MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skrócenie czasu pracy - kiedy się zmieni? Co nas czeka: dłuższy weekend, czy krótszy dzień pracy? Ile będziemy pracować?

redpp
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Skrócenie czasu pracy jest już pewne. Wciąż jednak nie wiadomo, czy mowa będzie o skróceniu czasu dziennej pracy do 7 godzin (od poniedziałku do piątku), czy też wydłużenie weekendu. Druga opcja zakłada, że tydzień pracy trwałby od poniedziałku do czwartku. Od kiedy te zmiany miałyby obowiązywać?

Koniec 40-godzinnego tygodnia pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdza, że są planowane zmiany w czasie pracy, a dokładniej skrócenie tego czasu. Obecnie w grę wchodzą dwie opcje, z których każda oznacza obniżenie 40-godzinnego tygodnia pracy.

  1. Pierwsza opcja to skrócenie wymiaru godzinowego pracy z 8 godzin dziennie do 7 godzin. To oznaczałoby, że zamiast 40 godzin pracy w tygodniu etat wynosić będzie 35 godzin pracy.

  2. Drugie rozwiązanie zakłada pozostawienie 8-godzinnego rozkładu pracy w ciągu dnia, ale skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień. Tak jak teraz dni robocze są liczone od poniedziałku do piątku, po takiej ewentualnej zmianie dni robocze byłyby od poniedziałku do czwartku. W efekcie w tygodniu pracowalibyśmy zaledwie 32 godziny na pełnym etacie.

Zmiany w prawie płacy nie obniżą wynagrodzenia?

Jak zmiany w tygodniu pracy wpłyną na wysokość wynagrodzeń? Założenie podstawowe jest następujące: obniżenie czasu trwania pracy nie wpłynie na wysokość wynagrodzenia. Inaczej mówiąc, będziemy pracować krócej za tę samą płacę. W przeliczeniu więc wyraźnie wzrośnie stawka godzinowa.

Ministra o nowym planie pracy!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziła, że trwają prace nad skróceniem tygodniowego czasu pracy.

- Pracujemy, żeby żyć, a nie żyjemy, żeby pracować - powiedziała szefowa resortu.

W kwietniu na antenie Polsat News zaznaczyła ona, że kiedyś, gdy zakazywano pracy dzieci, takie rozwiązanie również wydawało się początkowo niemożliwe. Był też czas, gdy pracujące były również soboty - wtedy skrócenie o 1 dzień pracy w tygodniu wydawało się kuriozalnym pomysłem, jednak ostatecznie przyzwyczailiśmy się do nowego, krótszego, bo 40-godzinnego tygodnia pracy.

Pracodawcy już skracają czas pracy

W przypadku Polaków można mówić o tym, że pracują oni zdecydowanie dłużej od średniej Unii Europejskiej i to aż o 3 godziny tygodniowo dłużej! Od nas więcej czasu w pracy spędzają tylko Grecy - 41 godzin tygodniowo, podczas gdy my 40,4 godziny tygodniowo.

Trzeba jednak zaznaczyć, że choć zmiany ustawowe są dopiero przed nami, część firm w Polsce już teraz testuje krótszy tygodniowy czas pracy. Jakie będą tego efekty? Trzeba poczekać na raporty i podsumowania wprowadzenia takiego rozwiązania już po tym, jak zostanie porównane, jak skrócenie czasu pracy wpływa na wyniki pracowników oraz firmy.

W niektórych zachodnich krajach Europy już przetestowano takie rozwiązanie (w różnej formie). Część firm po przetestowaniu potwierdziło, że planuje wdrożenie tego rozwiązania na stałe.

Co z mniejszymi etatami?

Jak wyglądałby przykładowy układ pracy przy podziale na mniejsze części etatu? W galerii prezentujemy szacunkowe możliwe rozwiązania:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska