Słodycze bez grzechu

Materiał partnera zewnętrznego
Cukrzyca nie jest wyrokiem. Można z tą chorobą żyć, a nawet nie odmawiać sobie słodyczy. W Polsce z cukrzycą walczy około 2,6 mln osób. Specjaliści szacują, że nawet kolejne dwa miliony Polaków choruje, tylko jeszcze o tym nie wiedzą.

Choroba ta wymaga od pacjenta przede wszystkim zmiany stylu życia. To nawet 70 proc. sukcesu. Ważna jest systematyczna aktywność fizyczna na przykład pół godziny dziennie spaceru. No i odżywanie – zasady są takie same, jak każdej zdrowej diety. Trzeba jeść często, przynajmniej pięć posiłków i ograniczyć spożycie cukrów prostych. To zazwyczaj kosztuje chorych wiele wyrzeczeń. Tymczasem okazuje się, że wcale nie muszą odmawiać sobie słodkości. Wystarczy zastąpić cukier odpowiednikiem, który będzie dla diabetyka bezpieczny. Tak to robią w Cukierni Lekkie Ciacho Cafe w Toruniu.
Na taką cukrzycę choruje jedna z założycielek „Lekkiego ciacha”, pani Patrycja, która wie najlepiej jak bezpiecznie piec ciasta dla osób takich jak ona.
- Dietetyczne ciasto dla niektórych brzmi nierealnie - mówi pani Patrycja. - Można jeść słodko i zdrowo. Nie trzeba używać cukru, tłuszczu czy białej mąki. Bardzo wiele naszych ciast jest wykonane bez użycia jakiejkolwiek mąki, skupiamy się na bakaliach, świeżych i suszonych owocach, gorzkim kakao, mleczku kokosowym.
Czym można zastąpić cukier? Stewią, słodzikami sztucznymi czy ksylitolem? - U nas sztuczne słodziki są niedopuszczalne, bo mają szereg skutków ubocznych. Stewia także nam nie pasuje, bo zmienia smak słodyczy - wyjaśnia pani Patrycja. - Do wypieków dodajemy erytrol, ma zero kalorii i zerowy indeks glikemiczny, a tym samym nie ma wpływu na poziom cukru we krwi.
Ksylitol spożywany w nadmiarze może powodować niestrawności, takich skutków nie daje używany przez nas erytrol, Naturalny erytol występuje m.in. w owocach: melonach, gruszkach, winogronach, a także w wodorostach, kukurydzy i...winie. - Słodycze z naszej cukierni przeznaczone są nie tylko dla cukrzyków, ale i alergików, sportowców, wegan.
Nie mogę powiedzieć, że smak tych wyrobów jest taki sam, jak słodyczy z cukrem. Są na pewno INNE jak nasza Całkiem INNA Cukiernia, ale są słodkie, nasz mózg dostaje informację, że zjadł coś słodkiego i nie ciągnie nas do słodyczy ze zwykłym cukrem, a nasza cukrzyca nagle staje się ujarzmiona, nie mamy nagłych wzrostów glikemii, a potem spadków, które to dla cukrzyka są śmiertelnie niebezpieczne. – dodaje pani Patrycja.

Najczęściej diagnozuje się cukrzycę typu 2. Chorują na nią przede wszystkim osoby po czterdziestym roku życia, ale statystyki pokazują, że w ostatnich latach ten typ choroby dotyka również dzieci. Dlaczego? Winę ponosi nasz styl życia, nieodpowiednia dieta nasza i co za tym idzie, naszych dzieci. Za dużo cukru i tłuszczu w diecie, nadwaga, brak ruchu – to przyczynki do zachorowania, ale nie tylko. Coraz częściej odnotowuje się przypadki zachorowań na cukrzycę typu 2 z powodu genów- jeśli nasza mama, tata, babcia, dziadek czy ktokolwiek inny z bliskiej rodziny ma cukrzycę, jest duża szansa, że my też będziemy ją mieli, należy wtedy przynajmniej raz w roku badać poziom cukru we krwi.

Lekkie Ciacho Cafe
Mostowa 40, Toruń
tel.: 798 699 961

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska