Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarbówka na twoim koncie od 1 lipca? Nowe przepisy zwiększają uprawnienia urzędników! Będzie więcej kontroli obywateli?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Już 1 lipca weszły w życie nowe przepisy ułatwiające urzędowi skarbowemu kontrolę kont bankowych. Choć wcześniej była taka opcja, dotyczyło to wyłącznie kont osób podejrzanych. Nowe przepisy mają jednak dotyczyć wszystkim, a urzędnik może sprawdzić konto bez żadnego trybu. Co dokładnie się zmieni? Dlaczego taka zmiana jest niepokojąca?
Już 1 lipca weszły w życie nowe przepisy ułatwiające urzędowi skarbowemu kontrolę kont bankowych. Choć wcześniej była taka opcja, dotyczyło to wyłącznie kont osób podejrzanych. Nowe przepisy mają jednak dotyczyć wszystkim, a urzędnik może sprawdzić konto bez żadnego trybu. Co dokładnie się zmieni? Dlaczego taka zmiana jest niepokojąca? Pixabay
Już 1 lipca weszły w życie nowe przepisy ułatwiające urzędowi skarbowemu kontrolę kont bankowych. Choć wcześniej była taka opcja, dotyczyło to wyłącznie kont osób podejrzanych. Nowe przepisy mają jednak dotyczyć wszystkim, a urzędnik może sprawdzić konto bez żadnego trybu. Co dokładnie się zmieni? Dlaczego taka zmiana jest niepokojąca? Zobacz!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Tajemnica bankowa - dlaczego jest tak istotna?

Jedną z podstaw zachowania bezpieczeństwa obywateli w kwestii finansowej jest tajemnica bankowa. Zakłada ona, że zarówno bank, jak i osoby w nim zatrudnione oraz osoby pośredniczące z bankiem dochowują poufności wszelkich informacji związanych z tym, czego się dowiedzą w czasie negocjacji z klientem. Dotyczy to zarówno zawierania, jak i realizacji umów. Podstawą jest wykonywanie przez bank konkretnych czynności. Jednak przepisy zakładają, że w niektórych przypadkach bank jest zobowiązany do przekazania konkretnych informacji np. organom ścigania, a także urządowi skarbowemu. Jednak to było obowiązane określonymi restrykcjami. Nowe przepisy mają jednak ułatwić pozyskiwanie informacji przez skarbówkę.

Polecamy

Jakie przepisy funkcjonowały dotychczas?

Dotychczas funkcjonujące zasady również dawały poszczególnym podmiotom możliwość sprawdzania kont bankowych klientów. To jednak było powiązane ze wszczętym postępowaniem karnym skarbowym w sprawie (nie przeciwko osobie). To jednak było możliwe wyłącznie wtedy, gdy pojawi się już osoba podejrzana. Przed tym nie można było wymagać tego, aby bank uchylił tajemnicę bankową. Jeśli jednak skarbówka postanowiła wszcząć postępowanie podatkowe wobec konkretnej osoby, mogła występować o udostępnienie informacji związanych z jego kontem bankowym.

Istotna zmiana w przepisach od 1 lipca 2022

W przepisach wprowadzonych w Nowym Ładzie zmiany dotknęły również przepisów związanych z tym, kiedy skarbówka może domagać się udzielenia przez bank informacji o koncie konkretnej osoby. Od 1 lipca 2022 roku obowiązują przepisy, które pozornie nie nanoszą wielu zmian. W praktyce jednak zmiana jest diametralna. W zapisach zmienia się słowo "podejrzany" na "osoba fizyczna".

Polecamy

Dla kogo są przeznaczone nowe uprawnienia skarbówki?

W ramach nowych uprawnień do sprawdzenia poszczególnych rachunków bankowych osób fizycznych dostęp uzyskają:

  • szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS),
  • naczelnicy urzędów skarbowych właściwych dla danego podatnika;
  • naczelnicy urzędów celno-skarbowych.

Czy bank będzie mógł odmówić udzielenia informacji?

Co do zasady informacje mogą być potrzebne już na etapie prowadzenia czynności sprawdzających, które są związane z samym tylko podejrzeniem popełnienia przestępstwa lub na etapie prowadzenia czynności wyjaśniających, lub postępowania przygotowawczego. W takim przypadku banki nie mogą odmówić udzielenia konkretnych informacji.

Polecamy

Czy klient może zaskarżyć bank za udzielenie informacji?

Nowe przepisy zakładają, że żądanie udzielenia informacji jest w pełni uzasadnione i zgodne z prawem. W takim przypadku klient nie ma prawa do formułowania roszczeń wobec banku o złamanie tajemnicy bankowej.

Skarbówka z uprawnieniami większymi niż prokurator?

Wprowadzona zmiana jest o tyle istotna, że nadaje wspomnianym wcześniej urzędnikom skarbowym uprawnienia przekraczające nawet te, które posiada prokurator. Ten bowiem nawet w toku postępowania karnego nie może uzyskać informacji objętych tajemnicą bankową, jeśli sprawa znajduje się w postępowaniu przygotowawczym.

Polecamy

W jakim zakresie urząd może żądać przekazania informacji?

Okazuje się, że urzędy mogą żądać bardzo dużej ilości informacji. Dotyczy to nie tylko posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych, ale i informacji o pełnomocnictwach do dysponowania rachunkami bankowymi. Urząd może pozyskać również informacje dotyczące:

  • obrotów i sald rachunków,
  • zawartych umów kredytowych,
  • celów kredytów,
  • tego, jak kredyty są zabezpieczone,
  • odbiorców i nadawców przelewów,
  • umów udostępnienia skrytek sejfowych,
  • historii skrytek sejfowych,
  • nabytych obligacji i akcji Skarbu państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska