Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy w Kujawsko-Pomorskiem. Niewesoły portret

Małgorzata Oberlan
Senioriada 2016 w Toruniu  była okazją do kibicowania zawodnikom 70+, którym formy tylko pozazdrościć.
Senioriada 2016 w Toruniu była okazją do kibicowania zawodnikom 70+, którym formy tylko pozazdrościć. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Czy starość w 2050 roku będzie dla mieszkańców naszego regionu lepsza niż obecnie? Tego sobie życzmy. Dziś statystyczny senior źle się czuje, czeka w kolejkach do lekarzy i żyje ze skromnym budżetem.

Dziś osoby mające ponad 60 lat stanowią 23,1 proc. wszystkich mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego. W roku 2050 stanowić będą 40,04 proc. Z zaznaczeniem, że aż trzykrotnie powiększy się grupa najstarszych: 85-latków i starszych. Taką prognozę przedstawił właśnie Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.

Nadciśnienie na czele

W 2016 roku, jak wynika z opracowania, wśród ludności w wieku powyżej 59 lat przeważały kobiety. Średnio na 1 mężczyznę w wieku 60 lat i więcej przypadało 140 kobiet. Współczynnik feminizacji systematycznie wzrasta w coraz starszych grupach wieku - wśród osób w wieku 85 lat i więcej na 100 mężczyzn przypadały 272 kobiety.

Czytaj też: Toruń. Balkon przy ul. Długiej. Czegoś takiego nie widzieliście! [SZOKUJĄCE ZDJĘCIA]

Jak się czują nasi seniorzy? Występowanie długotrwałych problemów zdrowotnych stwierdziło u siebie 81,5 procent osób z grupy 50-69 latków i aż 95,3 procent osób w wieku co najmniej 70 lat. Najczęstsze dolegliwości przewlekłe zgłaszane przez starszą część populacji województwa to: wysokie ciśnienie krwi, bóle pleców, karku, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz choroba wieńcowa i dusznica bolesna.

Nie jest tajemnicą, że seniorzy częściej korzystają z porad lekarskich. W 2015 r. lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w przychodniach oraz w ramach praktyk lekarskich udzielili 2914,6 tys. porad osobom w wieku 65 lat i więcej, co stanowiło 30,4 proc. wszystkich udzielonych przez nich porad. Natomiast z poradnictwa specjalistycznego 65-latkowie i starsi skorzystali 1540,7 tys. razy (26,4 proc. porad u specjalistów). Najczęściej były to porady okulistyczne kardiologiczne neurologiczne , urologiczne i chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Wielka bieda z geriatrią

Jak podaje Urząd Statystyczny, w 2015 roku specjalistyczną opiekę geriatryczną w województwie obsługiwało zaledwie 12 specjalistów w 5 poradniach i na 2 oddziałach szpitalnych z 60 łóżkami.

W 2015 r. poradnie udzieliły 6,3 tysiąca porad, w tym 5,9 tys. osobom w wieku 65 lat i więcej. Natomiast na oddziałach geriatrycznych przebywało 1,2 tysiąca osób, każda średnio 6,3 dni.

Zobacz też

Toruń to dziś najbardziej kolorowe miasto w Polsce. Wszystko za sprawą Festiwalu Kolorów, czyli imprezy, podczas której uczestnicy zamieniają się w wielobarwne... płótno. Zobaczcie sami!

Festiwal Kolorów 2017 w Toruniu [ZDJĘCIA]

Dziś, w roku 2017, lepiej nie jest. Zresztą, głód lekarzy dotyczy nie tylko geriatrów. Niedawno Narodowy Fundusz Zdrowia alarmował, ze Kujawsko-Pomorskiem brakuje przynajmniej 2 tysięcy lekarzy. Na pierwszym miejscu wśród poszukiwanych są lekarze medycyny rodzinnej - brakuje aż 750 medyków, 200 pediatrów, 100 lekarzy medycyny ratunkowej, co najmniej 50 geriatrów, tyle samo ortopedów, czy chirurgów.

Co to oznacza w praktyce? Dla seniorów - jeszcze dłuższe oczekiwanie na pomoc lekarską. Czasem terminy do specjalistów są tak odległe, że autentycznie każą pytać o to, czy pacjent wizyty dożyje... O holistycznym podejściu do pacjenta w takiej sytuacji trudno rozmawiać.

Wystarcza na jedzenie

Na razie zdecydowana większość seniorów w Kujawsko-Pomorskiem nie pracuje. W 2016 r. większość osób w wieku 60 lat i starszych, tj. 87,6 procent należało do biernych zawodowo. W przypadku kobiet, które wcześniej nabywają uprawnienia emerytalne udział biernych zawodowo w ludności ogółem był znacznie wyższy (94,1 proc.) niż u mężczyzn (78,4 proc.).

Z czego żyją nasi seniorzy? Z emerytur i rent. Jak podaje Urzad Statystyczny, w 2015 r. dochód w regionie na jedną osobę w gospodarstwach emerytów wyniósł 1509,25 zł. W strukturze wydatków dominowały środki związane z zakupem towarów i usług konsumpcyjnych (95,3 proc.). Na czele były: kupno żywności, utrzymanie mieszkania i rachunki za media. Na zdrowie seniorzy wydawali tylko 8,38 proc. budżetu.

NowosciTorun

Czytaj komentarz autorki - kliknij poniżej

Statystycznie starzejemy się stojąc w kolejkach do lekarzy (których już jak na lekarstwo), narzekając głównie na nadciśnienie i dokonując wyborów pt. „wykupić całość z recepty czy tylko połowę?” Szczęśliwie, życie to nie sama statystyka. Akurat w Toruniu coraz częstszym widokiem są seniorzy ćwiczący na siłowniach zewnętrznych, maszerujący z kijami, przemykający rowerami.
Ciągle przybywa też studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczestników rozmaitych klubów osiedlowych. Toruńscy seniorzy szkolą się też komputerowo. To tylko kilka jaśniejszych barw do portretu naszych seniorów. Mam nadzieję, że będzie ich przybywać, skoro grupa 70+ rośnie w siłę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska