Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
2 z 14
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Najnowsze jest sensacyjne znalezisko archeologów w okolicach...
fot. archiwum

Sensacyjne, tajemnicze znaleziska w Toruniu i okolicach. Wielkie skarby [ZDJĘCIA]

Najnowsze jest sensacyjne znalezisko archeologów w okolicach Łysomic. Siedem tysięcy lat temu, w okolicach obecnych Łysomic, musiała mieszkać spora i dobrze zorganizowana społeczność. Zbudowali dwie niezwykłe budowle, których ślady odkryli dwaj absolwenci toruńskiej archeologii.

Znaleziska są niezwykłe, ponieważ takich budowli na wschód od Wisły jeszcze nikt nie widział. A poza tym kręgi z czasów neolitu badacze okryli patrząc na ziemię z dużej wysokości.

Kręgi w zbożu, pamiątka po innej cywilizacji... Dalej pewnie będzie o kosmosie? Czemu nie, dzięki zdjęciom satelitarnym lub lotniczym, można się przecież sporo dowiedzieć o tym, co jest pod ziemią. A z góry widać więcej niż z powierzchni gruntu. Człowiek, który stanie na środku pola, będzie widział bruzdy ziemi, bądź falujące zboże. W zależności od warunków, rośliny mogą być jednak wyższe, bardziej zielone. Patrząc z góry, można zobaczyć, że te różnice układają się w konkretne kształty. Na przykład dlatego, że rosną w miejscu, w którym kiedyś był rów. Wpadały do niego różne rzeczy, ziemia stała się żyźniejsza.

W ten sposób z ziemi można czytać niczym z książki, odczytując historie nawet sprzed siedmiu tysięcy lat. Tyle bowiem mogą liczyć rondele odnalezione pod Łysomicami oraz pod Tylicami w gminie Łysomice. Odkrycia dokonali Mateusz Sosnowski z Instytutu Archeologii UMK oraz Jerzy Czerniec z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Czym są te rondele?

- Są to widoczne na powierzchni pola trzy kręgi o różnych średnicach, ale wspólnym środku - tłumaczy Mateusz Sosnowski. - W przypadku obiektu w Tylicach na zdjęciach satelitarnych widać najprawdopodobniej dwa ułożone w osi wejścia. Jedno skierowane jest na północny-zachód, drugie na południowy-wschód.

Na poprzedniej ilustracji widać rondel w Łysomicach. Kręgi, które tak bardzo zainteresowały archeologów, widać na lewo od zabudowań. Zdjęcie można porównać z tą ilustracją - planem hipsometrycznym z naniesionym obrysem rowów odkrytego obiektu.

Budowle powstały w epoce kamienia. Składały się z wałów ziemnych otoczonych rowami i wzmocnionych palisadami. Czemu służyły? Tego dokładnie nie wiadomo. Mogły być miejscami spotkań, kultu, mogły też służyć obserwacjom nieba. W Europie udało się jak dotąd odnaleźć ok. 130 takich obiektów. Na terenie Polski jest ich jednak tylko kilka, siedem tysięcy lat temu nasze ziemie znajdowały się na peryferiach zamieszkanego przez ludzi świata. Znaleziska spod Łysomic są niezwykle ważne, ponieważ są pierwszymi rondelami zlokalizowanymi na wschód od Wisły.

W okolicach obecnych Łysomic w czasach neolitu musiała mieszkać spora, nieźle zorganizowana społeczność, która była w stanie zbudować dwa rondele. Ich ślady do dziś są widoczne zdjęciach wykonanych z wysokości.

- Przeprowadziliśmy już weryfikację w terenie, skontaktowaliśmy się z wojewódzkim konserwatorem zabytków i właścicielami gruntów - mówi Mateusz Sosnowski. - Jesteśmy pełni nadziei przed kolejnymi etapami badań.

Zobacz również

Skrót meczu Piast - Warta. Zakochali się w wyniku 2:0

Skrót meczu Piast - Warta. Zakochali się w wyniku 2:0

Pięć samochodów zderzyło się na autostradzie A4. Korek ma już ponad dwa kilometry

Pięć samochodów zderzyło się na autostradzie A4. Korek ma już ponad dwa kilometry

Polecamy

KS Dekorglass Działdowo coraz bliżej triumfu w Pucharze Europy!

KS Dekorglass Działdowo coraz bliżej triumfu w Pucharze Europy!

Chcesz mieć więcej funkii? Możesz je łatwo rozmnożyć! Sprawdź, jak i kiedy to zrobić

Chcesz mieć więcej funkii? Możesz je łatwo rozmnożyć! Sprawdź, jak i kiedy to zrobić

Prokurator okręgowy w Toruniu odwołany! Ale to nie koniec rewolucji w prokuraturze

Prokurator okręgowy w Toruniu odwołany! Ale to nie koniec rewolucji w prokuraturze