszcze u nas nie było! Polecamy także: Toruń w latach 90. Czy rozpoznajesz te miejsca? [ZDJĘCIA Z ARCHIWUM "NOWOŚCI"]Archiwalne zdjęcia ulicy i zakamarków Torunia zestawiliśmy ze współczesnymi fotografiami wykonanymi przez naszego fotoreportera. Galeria jest interaktywna, co oznacza, że za pomocą widocznego na zdjęciach suwaka sami możecie zdecydować, które ze zdjęć Torunia - historyczne czy współczesne - chcecie w danym momencie odsłonić. Nawet nie podejrzewacie jak bardzo zmienił się Toruń. UWAGA! Zdjęć jest dużo i mogą się dość wolno ładować na stronie. Prosimy zatem o cierpliwość podczas oglądania kolejnych slajdów. Zapewniamy, że warto! Do przeglądania najlepiej używać strzałek na klawiaturze.  >>>>>>>>>>>>>>>>>Zobacz także: Gwara toruńska. Czy znasze te słowa? [QUIZ]

Tak zmienił się Toruń. Porównaj zdjęcia w interaktywnej gale...

Program Pirat – odc. 1

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska