Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seks i zmysły na początek

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Już po raz dwunasty Toruń zamieni się w jedną wielką scenę i laboratorium. Tematem przewodnim Festiwalu będzie społeczeństwo informacyjne.

Już po raz dwunasty Toruń zamieni się w jedną wielką scenę i laboratorium. Tematem przewodnim Festiwalu będzie społeczeństwo informacyjne.

<!** Image 2 align=none alt="Image 188434" sub="Pokazy chemiczne cieszą się dużym zainteresowaniem [Fot.: Adam Zakrzewski]">Wprowadzone po raz pierwszy zagadnienie wiodące nie oznacza oczywiście, że wszystkie eksperymenty, pokazy i warsztaty będą krążyły wokół tej samej problematyki. Wśród 159 wydarzeń znajduje się 14 głównych imprez.

<!** reklama>Na początek, już dziś o godzinie 18 prof. Tomasz Szlendak z Instytutu Socjologii UMK, oraz znany polski seksuolog, prof. Zbigniew Izdebski, dyskutować będą o „zmysłach w sieci. Polakach, internecie i seksie”. Ze względu na poruszaną tematykę zaproszone są osoby w wieku od 15 lat. Na dyskusję nie obowiązują zapisy i wejściówki, ale chętni muszą się liczyć z ograniczeniami i tak „wielkiej” sali Dworu Artusa.

Ciekawie zapowiada się Namiot Przygód, który już poprzednio cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W sobotę i niedzielę, między 10 a 16, połączone siły chemików, fizyków i astronomów z UMK sprawią, że pokazy i warsztaty będą naprawdę wybuchowe i kosmiczne. Pod Namiot wejdą wszyscy chętni, bo i tu nie będziemy potrzebować wejściówek.

Jak zwykle intrygująco i tajemniczo zaanonsował się Instytut B-61. Organizowane przez niego widowisko plenerowe przeznaczone jest jednak tylko dla posiadaczy wejściówek. Uczestnicy projektu wezmą udział w zaszyfrowanej wyprawie po KLUCZ-u, zapoznając się z archiwalną metodą szyfrowania informacji niejawnych pod nazwą „ANTYLOPA”.

Dla tych, którzy gustują bardziej w sztuce w klasycznym wydaniu, organizatorzy przygotowali kilka przedstawień i widowisk. Jedno z najciekawszych odbędzie się na zakończenie festiwalu, we wtorek o godz. 20 w auli UMK. Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprezentuje operę „Krótkie życie” Manuela de Falli. Bez zapisów i wejściówek, ale liczba miejsc jest ograniczona do 900.

Wejściówki będą za to obowiązywały na warsztaty& kulinarne. Pierwszy kucharz wśród historyków, prof. Jarosław Dumanowski, przypomni nam zapomnianą i niezwykłą kuchnię staropolską. Przyglądając się kuchni z czasów króla Jana, przekonamy się, że Polacy& gęsi i ryby jadali.

Historycznie będzie także na również zapomnianym, a tak popularnym na Zachodzie szlaku św. Jakuba. Dyskusja, plener i wędrówka szlakiem powinny zaspokoić zainteresowanie wszystkich ciekawskich. Na szlak uczestnicy wyruszą w sobotę o godz. 10 sprzed kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaszczorku. Uczestnicy będą mogli poczuć się jak prawdziwi średniowieczni pielgrzymi zmierzający do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Tego samego dnia w południe na Rynku Staromiejskim - prezentacje historyczne. Na koniec podsumowanie zebranych doświadczeń i dyskusja o szlaku - w niedzielę o godz. 18 na Wydziale Teologicznym.


Warto wiedzieć

Gdzie można znaleźć informacje?

Więcej o imprezach na stronie internetowej www.festiwal.torun.pl.

Można też zadzwonić pod numer telefonu 56 611 49 32.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska