Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słodziak, ale szkodnik. Szop pracz dotarł także na Kujawy i Pomorze

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Szop pracz został celowo sprowadzony z Ameryki Północnej do Niemiec i Rosji. Było to w latach 30. ubiegłego wieku, w Polsce szop pojawił się około 1990 r.
Szop pracz został celowo sprowadzony z Ameryki Północnej do Niemiec i Rosji. Było to w latach 30. ubiegłego wieku, w Polsce szop pojawił się około 1990 r. Pixabay
Szop pracz pokazuje się w naszym regionie. Nie jest to dobra wiadomość, chociaż zwierzak wzbudza serdeczne uczucia. Zagraża ptakom, żółwiom, hodowlom drobiu oraz zdrowiu ludzi i zwierząt.

Szop pracz pokazał się w Rezerwacie Brzęki w Borach Tucholskich. Sfotografował go fotopułapką Piotr Szumigaj z Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

Nowa lokalizacja szopa pracza w naszym regionie została odnotowana w Atlasie Ssaków Polski. Na mapie szopa w województwie kujawsko-pomorskim oznaczono również okolice Aleksandrowa Kujawskiego, Kcyni, Gniewkowa, Żnina, Barcina, Pakości, Sępólna Krajeńskiego i Więcborka.

Szop pracz nie jest mile widziany w Polsce.

- To gatunek inwazyjny, bardzo zwinny, dlatego niebezpieczny dla rodzimych ptaków, które potrafią wić gniazda niedostępne dla kun czy tchórzy, ale nie dla szopa pracza – wyjaśnia Daniel Siewert, dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

Obecność szopa pracza na naszym terenie jest incydentalna. Nie odnotowali jej dotąd Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Okręgowy Związek Łowiecki w Bydgoszczy.

Celowo sprowadzony do Rosji i Niemiec

Szop pracz został celowo sprowadzony z Ameryki Północnej (gdzie jest oswajany) do Niemiec i Rosji. Było to w latach 30. ubiegłego wieku, w Polsce szop pojawił się około 1990 r., wykorzystując sieć rzeczną i pojezierza. Stabilne populacje występują w zachodniej części kraju (lubuskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie), skąd kolonizują pozostałą cześć Polski w tempie 80-100 km na 5 lat.

Szop pracz zagraża zwłaszcza rzadkim gatunkom ptaków, ale też żółwiom błotnym.

- W Stanach Zjednoczonych szop uznawany jest za jednego z najbardziej uciążliwych drapieżników na fermach drobiu - informuje Generalna Dyrekcja ochrony Środowiska. - Chwytne przednie łapy umożliwiają mu zabijanie i wyciąganie zdobyczy przez oczka siatki, czego nie potrafią rodzime gatunki drapieżników.

Ponadto szop pracz jest nosicielem patogenów wywołujących wiele chorób, m. in.: wściekliznę, nosówkę, świerzb, zapalanie mózgu, toksoplazmozę, histoplazmozę, leptospirozę. Jest również nosicielem wielu pasożytów, między innymi glisty.
A analizie stopnia inwazyjności szopa pracza wskazano, że glista jest największym zagrożeniem związanym z obecnością szopa pracza w ekosystemach Polski: - To wysoce niespecyficzny pasożyt, który ma bardzo szerokie spektrum żywicieli. Dotychczas zidentyfikowano około 130 gatunków żywicieli i wektorów (dzikich i udomowionych), u których pasożyt ten może występować i powodować poważne zachorowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Słodziak, ale szkodnik. Szop pracz dotarł także na Kujawy i Pomorze - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska