Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta Torunia pod znakiem podsumowań służb mundurowych za ubiegły rok

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Paweł Wiśniewski
Wczorajsze obrady toruńskich radnych można nazwać roboczymi. Jedną z ważniejszych podjętych uchwał była podwyżka cen wody i ścieków.

Średnio o 1 zł zwiększą się rachunki przeciętnego torunianina od 1 kwietnia. Jest to wynik wzrostu opłat o 1,5 proc. Za 1 m sześc. wody i ścieków zapłacimy 13 gr więcej. - Nadal jest to jedna z najniższych opłat w Polsce. Podwyżka, jak co roku, wynika z obiektywnych przyczyn - wzrostu kosztów prowadzonej działalności, opłat - mówił Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów. Spółka będzie w tym roku m.in. kontynuować budowę magistrali wodociągowej pod dnem Wisły - z ujęcia w Małej Nieszawce do ul. Okrężnej w Toruniu. Już w połowie marca woda ma popłynąć do zachodnich osiedli miasta.

Oprócz tego wodociągowcy zakończyli już uzbrajanie terenu osiedla Stawki Południowe. Wkrótce zajmą się likwidacją oczyszczalni ścieków w Czerniewicach. Wówczas ta część miasta będzie obsługiwana przez nowoczesną oczyszczalnię przy Szosie Bydgoskiej.

Podczas wczorajszej sesji sprawozdania z działalności za ubiegły rok przedstawiły też służby mundurowe. Co udało się im osiągnąć, jakie stawiają sobie cele?

- Służba policjantów jest trudna - mówił Antoni Stramek, komendant miejski policji w Toruniu. - Z jednej strony mieszkańcy oczekują, by być jak najczęściej i jak najbliżej nich. Z drugiej jednak strony nikt nie lubi być pouczany i strofowany przez policjantów wykonujących swoją służbę.

Policja chwali się, że jednym z najważniejszych wskaźników oceny ich pracy są odczucia społeczne. A te, w przypadku torunian, są przychylne. - Statystyki nie są naszym celem, choć do nich trzeba się odnieść - mówił komendant Stramek. - W tym przypadku poprawiliśmy skuteczność. Mamy też mniej pokrzywdzonych i poszkodowanych. Udało się nam także skrócić czas reakcji. Niestety, wzrosła liczba ofiar wypadków drogowych.

Rok 2014 podsumowali też strażnicy miejscy, których wspierał nowy system wspomagania dowodzenia. - Liczba zgłoszeń od mieszkańców wzrosła o 1,5 tys., do ponad 15 tysięcy. Zwykle interwencje dotyczyły zakłócania spokoju i porządku publicznego, parkowania. Na pewno chcielibyśmy, aby więcej było zgłoszeń SMS-owych. Będziemy do tego zachęcać - podsumował Mirosław Bartulewicz, komendant Straży Miejskiej w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska