Sesja Rady Miasta Torunia. Radni dali czas do końca marca

Szymon Spandowski
Sesja Rady Miasta Torunia. Radni dali czas do końca marca
Sesja Rady Miasta Torunia. Radni dali czas do końca marca Grzegorz Olkowski / Polska Press
Udostępnij:
Na liście problemów do przekonsultowania w 2020 roku znalazło się jedenaście zagadnień ogólnomiejskich oraz sześć lokalnych. Toruński plan konsultacji społecznych na ten rok będzie jednak rozbudowywany i to z pewnością wiele razy.

W czwartek toruńscy radni przedłużyli czas, w którym można uregulować formalności związane z przekształceniem użytkowania wieczystego z maksymalną bonifikatą. O co chodzi? W 2019 roku użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, stali się ich właścicielami. Zgodnie z wprowadzonymi wtedy przepisami, muszą jednak uiścić opłatę przekształceniową.

Mogą tego dokonać na dwa sposoby: płacąc przez 20 lat co roku tyle, ile do tej pory płacili za użytkowanie wieczyste, bądź wpłacając wszystko za jednym zamachem. W tym przypadku będzie im się należała bonifikata. Rok temu radni ustalili, że w 2019 roku rabat będzie wynosił 90 procent, w roku 2020 - 80, w 2021 - 70 procent i tak dalej. Aby skorzystać z bonifikaty, do końca 2019 roku trzeba było złożyć stosowny wniosek.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się w całej Polsce 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Procedurą objętych zostanie około 215 tysięcy osób. W Toruniu powiatowe komisje lekarskie będą przyjmowały mieszkańców i mieszkanki Torunia od 2 marca. W naszym mieście wezwanie z WKU otrzyma około 2 tysięcy mężczyzn. Kwalifikacja wojskowa 2020: kto powinien się stawićObowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 roku mają:1. Mężczyźni urodzeni w 2001 roku;2. Mężczyźni urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;3. Osoby urodzone w latach 1999-2000, które:a. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;b. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły (w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypo­spolitej Polskiej) wnioski o zmianę kategoriizdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;4. Kobiety urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944).5. Osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Wezwania do wojska w Toruniu i regionie! Kwalifikacja wojsko...

- Jak dotąd, do Urzędu Miasta Torunia wpłynęło 5.386 wniosków - mówi Wiktor Krawiec, dyrektor magistrackiego Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Liczba osób, które te zmiany dotyczą, przekracza tymczasem osiem tysięcy, stąd też wziął się projekt uchwały, aby termin składania wniosków wydłużyć do końca marca.

Radni przyjęli również plan konsultacji społecznych na 2020 rok. Jak już wcześniej informowaliśmy, znalazło się w nim 11 zadań ogólnomiejskich i sześć lokalnych. Lista ta na pewno będzie poszerzana.

W Toruniu naprawdę nie można narzekać na brak ciekawych miejsc, w których można zjeść smaczny obiad czy wykwintną kolację z przyjaciółmi, ponieważ w obrębie naszego miasta znajduje się kilkadziesiąt interesujących lokali gastronomicznych. Specjalnie dla was wybraliśmy najlepsze z nich, które w opinii użytkowników portalu Trip Advisor znalazły się na najwyższym miejscu w rankingach. Zobaczcie gdzie warto jadać w naszym mieście!>>>>>>>ZOBACZ DALEJ

Najlepsze restauracje w Toruniu według Trip Advisor

Wśród lokalnych spraw do przedyskutowania znalazła się m.in. lokalizacja skate-parku na lewobrzeżu, zagospodarowanie południowej pierzei Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne, czy próba znalezienia rozwiązania, które pomoże utrzymać czystość w lesie na osiedlu Jar.

Na liście ogólnomiejskiej znalazł się natomiast m.in. plan budowy ogólnodostępnych stacji do ładowania samochodów elektrycznych, gminny program zdrowia psychicznego, miejska polityka parkingowa na starówce i jej najbliższym sąsiedztwie.

Tego ostatniego problemu dotyczył wniosek, jaki wpłynął do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Jego autorzy postulowali, aby parkingi, które powstały w ubiegłym roku przy ul. Grudziądzkiej, placu Chrapka i ul. Gregorkiewicza, włączyć do podstrefy B strefy płatnego parkowania. Członkowie komisji orzekli, że na rozpatrywanie takich wniosków jest jeszcze za wcześnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie ufam Radnym, powiem więcej: ja nimi gardzę. Byłem świadkiem pewnej haniebnej "akcji" kiedy Radni przyklepali chory pomysł "władcy Torunia", bez skrupułów, bez refleksji, bez rozumu i bez własnego zdania. Pan kazał, kukiełki klepały! To jest grupka pieczeniarzy, konformistów i karzełków moralnych. Biorą naszą, miejska kasę, ale grają w parszywej drużynie! Polityka, nawet taka malutka, lokalna, jest obrzydliwie obrzydliwa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Dodaj ogłoszenie