SKS stawia na młode talenty i ciekawą aktywność fizyczną

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
W środę 11 maja w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego odbyło się spotkanie z udziałem Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka, gwiazd polskiego sportu: medalistek olimpijskich w wioślarstwie – Natalii Madaj-Smolińskiej, Agnieszki Kobus-Zawojskiej i Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej, zawodnika ORLEN Team Bartłomieja Marszałka oraz dzieci z Programu Szkolny Klub Sportowy.

SKS może obudzić w dzieciach miłość do sportu

Podczas spotkania młodzi uczestnicy mogli poćwiczyć na profesjonalnym sprzęcie wioślarskim w obecności trenerów Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, kadry Instytutu Sportu Państwowego Instytutu Badawczego i wyżej wymienionych sportowców. Nie zabrakło też rywalizacji sportowej między szkołami i świetnej zabawy, która powinna być najlepszą zachętą dla młodych ludzi do podejmowania i rozwijania aktywności fizycznej

Tegoroczna odsłona Programu Szkolny Klub Sportowy to nie tylko fantastyczna okazja, aby zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania sportu, co jest szczególnie ważne po utrudnieniach związanych z pandemią. To przede wszystkim znakomite narzędzie umożliwiające wyszukiwanie talentów z predyspozycjami do zaistnienia w sporcie zawodowympowiedział Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.

Projekt „Szukamy sportowych talentów z Programem Szkolny Klub Sportowy” wpisuje się w szerszą koncepcję wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystyki dla nauczycieli wychowania fizycznego.

Już w przyszłym roku szkolnym, w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki, wprowadzimy pilotażowy program powszechnego programu testowania uczniów pod kątem zdolności sportowych. Od 1 września zostaną nim objęci uczniowie szkół na Opolszczyźnie i Lubelszczyźnie. Korzystajcie z możliwości jakie daje program i próbujcie swoich sił w nowych dyscyplinach. Nie opuszczajcie zajęć WF. Aktywność fizyczna może sprawić wiele frajdydodaje Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki

W tych czasach macie naprawdę olbrzymi wachlarz możliwości do rozwoju. Przyszedłem i zobaczyłem ten piękny budynek i was wiosłujących w tych basenach... Kiedyś na SKS-ach była tylko piłka, szarfy, dwie drużyny i „jazda!”. Zachęcam was do tego, byście korzystali z tego, co macie wokół siebie. To nie jest tylko sport profesjonalny, ale też sposób na życie, bo to przekłada się na zdrowie. Mamy piękne czasy i piękny potencjał, dzięki czemu możecie rozwijać się w kierunkach, w których zechcecie. Liczę i wierzę głęboko w to, że spełnicie swoje marzenia i że część z Was będzie mogła kiedyś usłyszeć „Mazurka Dąbrowskiego” na podiumzwrócił się do zebranych dzieci Bartłomiej Marszałek.

Cele Programu Szkolny Klub Sportowy

Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest spopularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. W program angażuje się coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli, dzięki czemu powiększa się SKS-owa społeczność. Sport jest ważną inwestycją w zdrowie społeczeństwa.

Wiem, jak bardzo jest to istotne, żeby zobaczyć na własne oczy sportowców, szczególnie w młodym wieku. Kiedyś było mi dane spotkać panią Irenę Szewińską i pana Jacka Wszołę. Po tym miałam bardzo dużą motywację oraz chęci do działania. Myślę, że takie spotkania są niezwykle cenne dla dzieci, bo wiem, że były dla mniepowiedziała Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, dr Urszula Włodarczyk

Od początku roku w Programie Szkolny Klub Sportowy bierze udział 241 000 dzieci, 11 825 nauczycieli, 8 016 szkół i aż 87 proc. wszystkich gmin i 100 proc. wszystkich powiatów.

To jest w ogóle inna liga i zupełnie inna bajka. Dzisiejszy SKS jest nowoczesny, oferuje dużo większe spectrum dyscyplin i możliwości. Nic nie jest na siłę, każdy może wybrać sport, jaki chce i dajemy możliwość spróbowania czegoś nowego. Chcemy po prostu zachęcić dzieci do aktywności. W końcu to endorfiny!mówi złota medalistka olimpijska Natalia Madaj-Smolińska.

Zajęcia SKS mogą być początkiem wielkiej kariery sportowej

W ramach realizacji Programu SKS, od 2017 roku, każdej wiosny i jesieni zbierane są wyniki testów sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wszystkie wyniki testów sprawnościowych uczestników Programu SKS umieszczane są w Narodowej Bazie Talentów. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony będzie projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców w zakresie ich rozwoju sportowego i rekomendowanie im dyscyplin sportowych zgodnych z ich potencjałem.
Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN ORLEN - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.

Nie sztuką jest wspierać sportowca, który jest sławny, utytułowany i po prostu nalepia mu się swoje logo. Działania PKN ORLEN umożliwiają dzieciom, które chcą uprawiać sport, dostęp do niego. Nie są to działania, które przynoszą bezpośrednią reklamę, a rzeczywiście wspierają szkolenie i rozwój młodych sportowcówpodsumował Bartłomiej Marszałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: SKS stawia na młode talenty i ciekawą aktywność fizyczną - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Nowości Gazeta Toruńska